W Szwecji pojawiła się możliwość obserwacji tzw. halo słonecznego. Nagranie zarejestrowane przez Mateusza Grzeszczuka wzbudza duże zainteresowanie. Widać na nim nie tylko jeden jasny punkt na niebie, ale również dwa mniejsze świecące obiekty. Na czym dokładnie to polega?
Zjawisko "trzy słońca" w Szwecji
Nagranie uwieczniające wyjątkowe "halo słonecznego" zarejestrowane i udostępnione zostało na platformie X (Twitter) przez Mateusza Grzeszczuka — Podróże bez paszportu. Szybko wzbudziło duże zainteresowanie i przyciągnęło ponad 100 tys. widzów. Zobaczyć na nim można w pewnym sensie "trzy słońca". Po obu stronach gwiazdy rozpościera się ogromny, jarzący się krąg (linia pozioma), a obok słońca można dostrzec dwa dodatkowe jasne punkty. Jak to możliwe?
"Trzy słońca" - jak powstało to zjawisko?
Nietypowe zjawisko przywołuje na myśl różne skojarzenia. Jednym przypomina celownik, a innym krzyż, który powstał po zniszczeniu Anioła w anime Neon Genesis Evangelion. Ten okrąg jednak to nic innego jak halo słoneczne, natomiast dwa jasne punkty to pozorne słońca.
Powstaje na skutek załamywania się światła słonecznego na kryształkach lodu w chmurach na wysokości ok. 10 km - wówczas tworzą się charakterystyczne pierścienie. Linia pozioma, która wchodzi z prawej i lewej strony słońca, to tzw. krąg parheliczny. Po jej przecięciu z halo słonecznym dochodzi do powstania złudzenia istnienia kolejnych dwóch słońc.
To zjawisko optyczne można obserwować przez cały rok w różnych miejscach na świecie. Kilka lat temu mieszkańcy Uchta, miejscowości w Rosji, mieli okazję zobaczyć halo słoneczne w pierwszym dniu meteorologicznej zimy.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Z kosmosu zostanie nadany zaszyfrowany sygnał. Na czym polega projekt "A Sign in Space"?
- Spektakularne odkrycie w kosmosie. Jowisz nowym rekordzistą
- Niepokojące zjawisko nad Polską. "Mogła pojawić się trąba powietrzna"
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: komputerswiat.pl
Źródło zdjęcia głównego: 500px/Getty Images