Justyna Kowalczyk-Tekieli nie sądziła, że zostanie mamą. Gdy poznała Kacpra, wszystko się zmieniło

Justyna Kowalczyk-Tekieli nie sądziła, że zostanie mamą. Gdy poznała Kacpra, wszystko się zmieniło
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nie żyje alpinista Kacper Tekieli
Nie żyje alpinista Kacper Tekieli
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?
W styczniu 2022 roku premierę miał trzyodcinkowy dokument "Justyna Kowalczyk - bieg przez życie". Sportsmenka i jej mąż, Kacper Tekieli, opowiedzieli m.in. o tym, jak się poznali i co wzajemnie w sobie cenią. Poruszający fragment filmu wyemitowano w Dzień Dobry TVN. Z kolei Jerzy Natkański, dyrektor Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego, udzielił eksperckiego komentarza na temat wspinaczki górskiej, w którą wpisane jest ryzyko.

Film o Justynie Kowalczyk-Tekieli i jej mężu

"Justyna Kowalczyk - bieg przez życie" to fascynująca opowieść o karierze królowej polskich nart. W trzyodcinkowej serii widzowie mogą poznać historię jednej z najwybitniejszych sportsmanek i dowiedzieć się więcej o jej drodze do sukcesu - zdobyciu pięciu medali olimpijskich, w tym dwóch złotych, ośmiu medali mistrzostw świata oraz czterech Kryształowych Kul. W dokumentalnej produkcji Eurosportu nie mogło zabraknąć również męża Justyny. Kacper Tekieli był słynnym polskim alpinistą.

- To, czym ja się zajmuję, to nie jest do końca sport. Tam na szali są inne rzeczy niż medale. (...) W alpinizmie, we wspinaniu, no to ta forma jest elementem koniecznym i takim niewystarczającym - wyznał w filmie.

Kacper nie ukrywał, że Justyna bardzo mu imponowała zarówno sportową charyzmą, jak i osobowością. - Ktoś taki jak Justyna, kto był przez parę lat niezaprzeczalnie najlepszy, zwracał moją uwagę. Można powiedzieć, że zawsze widziałem w niej piękną kobietę - podkreślił Tekieli.

Justyna również była zafascynowana Kacprem. Gdy zostali parą, zapragnęli mieć dziecko.

- Jak poznałam mojego męża, wstawał o 4:30 rano, żeby zrobić trening, żeby iść do pracy, którą kończył o 1 w nocy, czyli spał przez 4 godziny na dobę. (...) Oboje mamy po trzydzieści parę lat, jesteśmy już dorośli. Oboje nie myśleliśmy o tym, żeby mieć dzieci w przyszłości, ale jak się spotkaliśmy, to o tym pomyśleliśmy. Wydaje się, że jesteśmy dojrzali, ustabilizowani emocjonalnie, materialnie itd. Nie ma co temu maluszkowi i sobie organizować życia - wyznała Kowalczyk-Tekieli. Gdy dokument był nagrywany, Justyna była w ciąży.

Nie żyje Kacper Tekieli

Kacpert Tekieli zginął w lawinie w szwajcarskich Alpach. Miał zaledwie 38 lat. Jego ciało zostało odnalezione w czwartek rano, 18 maja. Jerzy Natkański, dyrektor Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego, znał Kacpra od lat. Byli członkami programu Polski Himalaizm Zimowy. Zdaniem eksperta, ryzyko jest nieodłącznym elementem wspinaczki górskiej.

- Przy uprawianiu alpinizmu jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa obiektywne, na które nie mamy wpływu. Mając doświadczenie i umiejętności nie jesteśmy w stanie ich przewidzieć. Niestety, to powoduje, że dochodzi do wypadków w górach - stwierdził Natkański.

Krzysztof Skórzyński zacytował wywiad Kacpra, którego udzielił dla "Górskiego Magazynu Sportowego": "To niestety banał, ale w górach wszystko jest bardziej. Nic w przyrodzie nie ginie i skoro jest więcej radości, więcej satysfakcji i słońce świeci jaśniej, to musi być również więcej ryzyka". Jerzy Natkański spróbował zinterpretować słowa wspinacza.

- Co do określenia tego czucia gór, kiedy się w nich jest, to chyba Kacper miał na myśli to, że w górach kwestie życiowe są bardziej na zasadzie, że nie ma odcieni odczuwania pewnych stanów, wrażeń. Jest tam albo biel, albo czerń - podsumował ekspert.

DD_220230519_Tekieli_REP
Nie żyje alpinista Kacper Tekieli
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

.Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości