wspinaczka górska

  wspinaczka górska

  Fatima Sultani jest najmłodszą Afganką, która wspięła się na Noszak.

  Gangkhar Puensum to marzenie wielu alpinistów. Mimo iż w rankingu najwyższych szczytów nie znajduje się nawet w pierwszej piątce, to wciąż pozostaje niezdobyty. Dowiedz się, dlaczego nikomu jeszcze nie udało się na niego wejść.

  Broad Peak to jeden z najgroźniejszych ośmiotysięczników i dwunasta pod względem wysokości góra na świecie. Znajduje się na granicy pomiędzy Pakistanem a Chinami. Od lat góra ta jest wyzwaniem dla wielu himalaistów. Niestety wyjście na szczyt jest niezwykle trudne, zwłaszcza w zimie.

  "W górach chodzi o wolność".

  "Płacą wysoką cenę".

  Wspinaczki górskie wymagają odpowiedniego przygotowania, nie tylko fizycznego, ale również psychicznego. Osoby uprawiające to hobby muszą również wyposażyć się w profesjonalny sprzęt do wspinaczki górskiej i dobrze zaplanować poszczególne jej etapy.

  Beskidy Zachod­nie to pasmo gór­skie poło­żone w połu­dnio­wej Pol­sce, w obrę­bie Zew­nętrz­nych Karpat Zachod­nich. Wspól­nie z Beski­dem Wschod­nim i Środ­ko­wym two­rzą masyw Beski­dów - jeden z pięk­niej­szych, gór­skich zakąt­ków kraju. Jakie są naj­ciekawsze miej­sca Beskidu Zachod­niego?

  Przed nami ostatnie dni wakacji. Wiele osób z pewnością spędzi je w górach. O tym, że wysokie Tatry nie są dobrym pomysłem dla najmłodszych, przekonuje Karolina Gorczyca. Aktorka, która podczas urlopu zdobywa tamtejsze szczyty, jest zdecydowaną przeciwniczką zabierania maluchów na wymagające dużej sprawności wyprawy. Pod jej postem rozgorzała gorąca dyskusja. Co na ten temat myśli ratownik TOPR?

  Marek Raganowicz jest jednym z najsłynniejszych polskich wspinaczy wielkościanowych. W tym roku kończy 60 lat, a żadna ściana nie jest mu straszna. - Zrozumiałem, jak bardzo człowiek jest nieprzystosowany do życia w miejskim środowisku – przekonuje w rozmowie z Marcinem Sawickim, dziennikarzem Dzień Dobry TVN.

  Miłośnicy górskich wędrówek muszą zaopatrzyć się w odpowiedni strój, którego podstawą są wygodne buty. Wybór odpowiedniego obuwia górskiego powinien być uzależniony od warunków terenowych i pogodowych. Inne buty przeznaczone są do wędrówek w wysokich górach, inne na zimę czy ciepłe pory roku. Nie istnieje jeden uniwersalny rodzaj obuwia, dlatego warto wiedzieć, czym się kierować, wybierając buty górskie damskie, męskie czy dziecięce.

  Góry choć piękne, bywają bardzo niebezpieczne. Każdy, kto wybiera się na szlak, musi mieć świadomość, że na wysokościach pogoda zmienia się bardzo szybko i zwykły spacer może się zmienić w niezwykle groźną przeprawę. Dlatego, aby uniknąć problemów, do wyjścia w góry trzeba się dobrze przygotować. Co należy zapakować do plecaka? W co wyposażyć dziecko, jeśli planujemy zabrać je ze sobą? Na ten temat rozmawialiśmy z Pawłem Skawińskim, byłym dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz jego wnuczkami.

  Marcin Ciepielewski został laureatem międzynarodowego konkursu fotografii górskiej, a to oznacza, że robi najlepsze zdjęcia na świecie. Pokonał ponad 300 doświadczonych fotografów z niespełna 60 krajów. W Dzień Dobry TVN opowiedział, jak powstało zdjęcie, które poruszyło jury.

