Praca na krętych, norweskich drogach
Joanna Domagała podkreśliła, że zdarzało się, że ze względu na warunki atmosferyczne jechała autobusem nawet pięć, czy dziesięć na godzinę. - Asia jest kierowcą, który pozwoli każdej kobiecie malować się w trakcie jazdy - zażartowała przyjaciółka Joanny, Judyta Wojtasik.
Trudne są też podjazdy pod górę. Są miejsca, w których latem jest cały czas jasno, a zimą właściwie w ogóle nie ma słońca i śnieg pada nawet przez 200 dni w roku.
- Przy takich warunkach spóźnienia autobusu raczej są częścią życia, raczej byli zadowoleni, że ja w ogóle przyjechałam, niż, żeby denerwować się o 15 minut opóźnienia. Raczej było trzymanie kciuków, ulga, że jedziemy. W Bergen jest dużo łatwiejsze do jazdy. Nie ma takich zim, ale potrafi padać 300 dni w roku - podkreśliła Joanna.
Kobieta prowadzi też swój profil na Instagramie, który początkowo miał być jej pamiętnikiem na gorsze chwile w życiu. Chętnie jednak też odpowiada na pytania dotyczące życia i pracy w Norwegii.
Jak się żyje Polakom w Norwegii?
Przeprowadzka do Skandynawii była marzeniem Joanny, ale przyznała, że zdarzają się ciężkie chwile.
- Więcej trudnych sytuacji, które mnie spotkały w Norwegii były od strony rodaków. Jeżeli chodzi o Norwegów, to raczej sztywność procedur firmie, które w moim odczuciu można było zrobić elastyczniej, ale się nie dało. Bezpośrednio, żebym ja na sobie poczuła, że ktoś jest negatywnie do mnie nastawiony, bo jestem z Polski, to nie - wyznała.
Dr Ewa Sapieżyńska napisała książkę "Nie jestem twoim Polakiem". Na co dzień mieszka w Oslo i ma męża Norwega. W publikacji kobiety jest bardzo dużo wzmianek o nietolerancji rodaków.
- Przyjechałam do Norwegii w 2004 roku, w roku, w którym Polska weszła do Unii Europejskiej. Byłam jedną z wielu osób, które wtedy przeprowadziły się do Norwegii i już w 2008 roku Polacy stali się największą mniejszością w Norwegii - tłumaczyła pisarka.
- Większość artykułów o Polakach w Norwegii to była kronika kryminalna i bardzo dużo z tych artykułów nazywało nas również tanią siłą roboczą. W tej chwili, jeśli chodzi o artykuły o Polakach jako przestępcach, ten procent zmalał. Dostaliśmy nowe łatki podczas pandemii jako roznosiciele wirusa. To Polacy roznieśli wirusa do stu gmin w Norwegii. To właśnie podczas pandemii zdecydowałam się na napisanie tej książki - dodała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Agnieszka Kaczorowska szczerze o podróżowaniu z dziećmi. "Były momenty trudniejsze"
- Majówka z dzieckiem. Jak zorganizować taką podróż? Jak podróżować z dzieckiem?
- Kontrowersyjny trik na podróżowanie z dzieckiem. Rodzice przyczepili malucha do walizki
Autor: Daria Pacańska
Reporter: Radosław Męczykalski
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News