Norwegia

  Norwegia

  Fiordy norweskie ukształtowały się w epoce lodowcowej. Od tamtego okresu praktycznie w ogóle nie uległy zmianom. Choć nie są jedynymi na świecie, to właśnie fiordy norweskie uznawane są za najpiękniejsze i najłatwiej dostępne.

  Jan Mayen jest integralną częścią tego kraju, przynależącą do okręgu Nordland.

  - Uleczył moje psychiczne rany - komentuje Miss Świata Głuchych 2016.

  Kuchnia Skandynawów to w dużej części ryby oraz owoce morza, ale także dziczyzna i potrawy z mięsa zwierząt hodowlanych. Jedną z charakterystycznych cech tamtejszej kuchni jest dodawanie do potraw owoców leśnych.

  To nie kuchnia norweska wsławiła Skandynawię na cały świat, lecz malownicze krajobrazy i legendy o Wikingach, ale mimo to zdecydowanie zasługuje ona na uwagę zagranicznych smakoszy.

  "Zwiększamy szansę zobaczenia tego zjawiska".

  Wyspy Owcze położone są na Morzu Norweskim, w połowie drogi morskiej między Wielką Brytanią a Islandią i Norwegią a Islandią. Tereny te państwowo należą do Danii, jednak mają swój własny parlament i rząd. Ten pochmurny, ale piękny zakątek Europy, przypomina krainę Hobbitów z powieści Tolkiena.

  Piotr Mikołajczak z powodu długów w firmie ojca musiał wyjechać do Norwegii. Po czasie odbił się od dna i wyruszył na Islandię, gdzie znalazł miłość. Teraz mieszka tam ze swoją żoną Bereniką. Na co dzień jest przewodnikiem po tej pięknej wyspie. W Dzień Dobry TVN opowiedział, jak wygląda tamtejsze życie.

  "Nie było granicy pomiędzy horyzontem a Ziemią".

  Co zdecydował sąd?

  Skoki narciarskie w Lillehammer są regularnie przeprowadzane w ramach Pucharu Świata. Co roku do tej norweskiej miejscowości przyjeżdżają tysiące miłośników tego sportu zimowego. Jakie inne atrakcje oferuje turystom Lillehammer?

  Jakub Tolak i Zofia Samsel od 23 miesięcy żyją w kamperze. Do tej pory pokonali nim 49 tys. kilometrów, zwiedzając m.in. Hiszpanię i Bałkany. Obecnie znajdują się w Norwegii. Połączyliśmy się z nimi, aby zapytać, co im się podoba w Skandynawii i jakie mają plany.

  W 2050 r. w miastach będzie mieszkać 80 proc. ludzi żyjących w tym czasie na Ziemi - szacuje ONZ. To będzie spore wyzwanie dla architektów i urbanistów, którzy będą musieli sprawić, aby tak ogromne skupiska budynków były bardziej przyjazne środowisku. Jak tego dokonać? Czy już dzisiaj można podać przykłady ekologicznych budowli?

  Przylądek Nordkapp to mekka podróżników. Choć wbrew powszechnej opinii nie jest on najdalej wysuniętym na północ skrawkiem europejskiego lądu - wyprzedza go znajdujący się na tej samej wyspie przylądek Knivskjellodden - przyciąga turystów już od kilkuset lat. Podróż na Przylądek Północny warto jednak dobrze zaplanować. Jak tam dojechać?

  Stavanger to nie tylko nazwa miasta leżącego na południowo-zachodnim wybrzeżu Norwegii, ale również całego regionu. To idealne miejsce dla miłośników natury, wodnych aktywności, a także wydarzeń kulturalnych. Atrakcje Stavanger to nie tylko fiordy i zapierające dech w piersiach, długie piaszczyste plaże. Turyści mogą liczyć na sporą liczbę muzeów, restauracji serwujących lokalne przysmaki i interesujące zabytki.

  Damska reprezentacja norweskiej drużyny piłki ręcznej plażowej została ukarana grzywną przez Europejską Federację Piłki Ręcznej (EHF). Wszystko z powodu stroju sportowego podczas rozgrywania meczu, ponieważ zawodniczki skąpe majtki zastąpiły spodenkami kolarskimi. To wywołało kontrowersje i rozpoczęcie dyskusji o seksizmie w sportach kobiecych. Czy miały prawo się tak zachować? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli siatkarka Katarzyna Skowrońska-Dolata oraz dziennikarz sportowy Damian Bąbol.

  Maciej Musiałowski zdecydował się naładować baterie między swoimi zawodowymi zobowiązaniami i udał się na krótkie wakacje. Jego najnowsze filmiki z norweskiego archipelagu robią ogromne wrażenie. Zobaczcie te krajobrazy.

