Jak dobrać kijki narciarskie do wzrostu czy stylu jazdy? Do czego służą?

Jak dobrać kijki narciarskie do wzrostu czy stylu jazdy? Do czego służą?
Jak dobrać kijki narciarskie do wzrostu czy stylu jazdy? Do czego służą?
Źródło: Marcin Wiklik/Getty Images
Kijki narciarskie, zaraz po deskach i butach, to najważniejsze akcesorium narciarza. Pozwalają one między innymi zachować odpowiednią postawę oraz wypracować odpowiednie nawyki. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiednich kijków narciarskich.
Alpe di Siusi - nie tylko na narty
Źródło: Dzień Dobry TVN

Przy wyborze kijków narciarskich znaczenie ma wiele parametrów, w tym materiał wykonania czy długość. Kijki dobiera się między innymi do wzrostu narciarza czy typu jazdy, który chce uprawiać. Jak dobrać kijki narciarskie, by jak najlepiej spełniały swoje zadanie?

Do czego służą kijki narciarskie?

Kijki narciarskie pełnią wiele ważnych funkcji podczas zjazdów na stoku czy innych aktywności wykonywanych z nartami na nogach, np. narciarstwa biegowego. Przede wszystkim pomagają one w wypracowaniu prawidłowej postawy, czyli lekkiego pochylenia ciała do przodu. Początkujący narciarz, który nie zaopatrzył się w to akcesorium, dość łatwo może wyrobić sobie nieodpowiednią pozycję, np. odchylając się do tyłu, przez co trudno będzie mu złapać równowagę. Zapobiegają one również niekontrolowanym, nieskoordynowanym ruchom.

Dodatkowo kijki nadają jeździe rytm oraz wymuszają wyprostowanie pleców, a także ułatwiają stabilizację rąk podczas jazdy. Dzięki nim osobie początkującej znacznie łatwiej jest też złapać równowagę. Jednak aby kijki narciarskie spełniały swoje zadanie, muszą być odpowiednio dobrane.

Jak dobrać kijki narciarskie?

Jednym z ważniejszych parametrów, który trzeba wziąć pod uwagę, zastanawiając się, jak dobrać kijki narciarskie, jest ich długość. Powinno się dobierać ją do wzrostu narciarza. W przypadku zakupów w sklepach stacjonarnych jest to o tyle proste, że kijki narciarskie można po prostu przymierzyć. Aby to zrobić, należy obrócić kijki do góry nogami, a następnie złapać je tuż pod talerzami. Jeżeli przy pozostawieniu ramienia wzdłuż linii ciała przedramię tworzy z nim kąt prosty, oznacza to, że kijki zostały odpowiednio dobrane. Miejsce chwytu wynika z tego, że część poniżej talerza w trakcie jazdy na nartach zatopiona jest w śniegu.

W przypadku zakupów przez internet najlepiej jest pomnożyć swój wzrost w centymetrach przez 0,7, a następnie zaokrąglić wynik do 5 cm, np. 170×0,7=119, w zaokrągleniu 120 cm. Można także wykonać test podobny do opisanego wyżej, jednak tylko symulując trzymanie kijków w dłoniach. Przyjmując opisaną pozycję rąk, najlepiej poprosić kogoś, by zmierzył odległość od dłoni do podłoża. W internecie często dostępne są również specjalne tabele, z podziałem na kijki narciarskie dla dzieci i dla dorosłych, dzięki którym można dobrać kijki jedynie według wzrostu.

Z czego wykonane są kijki narciarskie?

Znaczenie ma także materiał, z jakiego wykonane zostały kijki narciarskie. Jest to szczególnie ważne w przypadku dłuższych kijków, które produkowane są z trwalszego aluminium bądź z materiału znacznie bardziej elastycznego. Dobrym wyborem w przypadku wyższych osób będą również kijki z włókna węglowego. Taki materiał jest nie tylko bardzo wytrzymały, lecz także znacznie lżejszy.

Wytrzymałe powinny być również szpikulce. Najlepsze są te ze stali nierdzewnej. Jak dobrać talerzyki do kijków narciarskich? Nie jest to ich najważniejszy element, warto jednak pamiętać, że te większe nie będą zapadać się w puszystym śniegu, tak jak mniejsze.

Wybór kijków a styl jazdy

Kijki narciarskie powinno się wybierać również według stylu jazdy. Pod to kryterium dobiera się przede wszystkim kształt kijków. Te proste najlepsze będą w przypadku standardowego narciarstwa zjazdowego, czyli inaczej do jazdy typowo rekreacyjnej. Taki kształt sprawdza się również w przypadku narciarstwa biegowego. Z kolei kijki wygięte, czyli inaczej kijki racingowe przydadzą się przede wszystkim w slalomie czy narciarstwie szybkim.

Czy kijki są niezbędne do jazdy na nartach?

Znaczenie ma także cena kijków narciarskich. Wielu początkujących narciarzy nie chce wydawać na nie zbyt wiele, co jest w pełni zrozumiałe. W końcu nie ma pewności, że osobie początkującej dany sport przypadnie do gustu. Nie zawsze jednak najtańszy model będzie odpowiednim rozwiązaniem.

Kijki narciarskie muszą być bowiem jednocześnie trwałe i elastyczne, by zachowały odpowiednią trwałość i nie złamały się, czy nie wygięły, np. w czasie upadku, a także lekkie, aby niepotrzebnie nie obciążać narciarza. W przypadku tańszych kijków narciarskich dość często te parametry nie wypadają szczególnie korzystnie, przez co początkujący narciarz nie będzie się cieszył jazdą, a co za tym idzie, szybko się zniechęci. Czasem lepiej wydać trochę więcej i kupić sprzęt lepszej jakości, by móc odkryć wszelkie uroki tego sportu.

Wybór odpowiednich kijków narciarskich jest niezwykle ważny dla bezpiecznej i komfortowej jazdy, a także dla wyrobienia w początkującym narciarzu odpowiednich nawyków. Dlatego też do decyzji o kupnie tych najlepszym trzeba podejść z należytą uwagą.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Wiklik/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana