Cisna w Bieszczadach to wyjątkowe miejsce dla przyjezdnych - bardzo dobrze skomunikowane, o rozbudowanym zapleczu turystycznym. Nie brak tu również atrakcji - urokliwych miejsc, w których można nacieszyć się kontaktem z naturą, smacznie zjeść, wypocząć, a także poznać historię bieszczadzkiej miejscowości lub przejść szlakiem, aż do granicy ze Słowacją, do Przełęczy nad Roztokami Górnymi. Bieszczadzkie tajemnice można też odkryć, podróżując lubianą przez turystów Bieszczadzką Kolejką Leśną.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Cisna - atrakcje turystyczne Bieszczad
Cisna to nie tylko piękna przyroda i górskie szlaki, lecz także miejsca pełne historii. Wiele tamtejszych atrakcji wiąże się z wydarzeniami z przeszłości i ludźmi związanymi z Bieszczadami. Tuż przy boisku, Orliku położonym w Cisnej, można podziwiać tzw. Kamień Aleksandra Fredry.
Chociaż słynny komediopisarz osobiście zawitał do bieszczadzkiej miejscowości tylko kilka razy, jest postacią, która na trwałe wpisała się w historię Cisnej. Ojciec Aleksandra, Jacek Fredro, był przez lata właścicielem wsi, a związki rodziny z tamtejszą okolicą postanowiono uczcić poprzez postawienie obelisku w roku 2014. Wędrując przez Cisną, warto zatrzymać się choć na chwilę w miejscu szczególnym dla mieszkańców - przy Kapliczce Pamięci, która od lat jest miejscem kultu i obchodów Zakapiorskich Zaduszek.
Warte odwiedzenia są również cmentarze w Cisnej - dawny przycerkiewny oraz wojenny. Na terenie pierwszego znajduje się najstarszy zachowany nagrobek (widniejąca na nim data to 1842 rok). Drugi cmentarz wybudowany został przez jeńców Armii Rosyjskiej. Pochowano na nim żołnierzy walczących podczas I wojny światowej.
Szukając ciekawostek historycznych w Cisnej, powinno się odwiedzić kościół pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa, który powstał z inicjatywy hrabiego Jacka Fredry w 1804 roku. Początkowo była to niewielka drewniana kapliczka pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej, jednak w 1922 roku uzyskała murowaną formę i nowego patrona - Stanisława Biskupa.
W 1925 roku kościół stał się parafią z domem parafialnym i salą do nauczania religii. To właśnie tutaj na lekcje uczęszczały wszystkie dzieci z Cisnej i okolic.
W samym centrum miejscowości wznosi się wzgórze Betlejemka, na którego szczycie stoi pomnik w formie kamiennych bloków, upamiętniający walczących z UPA.
Kolejka Cisna - atrakcja dla wszystkich
Choć Bieszczady to raj dla piechurów i amatorów długich górskich wędrówek, będąc w Cisnej, warto skorzystać z tamtejszego środka transportu i wybrać się na przejażdżkę Bieszczadzką Kolejką Leśną, która kursuje przez cały rok. Osoby chętne na wycieczkę mogą wybrać wagony otwarte lub zabudowane.
Kolejka powstała w 1898 roku, początkowo przewożono nią głównie drewno, jednak w 1994 roku wyłączono ją z użytku. Uratowana od zapomnienia, służy dziś wszystkim osobom spragnionym dodatkowych wrażeń. Kolejka w Cisnej kursuje na dwóch trasach, z których jedna mierzy 11, a druga 9 km.
Droga Majdan - Przysłup nazwana jest "widokową", podróżując nią, można bowiem podziwiać szczyty Łopiennik oraz Duże i Małe Jasło. Krótsza trasa kolejki wąskotorowej w Cisnej nazywana jest "dziką", ponieważ prowadzi do miejsc, do których nie da się dotrzeć samochodem. Ponadto, na stacji w Majdanie znajduje się muzeum, gdzie obejrzeć można najstarszą zachowaną szynę (1882 rok).
Cisna - szlaki turystyczne i atrakcje dla dzieci
Przez miejscowość przebiegają dwa szlaki turystyczne:
- Czerwony Główny Szlak Beskidzki (Smerek – Okaglik – Jasło – Cisna – Bacówka PTTK „Pod Honem” – Hon – Wołosań) oraz
- szlak żółty (Cisna – Liszna – Roztoki Górne – Przełęcz nad Roztokami Górnymi).
Dużą atrakcją dla dzieci (i dla ich opiekunów) jest Bieszczadzki Park Linowy "KAMIKAZE", mieszczący się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego "Nad Solinką". W parku znajduje się tor przeszkód - mostki, belki, drabinki, siatki i tyrolka. To doskonały pomysł na wspólne spędzenie wolnego czasu.
Atrakcje turystyczne Cisnej to również bar "Siekierezada" znany m.in. dzięki twórczości Edwarda Stachury oraz filmowi z 1986 roku kręconego w okolicy, powstałego na podstawie dzieła pisarza. "Siekierezada" to nie tylko miejsce, gdzie można zjeść i wypić, lecz także niezwykła galeria z mnóstwem rzeźb, obrazów i licznymi siekierami wiszącymi na ścianach.
Przebywając w Cisnej, można też udać się na wycieczkę po najbliższej okolicy. Na pewno warto zobaczyć Jezioro Solińskie i Zaporę nad Soliną, a także Połoninę Wetlińską.
Zobacz także:
- Jakie tajemnice kryją Bieszczady?
- Bieszczady – zielony raj na mapie Polski i jego główne atrakcje turystyczne
- Góry z lotu ptaka. Jak się prezentują?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: janiecbros/Getty Images