Głogów - atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć w tym mieście?

kobieta, która patrzy na papierową mapę
Głogów - atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć w tym mieście?
Źródło: Wojciech Kozielczyk/Getty Images
Głogów jest z jednym z największych ośrodków miejskich regionu dolnośląskiego. Położenie nad Odrą oraz starania o odzyskanie dawnego blasku sprawiają, że miasto przyciąga coraz więcej turystów. Jakie atrakcje przygotował dla nich Głogów?

Zagłębiając się w historię miasta, można łatwo stwierdzić, że w czasie II wojny światowej zostało ono bardzo zniszczone. Jednak zachowały się w nim prawdziwe perełki, takie jak zamek i zabudowy miejskie z XIII wieku czy średniowieczne mury obronne. A to dopiero początek długiej listy tego, jakie atrakcje oferuje Głogów i jego okolice. Co warto wiedzieć na temat Głogowa? Co zobaczyć w czasie pobytu w tym pięknym mieście?

DD_20221223_Kurier_REP
Dzień dobry, tu kurier w Głogowie
Źródło: Dzień Dobry TVN

Najważniejsze wydarzenia w historii Głogowa

Głogów jest uważany za jedno z najstarszych miast w Polsce. Pierwszy gród w miejscu dzisiejszej lokacji miasta powstał już w X wieku n.e. Został założony przez Dziadoszan, a następnie zdobyty przez Mieszka I, który przyczynił się do jego znacznego rozwoju. Z uwagi na swoje położenie w tamtych czasach Głogów był często punktem spornym pomiędzy władcami polskimi a niemieckimi. Miasto próbowali podbić między innymi Henryk II oraz Henryk V. Ostatecznie dokonał tego Fryderyk I Barbarossa, który po zdobyciu Głogowa spalił go w 1157 roku.

Miasto szybko wróciło do rąk polskich możnowładców i zostało odbudowane. Zyskało również na znaczeniu - zostało stolicą księstwa głogowskiego, a zarządzali nim możnowładcy z jednej z linii Piastów. Po jej wymarciu również inni władcy chętnie sięgali po rządy nad Głogowem, m.in. Zygmunt Stary.

W kolejnych stuleciach Głogów przechodził z rąk do rąk. Władali nimi polscy szlachcice, a także Habsburgowie czy Hohenzollernowie. Miasto odegrało sporą rolę w okresie wojen napoleońskich, jednak jednocześnie nastąpił chwilowy zastój w jego rozwoju. Dopiero przełom XIX i XX wieku przyniósł urbanistyczny rozwój miasta, a także znaczny wzrost jego znaczenia pod względem kulturowym i naukowym. Niestety pod koniec II wojny światowej miasto zostało zniszczone niemal w całości, co bardzo długo odbijało się niekorzystnie na jego rozwoju. Miasto do dziś się odbudowuje i rozbudowuje, a jego władze dbają o to, aby stało się ono atrakcyjne zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

Głogów - jakie są największe atrakcje turystyczne miasta?

Wśród miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć, odwiedzając to miasto, wymienić należy przede wszystkim Zamek Książąt Głogowskich. Został on pierwotnie wzniesiony w XIII wieku. Budowla była kilka razy przebudowywana i rozbudowywana (m.in. w XV wieku). W czasie wojny zamek uległ zniszczeniu i był odbudowywany w latach 70. i 80. XX wieku. Obecnie mieści się w nim siedziba Muzeum Archeologicznego. Wśród zbiorów można podziwiać między innymi dawne pieniądze, mapy księstwa głogowskiego, miedzioryty (najstarsze z XVII wieku). Ciekawie prezentują się również zbiory etnograficzne dotyczące zarówno kultury śląskiej, jak i przesiedleńców.

Znaczące budowle sakralne były odbudowywane po wojnie, dzięki czemu można je dzisiaj podziwiać. Wśród ważniejszych obiektów wymienić należy kolegiatę pw. Najświętszej Marii Panny z XI wieku oraz kościół pw. św. Mikołaja z XIII wieku.

Uwagę osób zainteresowanych najnowszą historią regionu mogą przykuć rozliczne fortyfikacje położone w samym Głogowie, jak i jego okolicach. Wśród najważniejszych wymienić warto m.in. wieżę artyleryjską wzniesioną w połowie XIX wieku przez wojska pruskie. Innym godnym uwagi obiektem jest także Fort Gwiazda, który został wzniesiony w ramach projektu umacniania miasta za rządów Fryderyka II Wielkiego.

Głogów przygotował także atrakcje dla dzieci. Zwiedzając miasto z pociechami, warto wygospodarować czas, by udać się do miejskiego aquaparku, gdzie można korzystać z basenów oraz zjeżdżalni. W mieście jest także kilka parków i placów zabaw, które pozwolą na urozmaicenie wycieczki oraz odpoczynek po wielogodzinnym zwiedzaniu. Szczególnie malowniczym miejscem jest Park Zamkowy. Warto też zwrócić uwagę na tereny położone przy dawnej fosie miejskiej, gdzie obecnie znajdują się takie obiekty jak: ogród różany, ścieżka edukacyjna, a także fortyfikacje, np. podziemne tunele.

Głogów i okolice - atrakcje turystyczne

Powiat głogowski obfituje w różnorodne atrakcje turystyczne. Coś dla siebie znajdą tam między innymi miłośnicy pieszych wycieczek. Do ciekawszych tras zalicza się między innymi Dolnośląska Droga św. Jakuba, która stanowi jeden z odcinków szlaku prowadzącego do położonego w Hiszpanii grobu św. Jakuba (znajduje się on w Santiago de Compostela, a główny szlak prowadzi przez niemalże całą Europę). Warto wybrać się też na trasy prowadzące przez Wzgórza Dalkowskie. W czasie spacerów można też podziwiać charakterystyczne dla tego regionu zabudowy, zarówno sakralne, jak i świeckie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości