Oszustwo na "porty lotnicze"
Jak podaje PAP, we wtorek, 9 stycznia zespół CERT Polska działający w strukturach NASK, zauważył nową kampanię. - Przestępcy zakładają w portalu społecznościowym Facebook fałszywe profile podszywające się pod polskie lotniska. Na profilach umieszczane są posty informujące o możliwości zakupu bagaży pozostawionych na lotniskach bez opieki. Bagaże rzekomo mają być dostępne za niewielką kwotę, zazwyczaj kilkanaście złotych - przekazała NASK.
Gdy kliknie się w link, użytkownik zostaje przekierowany na fałszywą stronę internetową lotniska, która przypomina oryginalną. - Po odpowiedzi na kilka prostych pytań i "wygranej" w losowaniu następuje przekierowanie na kolejną stronę, na której potencjalna ofiara namawiana jest do podania danych, w tym danych karty płatniczej np. pod pozorem opłaty za przesyłkę rzekomo wygranej walizki - wyjaśnił instytut badawczy i zaznaczył, że zebrane dane służą przestępcom do kradzieży pieniędzy ofiary.
NASK ostrzega przed cyberprzestępcami. Jak nie dać się oszukać?
CERT Polska wielokrotnie przypominał, że aby nie dać się oszukać:
- należy zawsze sprawdzać w przeglądarce adres strony, na którą przekierował link z otrzymanej wiadomości,
- nie klikać w podejrzane linki,
- a podejrzaną stronę zgłosić na incydent.cert.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kolejne oszustwo "na policjanta". Seniorka straciła oszczędności życia
- Rezerwujesz pobyt w górach? Uważaj na oszustów. Policja przygotowała poradnik. "Warto zadzwonić"
- Znana dziennikarka padła ofiarą oszustów. Straciła 160 tysięcy złotych
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: PAP/CERT Polska
Źródło zdjęcia głównego: Izusek/Getty Images