Rezerwujesz pobyt w górach? Uważaj na oszustów. Policja przygotowała poradnik. "Warto zadzwonić"

Oszustwa w górach. Na co turyści powinni uważać, rezerwując nocleg?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nowa metoda oszustwa “na wnuczka”
Nowa metoda oszustwa “na wnuczka”
Uwaga! Kradzieże „na klamkę”
Uwaga! Kradzieże „na klamkę”
Kurs na gwałt!
Kurs na gwałt!
Oszustwa na SMS-y od kurierów
Oszustwa na SMS-y od kurierów
Newsletter wyłudzający dane
Newsletter wyłudzający dane
Pies o milionowych zasługach
Pies o milionowych zasługach
Zbliżające się ferie zimowe to idealny czas na odpoczynek w pięknych okolicznościach przyrody. O tej porze roku najczęściej wybieranym kierunkiem podróży są góry. Turyści zafascynowani wizją wspaniałego urlopu stają się wówczas łatwym celem oszustów, którzy oferują wyjątkowe, lecz nieistniejące noclegi. Jak się przed tym ustrzec?

Oszustwa w górach. Na co uważać podczas rezerwacji pobytu?

Zasada ograniczonego zaufania jeszcze nikomu nie zaszkodziła, szczególnie gdy dotyczy ona planowania wyjazdu w nieznane nam dotąd miejsce i załatwiania związanych z tym spraw organizacyjnych. Nadzieje o spędzeniu fantastycznego urlopu nie muszą być płonne. Wystarczy jedynie odrobina uważności i wdrożenie w życie zasad rekomendowanych przez ekspertów, które zminimalizują ryzyko padnięcia ofiarą oszustów.

O czym warto pamiętać, wybierając i rezerwując nocleg? Na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich pojawił się przydatny poradnik, który zachęca turystów m.in. do:

  • korzystania z oficjalnych stron hoteli, pensjonatów lub portali skupiających zweryfikowanych ogłoszeniodawców;
  • porównywania danych kontaktowych i numerów kont na tych stronach z ogłoszeniami na portalach internetowych;
  • sprawdzania danych i zbierania na temat obiektu jak najwięcej informacji;
  • porównywania cen wynajmu w różnych obiektach;
  • sprawdzania, czy dany adres faktycznie istnieje;
  • zasięgania opinii o obiekcie z innych miejsc niż tylko jedna strona internetowa, na której recenzje mogą być spreparowane;
  • wpłacania zaliczki na konto bankowe lub w przypadku płatności gotówką poproszenia właściciela obiektu o wystawienie rachunku, paragonu lub faktury;
  • zachowania całej dokumentacji dotyczącej transakcji, przesyłania przelewów i korespondencji mailowej.

Poradnik policji - jak nie dać się oszukać?

Niektóre porady ekspertów mogą wydawać się ogólne, oczywiste i banalne, inne natomiast są nieco bardziej szczegółowe, ale tym samym rzadko respektowane. Oszuści kuszą wymyślonymi tworami - atrakcyjnymi hotelami i pensjonatami w znakomitej lokalizacji, o wysokim standardzie i jednocześnie za niską cenę.

- Jeżeli w ogłoszeniu podano bardzo mało informacji np. tylko numer telefonu komórkowego, to już powinno wzbudzić naszą czujność. (...) W przypadku prywatnych ogłoszeń warto zadzwonić np. do pobliskiego lokalu usługowego i zapytać o obiekt, do którego zamierzamy się udać. (...) Nie działajmy pod presją czasu – pośpiech nie sprzyja zachowaniu ostrożności - czytamy na piekary-slaskie.policja.gov.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości