Co warto zwiedzić w tym pięknym, leżącym niedaleko Lublina mieście? Poznaj historię i atrakcje turystyczne Puław

Polskie miasto
Puławy - atrakcje turystyczne miasta i okolic. Poznaj historię Puław
Źródło: bartoshd/GettyImages
Zaledwie 50 kilometrów na północny zachód od Lublina leżą Puławy. To miasto, którego atrakcje są silnie związane z historią dwóch polskich rodów szlacheckich: Lubomirskich i Czartoryskich. Oprócz tego miejscowość kusi turystów rozrywkami dla najmłodszych. Co warto zobaczyć w Puławach i w okolicy? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.

Puławy to średniej wielkości miasto leżące w zachodniej części województwa lubelskiego. Położone są tuż nad brzegiem Wisły, w pobliżu najdalej wysuniętego na wschód jej zakola, w sąsiedztwie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Bogate w atrakcje Puławy stanowią część "trójkąta turystycznego", który tworzą wspólnie z Kazimierzem Dolnym i Nałęczowem. Znajduje się tu wiele zabytków, muzeów oraz obiektów kulturalnych, które co roku przyciągają tysiące turystów z Polski i świata. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kuba Porada
Tropem polskich nowinek turystycznych
Nowe atrakcje turystyczne w Polsce - co warto zobaczyć? Dokąd pojechać?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Historia Puław - jak powstało miasto?

Pierwsza osada, na miejscu której stoją współczesne Puławy, powstała pod koniec XV wieku. Miejscowość przez lata zmieniała swoją nazwę, była opisywana m.in. jako Pulławi, Pułławi albo Pulawi. Obecną nazwę miasto nosi od 1603 roku. Na przełomie XVIII i XIX wieku Puławy stanowiły jedno z ważniejszych centrów kulturowych w Polsce. Przyczynił się do tego szlachecki ród Czartoryskich, dzięki któremu do miejscowości trafiło wielu znanych twórców i artystów. Pałac Czartoryskich w Puławach do dziś stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych miasta.

Miejscowość zaczęła podupadać po klęsce powstania listopadowego. Wówczas zmieniono też jej nazwę na Nową Aleksandrię (dopiero po I wojnie światowej przywrócono pierwotną). W tamtym okresie Puławy były bardzo zróżnicowane etnicznie. Mieszkali tu zarówno Polacy, jak i Żydzi czy Rosjanie. Byli oni wyznawcami różnych religii: chrześcijaństwa, prawosławia i judaizmu. Sytuacja uległa zmianie wraz z wybuchem II wojny światowej. Po jej zakończeniu w miasteczku wybudowano Zakłady Azotowe, co przyciągnęło wielu nowych mieszkańców. W zaledwie kilka lat z małego, klimatycznego miasteczka Puławy zmieniły się w miasto przemysłowe. 

Puławy - atrakcje turystyczne

Burzliwym dziejom miasta zawdzięczamy liczne zabytki, usytuowane głównie w kompleksie pałacowo-parkowym, leżącym w pobliżu skarpy wiślanej. To one stanowią najważniejsze atrakcje turystyczne Puław. Sercem kompleksu jest pięknie zdobiony Pałac Czartoryskich. Został on wzniesiony według barokowego projektu, jeszcze przez ród Lubomirskich. Następnie rody Sieniawskich i Czartoryskich dokonały przebudowy, nadając mu styl rokoko. Obecny wygląd obiekt zawdzięcza przebudowie w stylu klasycystycznym, przeprowadzonej pod koniec XVIII wieku przez Czartoryskich. Pałac otacza 30-hektarowy park krajobrazowy.

Znajduje się w nim wiele zabytków w różnym stylu, pochodzących z różnych epok. Są to m.in.: 

  • Świątynia Sybilli wzorowana na antycznej świątyni Westy z Tivoli pod Rzymem,
    • Dom Gotycki otwarty z okazji pobytu Józefa Poniatowskiego w Puławach,
      • Kościół Wniebowzięcia NMP zaprojektowany na wzór rzymskiego Panteonu,
        • Pałac Marynki, zbudowany jako prezent dla córki Izabeli i Adama Kazimierza Czartoryskich,
          • Brama Rzymska wzorowana na Łuku Tytusa w Rzymie,
            • Domek Żółty (zwany Aleksandryjskim) z początku XIX wieku, w którym pomieszkiwał car Aleksander II,
              • Altana Chińska z połowy XVIII wieku.

                Atrakcje turystyczne w okolicach Puław

                Warte odwiedzenia miejsca i atrakcje turystyczne znaleźć można nie tylko w samych Puławach, lecz także w ich okolicy. Podczas pobytu w tym regionie warto odwiedzić niezwykle malowniczy Kazimierz Dolny oraz znajdujące się na jego terenie ruiny zamku, zabytkowe kamienice i piękny kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja. Zajrzeć warto także do pobliskiego Nałęczowa, będącego miejscowością uzdrowiskową. Zobaczyć w nim można wspaniały Park Zdrojowy oraz piękne zabytki, takie jak chata Stefana Żeromskiego czy willa Podgórze. Osoby lubiące aktywne spędzanie czasu mogą wybrać się natomiast na rowerową lub pieszą wycieczkę po otaczających Puławy łąkach i polach, a także na spływ kajakowy po Wiśle lub pobliskich rzekach Kurówce i Wieprzu. Na Wiśle organizowane są również rejsy statkami. 

                Puławy i okolice - atrakcje dla dzieci

                Puławy i ich okolice bogate są również w atrakcje dla dzieci. Najmłodsi turyści powinni odwiedzić park bajek "Magiczne Ogrody", znajdujący się w miejscowości Trzcianki, zaledwie 10 kilometrów od Puław. Przypominający bajkową krainę obiekt to idealne miejsce na rodzinne spacery. W pobliskiej miejscowości Gołąb znajduje się natomiast pełne ciekawych eksponatów Muzeum Nietypowych Rowerów. Można tam zobaczyć, a nawet wypróbować, najdziwniejsze rowery świata. W samych Puławach dzieciom z pewnością spodoba się Obserwatorium Astronomiczne lub wizyta w parku wodnym. Swoje pociechy warto również zabrać na spacer po otaczającym Pałac Czartoryskich ogrodzie, który ma niezwykły, baśniowy klimat.

                Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

                Zobacz także:

                Autor: Adrian Adamczyk

                Źródło zdjęcia głównego: bartoshd/GettyImages

                podziel się:

                Pozostałe wiadomości

                Wszystko o implantach stomatologicznych
                Materiał promocyjny

                Wszystko o implantach stomatologicznych

                Młode piłkarki przełamują stereotypy na murawie
                Materiał promocyjny

                Młode piłkarki przełamują stereotypy na murawie

                Jak dbać o skórę ciała, by była gładka i nawilżona?
                Materiał promocyjny

                Jak dbać o skórę ciała, by była gładka i nawilżona?