Norwegia

  Norwegia

  Skoki narciarskie w Lillehammer są regularnie przeprowadzane w ramach Pucharu Świata. Co roku do tej norweskiej miejscowości przyjeżdżają tysiące miłośników tego sportu zimowego. Jakie inne atrakcje oferuje turystom Lillehammer?

  Przylądek Nordkapp to mekka podróżników. Choć wbrew powszechnej opinii nie jest on najdalej wysuniętym na północ skrawkiem europejskiego lądu - wyprzedza go znajdujący się na tej samej wyspie przylądek Knivskjellodden - przyciąga turystów już od kilkuset lat. Podróż na Przylądek Północny warto jednak dobrze zaplanować. Jak tam dojechać?

  Stavanger to nie tylko nazwa miasta leżącego na południowo-zachodnim wybrzeżu Norwegii, ale również całego regionu. To idealne miejsce dla miłośników natury, wodnych aktywności, a także wydarzeń kulturalnych. Atrakcje Stavanger to nie tylko fiordy i zapierające dech w piersiach, długie piaszczyste plaże. Turyści mogą liczyć na sporą liczbę muzeów, restauracji serwujących lokalne przysmaki i interesujące zabytki.

  Damska reprezentacja norweskiej drużyny piłki ręcznej plażowej została ukarana grzywną przez Europejską Federację Piłki Ręcznej (EHF). Wszystko z powodu stroju sportowego podczas rozgrywania meczu, ponieważ zawodniczki skąpe majtki zastąpiły spodenkami kolarskimi. To wywołało kontrowersje i rozpoczęcie dyskusji o seksizmie w sportach kobiecych. Czy miały prawo się tak zachować? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli siatkarka Katarzyna Skowrońska-Dolata oraz dziennikarz sportowy Damian Bąbol.

  Bergen, drugie pod względem wielkości miasto Norwegii, przyciąga turystów chcących zobaczyć słynne fiordy i inne atrakcje tego malowniczego miejsca. Bergen nie bez przyczyny cieszy się ogromną popularnością – wycieczki po fiordach gwarantują niezapomniane widoki.

  Przylądek Nordkapp to mekka podróżników – choć wbrew powszechnej opinii nie jest on najdalej wysuniętym na północ skrawkiem europejskiego lądu (wyprzedza go znajdujący się na tej samej wyspie przylądek Knivskjellodden), przyciąga turystów już od kilkuset lat. Podróż na Przylądek Północny warto jednak dobrze zaplanować. Jak tam dojechać?

  Zdjęcia Kamila Bredowa, które zamieszcza w mediach społecznościach zachwycają. W czyjej głowie zrodził się pomysł na sesję zdjęciową? Dlaczego zrobiono ją w Norwegii, a nie na karaibskich plażach? Sylwetka Kamila robi wrażenie. Jak o nią dba?

  Kygo to DJ i producent muzyczny z Norwegii. Ma dopiero 25 lat, a już zyskał bardzo dużą popularność. O swojej miłości do muzyki i piłki nożnej oraz różnych pomysłach na życie opowiedział dziennikarce Dzień Dobry TVN Gabi Drzewickiej. Czy nie żałuje, że rzucił sport dla muzyki? Co zawdzięcza karierze muzycznej?

  Dotarła do nas zaskakująca informacja - otóż w Bydgoszczy jest więcej sklepów monopolowych niż w całej Norwegii. O kulturze picia w Polsce i w Skandynawii rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN psychoterapeutą i specjalistą leczenia uzależnień Robertem Rutkowskim i dyrektorem Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztofem Brzózką. Zapytaliśmy ich, jak alkohol wpływa na nasze funkcjonowanie i czy ograniczenie dostępu do niego może wpłynąć na zmniejszenie jego konsumpcji.

  W piątek w Dzień Dobry TVN: bardzo męski pojedynek, tylko broń taka słodka - Radwan i Meller ścigają się, który zje więcej rurek z kremem. Następnie: w domach naszych widzów, czyli uroczy drewniak na kanadyjską nutę. Oprócz tego: niepokojący rekord - w Bydgoszczy jest więcej monopolowych niż w całej Norwegii - czy dostęp do alkoholu powinien być, aż tak nieograniczony? A na koniec popłyniemy - na naszej scenie, w radosnym i muzycznym nastroju, Łzy ze swoją nową piosenką. Startujemy o 8.00!