  Orla Perć to jeden z najtrudniejszych tatrzańskich szlaków. Nie jest to na pewno szlak dla amatorów rozpoczynających dopiero przygodę z górskimi wędrówkami. Wymaga dużej kondycji i doświadczenia w wędrówkach po szczytach.

  Gerlach, majestatyczna góra królująca nad pasmem Tatr i Karpat Zachodnich, stanowi będzie crème de la crème dla każdego taternika i pasjonata górskich wypraw. Wejście na Gerlach odbywa się od strony słowackiej. Co warto wiedzieć o tym, jak pokonać majestatyczną górę Gerlach?

  Mają odwagę mierzyć się nie tylko z górami, ale i z męskim światem. Ich historię w książce "Taterniczki. Miejsce kobiet jest na szczycie" opowiada Agata Komosa-Styczeń. W publikacji znajdziemy sylwetki kilku pokoleń taterniczek. Ich dokonania są fascynujące, nie tylko ze względu na sportowe osiągnięcia. Także z powodu trudności, jakie musiały pokonać oddając się swojej pasji w świecie zarezerwowanym dla mężczyzn.

  Polskie góry – niezależnie od tego, czy celem wycieczki są Karpaty, Sudety czy Góry Świętokrzyskie – oferują turystom wiele atrakcji. Najważniejsze z nich to wyjątkowe widoki na szlakach turystycznych. Ale znajdą się też w górach atrakcje dla dzieci, które znudzą się zachwytami nad pięknem przyrody.

  16 stycznia media na całym świecie obiegła wspaniała wiadomość. O 17:00 lokalnego czasu dziesięciu Szerpów z Nepalu zostało pierwszymi ludźmi, którzy weszli zimą na szczyt K2. O emocjach z tym związanych opowiedzieli polscy himalaiści - przebywająca pod K2 Magda Gorzkowska oraz Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy.

  Magdalena Gorzkowska to utytułowana lekkoatletka, która porzuciła bieżnię i od 2 lat próbuje swoich sił w zdobywaniu szczytów. Ma na koncie już trzy ośmiotysięczniki. Niebawem, bo 18 grudnia, wyrusza na zimową wyprawę na K2.

  - Niektórym się wydaje, że nasze polskie góry to są takie miniaturki Alp i wysokich gór na świecie. No, niestety tak nie jest - mówi dr Sylweriusz Kosiński, lekarz i ratownik TOPR. Od 1 stycznia 2018 roku ratownicy TOPR udzielili pomocy 256 osobom. Statystycznie TOPR ratuje dziennie trzy osoby. Najczęstszą przyczyną wypadków w polskich górach jest nieodpowiednie przygotowanie turystów. Najwięcej błędów dotyczy ubioru.

  5 marca minęło pięć lat od tragicznej śmierci himalaisty Macieja Berbeki na Broad Peak. Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Stanisława Berbekę, syna Macieja i autora filmu dokumentalnego "Dreamland". To osobisty film syna o ojcu. Czy góry pociągają go tak jak ojca? Jak Stanisław Berbeka odnosi się do ogólnonarodowej dyskusji na temat polskiego himalaizmu? - Uważam, że decyzje, które oni podejmują tam w górach, to decyzje, których w ogóle nie powinniśmy komentować - mówił w Dzień Dobry TVN Stanisław Berbeka.

  Pasją Jarosława Roli od zawsze były sporty zimowe oraz rowery. Gdy był nastolatkiem, poraził go prąd, w wyniku czego Jarosław stracił obie nogi. Miłość do rowerów okazała się silniejsza niż niepełnosprawność. Dwa lata po wypadku, Pan Jarosław zbudował rower napędzany rękoma. W taki sposób zdobył Śnieżkę, a ostatnio Kilimandżaro. Od kilku lat tworzy rowery dla osób niepełnosprawnych. Skąd taki pomysł? Gdzie szykał pomysłu na konstrukcję? Kto pomógł mu ją stworzyć. Z Jarosławem Rolą w studiu Dzień Dobry TVN porozmawiała Anna Maruszeczko.