W szczycie sezonu podjęto decyzję o zamknięciu jednej z największych norweskich atrakcji turystycznych. Znana na całym świecie Droga Trolli kilka dni po otwarciu została ponownie zablokowana. Według władz jest zbyt niebezpieczna.
Norwegia przez cały rok przyciąga tysiące turystów. Kręte, strome i wąskie drogi z pięknymi widokami robią wrażenie. Jedną z najpopularniejszych atrakcji jest jednak Droga Trolli. Wycieczka tą trasą gwarantuje bowiem zastrzyk adrenaliny.
Norwegia. Droga Trolli zamknięta dla turystów
Podróżujący nie skorzystają z Drogi Trolli w tym sezonie wakacyjnym. Część popularnej trasy Trollstigen pozostanie zamknięta aż do końca roku. Władze okręgu Møre og Romsdal uważają, że ponowne jej otwarcie bez podjęcia odpowiednich środków bezpieczeństwa jest nieodpowiedzialne.
Pod koniec kwietnia doszło bowiem do dużego osunięcia się skał. Już wtedy trasa została zamknięta. Udostępniono ją dla turystów dopiero na początku czerwca, ale zaledwie dziesięć dni później skały znów się osunęły i uszkodziły znajdujące się nieopodal auto.
- Wniosek jest taki, że ryzyko uderzenia kamieniem jest zbyt duże, aby droga mogła pozostać otwarta do czasu podjęcia w górach odpowiednich działań - czytamy w komunikacie na stronie internetowej lokalnych władz.
Zamknięta trasa to problem lokalnych przedsiębiorców
Co dalej z Drogą Trolli? Jedno jest pewne - w czasie zamknięcia trasy wiele lokalnych przedsiębiorstw utrzymujących się z turystyki poniesie straty finansowe, ponieważ to właśnie odwiedzający region podróżnicy byli głównym źródłem dochodów.
Władze jednak dokonują wszelkich starań, by jak najszybciej rozwiązać zaistniały problem. Ministrowie transportu i przemysłu w sprawie Trollstigen podkreślają, że jest to droga okręgowa i Møre og Romsdal otrzyma w tym roku 127 mln koron na ochronę górskich zboczy. Tymczasem, jak podaje Naf, obecnie zaległości w utrzymaniu i zapobieganiu osuwiskom w Møre og Romsdal wynoszą 10,6 miliarda w przypadku dróg i 4,2 miliarda koron w przypadku zapobiegania osuwiskom.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Puławy - co warto zwiedzić w tym pięknym mieście? Poznaj jego historię
- W tym włoskim kurorcie nie można chodzić boso. Grożą za to wysokie kary
- Gdzie można w Polsce plażować z psem? Oto lista miejsc przyjaznych czworonogom
Autor: Nastazja Bloch
Źródło: kieruneknorwegia.pl
Źródło zdjęcia głównego: Copyright Morten Falch Sortland/GettyImages