  W wieku dwóch lat Bartosz Piasecki wraz z rodzicami wyjechał z Polski. Jego ojciec rozpoczął pracę w jednym z klubów norweskich, a on u boku swojej siostry szybko nauczył się walczyć. Na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 r. zdobył srebrny medal dla Norwegii. W Oslo odwiedziła go Ula Chincz. Rozmawiali o emocjach, jakie towarzyszyły mu po zdobyciu wicemistrzostwa olimpijskiego oraz planach sportowca na przyszłość. Dziennikarka Dzień Dobry TVN miała okazję powalczyć również na planszy szermierczej.

  Dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz spotkała się z Larsem Myttingiem, autorem książki "Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie". Dlaczego norweski dziennikarz napisał książkę o drewnie? Czy przydała mu się pomoc Uli i, czy Ula potrafi rąbać drewno?

  Na Spitsbergenie, największej wyspie Norwegii, znajduje się Polska Stacja Polarna Hornsund. I, gdy u nas, w środku lata, termometry pokazują prawie 40 stopni Celsjusza, to na Spitsbergenie zaledwie 4,5 stopnia. Jak wygląda lato na Spitsbergenie? Ile niedźwiedzi polarnych zamieszkuje tę wyspę? Katarzyna Jaroszyńska rozmawiała na ten temat z Krystyną Kozioł, która pracuje w Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie.

  Kupując ubrania, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że są one szyte w krajach trzeciego świata przez osoby, które pracują w urągających warunkach. Na kanapach Dzień Dobry TVN zasiadły: stylistka Ewelina Rydzyńska i blogerka bloga o slow fashion Joanna Glogaza. Dlaczego wiele sieciówek korzysta z taniej siły roboczej? W jaki sposób konsumenci mogą zaprotestować przeciwko wyzyskowi? Co to jest slow fashion?

  Polska to nie tylko Monciak i Krupówki. W pierwszą podróż po Polsce Jakub wyruszył nad Dolinę Biebrzy. Na bagnach i torfowiskach Jakub Porada postanowił zażyć troszkę czystego powietrza z polskiej Amanzonii.

  Amnezja to dysfunkcja pamięci deklaratywnej. Nie ma reminiscencji, wspomnień, faktów z przeszłości, istnieje tylko "tu i teraz". Pamięć krótkotrwała jednak pozostaje. Co rusz media donoszą o ludziach, którzy odnajdują się w dziwnych okolicznościach zupełnie nie wiedząc kim są i skąd pochodzą. Taka dolegliwość dotknęła mężczyznę znalezionego w pobliżu myjni samochodowej w Oslo. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był lekarz i szef działu nauka miesięcznika „Focus" Jan Stradowski. Jakie obszary w mózgu odpowiadają za pamięć i dlaczego nie jest to jeden obszar?

  Jakub Porada tym razem udał się do Bergen. To malownicze, norweskie miasto nazywane bramą do fiordów. Ile trwał lot? Jakie frykasy jadł Jakub na targu rybnym? Czy dowiedział się, gdzie raki zimują? Gdzie można umrzeć z wychłodzenia? Tym razem Jakub Porada postawił na luksus! W jakim obszarze? Zabieramy Was w podróż po krainie Wikingów!

  Norweskie wyspy Lofoty słyną z wielu ryb, ale najbardziej z dorsza. Piotr Kucharski i Andrzej Polan wybrali się na połów dorsza u wybrzeży Norwegii. Jak im poszło? Cz coś złowili? Zobaczcie, jak suszy się dorsza, wytwarza się tran i jakie potrawy z dorsza przygotowali nasi kucharze.

  Tym, co zachwyca w arabskiej kulturze, jest przede wszystkim taniec brzucha. O sekretach tej sztuki opowiedziała mieszkanka Algierii. Jakim wydarzeniom towarzyszy taniec brzucha? Co jest obowiązkowym elementem stroju tancerek i dlaczego tancerki muszą mieć zakryte włosy?