  Bergen, drugie pod względem wielkości miasto Norwegii, przyciąga turystów chcących zobaczyć słynne fiordy i inne atrakcje tego malowniczego miejsca. Bergen nie bez przyczyny cieszy się ogromną popularnością – wycieczki po fiordach gwarantują niezapomniane widoki.

  Przylądek Nordkapp to mekka podróżników – choć wbrew powszechnej opinii nie jest on najdalej wysuniętym na północ skrawkiem europejskiego lądu (wyprzedza go znajdujący się na tej samej wyspie przylądek Knivskjellodden), przyciąga turystów już od kilkuset lat. Podróż na Przylądek Północny warto jednak dobrze zaplanować. Jak tam dojechać?

  Gdzie występuje dzień polarny? Zjawisko to występuje jedynie na obszarach kół podbiegunowych i jest ściśle związane z ruchem Ziemi wokół Słońca. Gdzie można doświadczyć dnia polarnego?

  Norwegia ogłosiła zamknięcie granic z powodu wykrytej na swoim terenie brytyjskiej odmiany koronawirusa. Obostrzenie wejdzie w życie o północy z czwartku na piątek i ma dotyczyć osób, które nie mieszkają w tym kraju. O sprowadzenie nowych przypadków patogenu posądzani są m.in. pracownicy tymczasowi z Polski.

  Katarzyna Ogińska-Siedlak i Robert Musioł przeprowadzili się z Rudy Śląskiej do norweskiego Tromso, by zrealizować swoje marzenie. Ich pasją jest obserwowanie niezwykłego zjawiska, dla którego co roku tysiące turystów przekraczają granice koła podbiegunowego. Mowa o zorzy polarnej. W Dzień Dobry TVN opowiedzieli nam o swoim niesamowitym zajęciu.

  Karolina Plecha kilka lat temu wyjechała na krótki wyjazd do Norwegii, a mieszka tam już 4 lata. Jeździ tirami i hobbistycznie fotografuje zorzę polarną. Mówi, że zawsze zachwycało ją piękno przyrody. Jak wygląda jej życie?

  W górach na zachodzie Norwegii mężczyzna natrafił na ludzkie szczątki, które - jak ustalono - należą do zaginionej w 2018 roku 25-letniej Polki. Wcześniejsze, zakrojone na szeroką skalę poszukiwania policji, Czerwonego Krzyża oraz wolontariuszy nie przyniosły rezultatu.

  Chwilę grozy przeżyli mieszkańcy norweskiego miasta Alta. U wybrzeży fiordu powstało osuwisko, które porwało osiem budynków. Jeden z domów przewrócił się niczym zabawka. Co było przyczyną osunięcia ziemi?

  Zdjęcia Kamila Bredowa, które zamieszcza w mediach społecznościach zachwycają. W czyjej głowie zrodził się pomysł na sesję zdjęciową? Dlaczego zrobiono ją w Norwegii, a nie na karaibskich plażach? Sylwetka Kamila robi wrażenie. Jak o nią dba?

  Podróżnik Michał Cessanis wpadł na weekend do Oslo, aby sprawdzić, co można zobaczyć w tym mieście w ciągu 48 godzin i jak odpoczywają Norwegowie.

  Kygo to DJ i producent muzyczny z Norwegii. Ma dopiero 25 lat, a już zyskał bardzo dużą popularność. O swojej miłości do muzyki i piłki nożnej oraz różnych pomysłach na życie opowiedział dziennikarce Dzień Dobry TVN Gabi Drzewickiej. Czy nie żałuje, że rzucił sport dla muzyki? Co zawdzięcza karierze muzycznej?

  Dotarła do nas zaskakująca informacja - otóż w Bydgoszczy jest więcej sklepów monopolowych niż w całej Norwegii. O kulturze picia w Polsce i w Skandynawii rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN psychoterapeutą i specjalistą leczenia uzależnień Robertem Rutkowskim i dyrektorem Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztofem Brzózką. Zapytaliśmy ich, jak alkohol wpływa na nasze funkcjonowanie i czy ograniczenie dostępu do niego może wpłynąć na zmniejszenie jego konsumpcji.

  W piątek w Dzień Dobry TVN: bardzo męski pojedynek, tylko broń taka słodka - Radwan i Meller ścigają się, który zje więcej rurek z kremem. Następnie: w domach naszych widzów, czyli uroczy drewniak na kanadyjską nutę. Oprócz tego: niepokojący rekord - w Bydgoszczy jest więcej monopolowych niż w całej Norwegii - czy dostęp do alkoholu powinien być, aż tak nieograniczony? A na koniec popłyniemy - na naszej scenie, w radosnym i muzycznym nastroju, Łzy ze swoją nową piosenką. Startujemy o 8.00!