Najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce i za granicą - gdzie jechać na narty?

osoba w górach na nartach
Najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce i za granicą - gdzie jechać na narty?
Źródło: Christopher Moswitzer/Getty Images
Zbliża się zima, a Ty zastanawiasz się dokąd pojechać na narty? Dowiedz się, w którym rejonie znajdziesz najlepsze polskie ośrodki narciarskie oraz które największe ośrodki narciarskie w Europie zasługują na szczególną uwagę.

Nie od dziś narciarstwo to jeden z najliczniej uprawianych sportów zimowych. Na drugim miejscu plasuje się popularny ostatnimi czasy snowboard. Już na początku grudnia wszystkie ośrodki narciarskie zaczynają wypełniać się radosnym gwarem pasjonatów białego szaleństwa. Zarówno doświadczeni narciarze, jak i początkujący sportowcy na sposób spędzania ferii zimowych wybierają wypad na narty razem z rodziną lub przyjaciółmi. Cieszące się największą popularnością polskie ośrodki narciarskie znajdziemy w Bieszczadach, Tatrach i w Karkonoszach. Jednakże polscy narciarze coraz częściej w poszukiwaniu najlepszych tras wyjeżdżają za granicę. Chętnie odwiedzają ośrodki narciarskie w Austrii, na Słowacji, w Czechach czy w południowych Włoszech.

Wyprawy w góry

Źródło: Dzień Dobry TVN
“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej
“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej
Wstrząsające relacje ratowników górskich
Wstrząsające relacje ratowników górskich
Jak przygotować się do górskiej wędrówki?
Jak przygotować się do górskiej wędrówki?

Najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce

W ostatniej dekadzie narciarstwo stało się w Polsce niezwykle popularnych sportem. Być może zawdzięczamy to Adamowi Małyszowi lub Justynie Kowalczyk bądź też ogólnemu wzrostowi aktywności fizycznej wśród Polaków. Największe ośrodki narciarskie w Polsce znajdziemy przede wszystkim na południu kraju, gdzie biegną pasma górskie. Nie trzeba jechać za granicę, by znaleźć zarówno rozbudowane i dobrze wyposażone, jak i te małe i tanie ośrodki narciarskie.

Zobacz wideo: Przygotowania do sezonu narciarskiego - jazda na rolkach

Ośrodki narciarskie - Bieszczady

Bieszczady kojarzą nam się raczej z zielonymi połoninami, jednak tam również trwa białe szaleństwo. Największym z bieszczadzkich kurortów jest ten położony nieopodal Ustrzyków Dolnych - zimowej stolicy Bieszczadów. W okolicy znajdziemy również wiele innych, mniejszych ośrodków.

Przygotowania do sezonu narciarskiego – jazda na rolkach
Źródło: Dzień Dobry TVN

Ośrodki narciarskie - Tatry

Mówi się, że to właśnie w Tatrach znajdziemy najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce. Są to przede wszystkim te w Białce Tatrzańskiej i w Zakopanem. Ośrodki narciarskie w Tatrach często mają w swojej ofercie długie i ciekawe trasy. Jednakże ich ogromną wadą są spore tłumy i długie kolejki do wyciągów.

Ośrodki narciarskie - Śląsk i Beskidy

To właśnie w Beskidach, w Szczyrku znajduje się jeden z najpopularniejszych kurortów narciarskich w Polsce. Wartymi uwagi są także trasy narciarskie w ośrodkach w Wiśle i w Ustroniu.

Ośrodki narciarskie Sudety

Sudeckie miejsca turystyczne przyciągają przede wszystkim tych, którzy chcą połączyć pasję do narciarstwa i z górskimi wędrówkami pieszymi. Najlepsze ośrodki narciarskie na Dolnym Śląsku znajdziemy w Karpaczu, Szklarskiej Porębie i w Zieleńcu.

Zima na sportowo - skoki w TVN

Niezależnie od tego, który ośrodek wybierzesz, nie przegap zmagań naszych skoczków. Od 20 listopada będzie można oglądać skoki narciarskie na antenach TVN, Eurosportu 1 oraz w Player.pl. Sprawdź aktualny terminarz skoków.

Największe ośrodki narciarskie w Europie - który kraj wybrać?

Choć w Polsce znajdziemy coraz więcej dobrze przygotowanych i rozbudowanych kurortów narciarskich, wiele osób decyduje się spędzić zimowy urlop za granicą. Największą popularnością cieszą się przede wszystkim Alpy, ale i góry, które Polska dzieli z innymi krajami - takie jak Tatry czy Karkonosze. Zagraniczne kurorty narciarskie to nie tylko długie trasy, ale i urokliwe wysokogórskie miasteczka i najlepsze pensjonaty. Gdzie znajdziemy najlepsze ośrodki narciarskie w Europie?

Ośrodki narciarskie - Austria

Austria kusi pięknymi górskimi widokami, nowoczesnymi wyciągami i najlepiej przygotowanymi do jazdy trasami. Najlepsze ośrodki narciarskie w Austrii to przede wszystkim Sölden, Zillertal Arena, Kaunertal i Mayrhofen.

Ośrodki narciarskie - Słowacja

Największą zaletą słowackich gór jest ich bliskość. W zaledwie kilka godzin można znaleźć się w pięknych turystycznych miejscach, jakie do zaoferowania ma na nasz południowy sąsiad. Najpopularniejsze ośrodki narciarskie na Słowacji to Donovaly i Tatrzańska Łomnica.

Ośrodki narciarskie - Czechy

Czechy słyną z tanich, ale ciekawych kurortów dla narciarzy i snowboardzistów. Największe ośrodki narciarskie w Czechach znajdziemy w ich północnej części. Należą do nich przede wszystkim Pec pod Śnieżką, Szpindlerowy Młyn oraz Jańskie Łaźnie.

Ośrodki narciarskie - Włochy

Włochy to nie tylko słoneczna Toskania i legendarny Rzym. Na północy kraju znajdziemy liczne ośrodki narciarskie. We Włoszech najpopularniejsze kurorty znajdują się nieopodal granic ze Szwajcarią i z Austrią. Są to m.in. Livigno, Monterosa i San Martino di Castrozza.

Ośrodki narciarskie - Francja

We Francji znajdziemy zarówno ośrodki narciarskie dla początkujących, jak i dla zaawansowanych narciarzy. Niegdyś tamtejsze kurorty kojarzyły się raczej z ogromnym luksusem, dziś dostępne są również dla przeciętnie zarabiających Polaków. Jeśli na zimowy kierunek obierzemy Francję, wybierzmy się do Tignes lub do Les 2 Alpes.

Ośrodki narciarskie - Ukraina

Ukraina nie jest oczywistą destynacją do zimowych wojaży. Staje się ona jednak coraz to popularniejszym wyborem wśród polskich narciarzy. Znajdziemy tam nie tylko tanie kurorty, ale i ciekawe trasy oraz nowoczesne wyciągi. Do najsłynniejszych ośrodków należą przede wszystkim Bukowel i Worochta.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Christopher Moswitzer/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości