Samotnia, czyli niezwykłe schronisko w Karkonoszach. "Dom w górach, do którego zawsze można powrócić"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Samotnia – z miłości do gór
Samotnia – z miłości do gór
Turysto, tego nie rób w górach (napisy)
Turysto, tego nie rób w górach (napisy)
Rzuć wszystko i jedź w polskie góry
Rzuć wszystko i jedź w polskie góry
Wanda Rutkiewicz znowu patrzy na Himalaje
Wanda Rutkiewicz znowu patrzy na Himalaje
Tatrzańskie opowieści. Przejść wszystkie szlaki w Tatrach
Tatrzańskie opowieści. Przejść wszystkie szlaki w Tatrach
Dwie polskie himalaistki na szczycie K2
Dwie polskie himalaistki na szczycie K2
Trzystuletnie schronisko Samotnia w Karkonoszach to wyjątkowe miejsce. Co przyciąga do niego turystów i miłośników gór? Jak w praktyce wygląda prowadzenie schroniska?

Schronisko Samotnia. Dlaczego jest takie wyjątkowe?

Magdalena Siemaszko-Arcimowicz jest opiekunką schroniska Samotnia. Wcześniej tę funkcję pełnił jej tata.

- Ojciec wysłał kiedyś kartkę do mojej mamy z Samotni, na której napisał: "Tu będziemy". Szczęśliwym trafem okazało się, że ogłaszają konkurs na osobę prowadzącą schronisko. Stanął do tego konkursu i wygrał. Ja się tu urodziłam - wspominała. To dzięki Samotni Magda poznała swojego męża. Marek Arcimowicz jest fotografem. 23 lata temu przyjechał pokazać życie schroniska.

- Nie mam łatwego charakteru, w związku z tym, jak spotkałem taką twardą babę, to stwierdziłem, że kto, jak kto, ale ona to wytrzyma - stwierdził.

Magda schronisko prowadziła razem z rodzicami. Jej ojciec Waldemar Siemaszko był absolwentem Instytutu Lawinowego w Davos, pracował jako ratownik GOPR, kochał góry i Samotnię. Dzięki niemu obiekt z ruiny został doprowadzony do stanu nazywanego "perłą Karkonoszy".

Walka o schronisko Samotnia

Gdy w lipcu ubiegłego roku właściciel obiektu nie przedłużył dzierżawy schroniska rodzinie Siemaszków, z pomocą ruszyli ludzie z całej Polski.

- Ta nasza niezgoda wynikała z pewnego poczucia utracenia czegoś, co bardzo bliskie, co bardzo cenne. Schronisko, jak sama nazwa wskazuje to, coś innego nich hotel, taki dom w górach, do którego zawsze można powrócić. Tradycja jest bardzo ważna, nie mogliśmy się zgodzić na to, żeby zrezygnować z kogoś, kto od pokoleń tę Samotnię prowadzi - wyznał prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz, sympatyk Samotni.

Petycję podpisało blisko 50 tysięcy internautów. Dzięki ich determinacji kandydatura na opiekuna schroniska na kolejne lata będzie ponownie rozpatrywana.

Kto odwiedza "Samotnię"? Dowiecie się tego z dalszej części materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Sylwia Repeła

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana