Wyprawa w góry - jak się przygotować?
W ostatnich dniach doszło do kilku wypadków w górach. Głośno było między innymi o sytuacji, która spotkała grupę dzieci w Górach Izerskich. Podczas wycieczki rozpętała się burza i piorun uderzył niedaleko miejsca, w którym znajdowały się 24 osoby.
- Niestety, chciałoby się powiedzieć, że to powtórka z rozrywki, bo przecież kilka lat temu była podobna sytuacja w Tatrach na Giewoncie. (...) Teraz naprawdę można z dużą dokładnością sprawdzić pogodę, nawet rano. Sprawdzając odpowiednie strony internetowe czy aplikacje, widać przepływ chmur. Kiedy wystąpi burza i jest bardzo blisko nas, to ważne, żeby nie trzymać się w grupie w takiej sytuacji. Jeśli pioruny uderzają dookoła, to raczej trzeba się rozproszyć, bo jeśli uderzy w jedną osobę, a inne są blisko, to wszystkie osoby ucierpią - powiedział Tomasz Habdas.
Przewodnik górski wskazał, co należy zabrać ze sobą, gdy wybieramy się w góry. Przede wszystkim należy zadbać o właściwe obuwie.
- Buty górskie mają odpowiednią podeszwę. Raki są również po to, żeby trzymać nas, żeby przyczepność była dużo lepsza. Kije trekkingowe mogą nam pomóc i mogą nam ułatwić wędrówkę. Przyda się również odzież techniczna, a nie koszulki bawełniane czy dżinsy. Odzież sportowa, techniczna chroni przed wiatrem, deszczem, szybko wysycha, gdy złapie nas deszcz. Trzeba pamiętać o tym, że gdy jest zimno, to w górach przydadzą się czapki, komin, rękawiczki. Co z tego, że w mieście czy w dolinie jest ciepło. W górach temperatura potrafi spaść nawet o 10 stopni C - wyjaśnił gość Dzień Dobry TVN.
Co włożyć do plecaka o pojemności 25-40 litrów na jednodniową wycieczkę?
- kurtka przeciwdeszczowa i ciepła bluza, np. polar,
- okulary przeciwsłoneczne
- nakrycie głowy,
- krem z filtrem,
- czołówka,
- naładowany telefon z zainstalowaną aplikacją RATUNEK,
- mapa papierowa,
- jedzenie: bakalie, kanapki, czekolada, batoniki,
- odpowiednia ilość napojów: ok. 1,5-2 l na osobę - woda, izotnik
Bezpieczeństwo na górskim szlaku
Podczas wędrówki mogą się wydarzyć różne nieprzewidziane sytuacje. W takich okolicznościach warto mieć przy sobie apteczkę.
- Podstawą są plastry na otarcia, delikatne zranienia. Spray, którym możemy przeczyścić ranę. Może się przydać bandaż elastyczny albo taśma, która ściąga kolana czy kostkę, gdy zaczną nas boleć - wskazał Habdas.
W zestawie powinny się znaleźć również: opatrunki jałowe, środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, środki na oparzenia słoneczne, nożyczki i pęseta.
Przewodnik górski opowiedział o ciekawych trasach dla początkujących i zaawansowanych. Zobacz materiał wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co oznaczają kolory szlaków w górach? Wielu turystów popełnia ten błąd
- Wakacje w alpejskim klimacie. Jakie atrakcje oferuje Południowy Tyrol?
- Znany influencer zdobył Mount Everest i zebrał prawie 900 tys. zł na chore dzieci. Motywował go pewien rysunek
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News