Zorza polarna nie jest zjawiskiem typowym dla Polski. W związku z tym doniesienia o możliwości jej obserwacji z obszarów naszego kraju mogą zainteresować wiele osób. Kiedy i gdzie będzie na to szansa?
Jak powstaje zorza polarna?
Zorza polarna powstaje na skutek burz geomagnetycznych na Słońcu. Najczęściej widoczna jest na wysokich szerokościach geograficznych. Niekiedy pojawia się również możliwość jej obserwacji na średnich i niskich szerokościach - ale tylko wtedy, gdy warunki są sprzyjające. W tym roku, dzięki dużej aktywności Słońca, zorza polarna była już kilkukrotnie widoczna w Polsce, ostatnio we wrześniu. W kwietniu 2023 była też obserwowana w krajach położonych niżej, jak Austria, Węgry czy Rumunia.
Zorza polarna w Polsce - kiedy?
Portal Polski Astrobloger poinformował o możliwości ponownego pojawienia się zorzy polarnej w naszym kraju. Wszystko za sprawą koronalnego wyrzutu masy, który może wywołać burzę magnetyczną. W związku z tym wprowadzono stan gotowości zorzowej dla polskich obserwatorów. Ma on potrwać do środy 20 września. Dokładne prognozy wystąpienia zorzy polarnej w Polsce nie są jednak możliwe ze względu na złożoność zjawiska.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Niesamowity spektakl na nocnym niebie, czyli gdzie i kiedy można zobaczyć zorze polarne
- Niezwykłe zjawisko pojawi się na niebie. "Jeszcze silniejsze zorze dobrze widoczne z całej Polski"
- "To była najpotężniejsza zorza polarna ostatnich sześciu lat!". Spektakularne zdjęcia polskiego nieba
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: wp.pl
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF