Lina wspinaczkowa – jaką kupić i na co zwrócić uwagę przy wyborze?  

Lina wspinaczkowa
Lina wspinaczkowa – jaką kupić i na co zwrócić uwagę przy wyborze?  
Źródło: Alex Ratson/Getty Images

Lina wspinaczkowa to podstawowy element wyposażenia każdego wspinacza. Zwiększa ona bezpieczeństwo, jednocześnie umożliwiając wejście na duże wysokości. Bardzo ważne jest jednak jej odpowiednie dobranie.  

Lina wspinaczkowa to wyposażenie niezbędne zarówno dla osoby wspinającej się po skałach, jak i tej preferującej sztuczne ścianki do uprawiania tego typu aktywności. Wspinaczka zaliczana jest do sportów ekstremalnych, a bez odpowiedniego zabezpieczenia staje się sportem dosyć niebezpiecznym. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, każdy wspinacz powinien zadbać o dobrze dobrany sprzęt. Jeden z jego najważniejszych elementów stanowi właśnie lina, bez której bezpieczna asekuracja nie jest możliwa. Jaką wybrać i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? 

DD_20240707_Wspinaczka_REP_ok
Wspinaczka – wielka pasja rodziny Głowackich
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jaką funkcję pełni lina wspinaczkowa?  

Podstawową funkcją, jaką spełnia lina do wspinaczki, jest asekuracja. Przede wszystkim dobrze używana – czyli przytrzymywana przez osobę asekurującą lub za pomocą specjalnego mechanizmu – chroni wspinacza przed upadkiem z wysokości. Co więcej, jest też pewnego rodzaju amortyzatorem, gdyż utrzymuje człowieka przy ścianie, nawet podczas tzw. odpadnięcia. Lina wspinaczkowa umożliwia również swobodny i bezpieczny zjazd z górnych partii skały lub ścianki.  

Rodzaje lin wspinaczkowych 

Na pierwszy rzut oka liny wspinaczkowe różnią się od siebie jedynie kolorem i grubością. Tymczasem istnieje aż kilka ich rodzajów, a każdy z nich przeznaczony jest do innych form aktywności, dla osób o różnym stopniu zaawansowania.  

LINY STATYCZNE  

Liny statyczne prawie w ogóle nie rozciągają się w wyniku obciążenia. Dzięki nim osoba wspinająca się nie dotknie ziemi w czasie przypadkowego "odpadnięcia", a jedynie oddali się od miejsca oderwania od ściany. Używa się ich głównie na sztucznych ściankach wspinaczkowych, podczas tzw. asekuracji na wędkę. Przydatne są także podczas prac na wysokości. W sklepach łatwo je rozpoznać, ponieważ model statyczny to po prostu popularna lina wspinaczkowa na metry, nawinięta na charakterystyczne szpule. 

LINY DYNAMICZNE 

Lina wspinaczkowa dynamiczna charakteryzuje się dużą rozciągliwością. Tego rodzaju żyły mają zdolność częściowego pochłaniania energii powstałej w czasie odpadnięcia od ściany, co zwiększa bezpieczeństwo wspinacza. Rozróżnia się trzy rodzaje:  

Pojedyncze, których średnica wynosi 9,5–11 mm. Używa się ich podczas wspinaczki z dolną asekuracją na ściankach i skałach.  

Podwójne (inaczej połówkowe), czyli połączone (ale nie splecione) ze sobą liny o średnicy od 8 do 9 mm. Używa się ich m.in. podczas wspinaczki w górach.  

Bliźniacze – podobnie jak modele połówkowe składają się z dwóch osobnych lin, ale różni się ich prowadzenie. Połówkowe można przeprowadzić w dwóch różnych miejscach, bliźniacze zawsze znajdują obok siebie. Są używane np. podczas poruszania się po lodowcu lub terenie zagrożonym lawinami.  

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru liny do wspinaczki?  

Lina wspinaczkowa zwiększa bezpieczeństwo, dlatego tak bardzo ważny jest jej odpowiedni dobór. Nie można oszczędzać na tym akcesorium, odradza się też kupowanie używanych lin. W wyniku użytkowania żyły do wspinania wycierają się i rozciągają, a przez to przestają pełnić swoją funkcję asekuracyjną. Dokonując wyboru, należy zwrócić uwagę na następujące elementy:  

Długość – standardowe liny używane na ściankach wspinaczkowych, gdzie długość tras jest zazwyczaj taka sama, mierzą 50 m. Sprzęt przeznaczony do wspinaczki po skałkach powinien być jednak dłuższy (minimum 60 m). Długość żyły należy bowiem dostosować do przebywanej trasy, a nie np. do wzrostu danej osoby. Z tego powodu lina wspinaczkowa dla dzieci będzie miała taką samą długość jak ta przeznaczona dla dorosłego.  

Średnica – dostępne w sklepach liny charakteryzują się różną grubością (zazwyczaj od 9,5 do 11 mm). Im grubsza żyła wspinaczkowa, tym trwalsza, ale i cięższa. Najczęściej wybiera się akcesorium o średnicy 9,8 mm.  

Waga liny – jest ona powiązana z jej grubością. Osoby, które częściej noszą swój sprzęt (np. podczas podejść pod skały), powinny wybierać lżejsze modele.  

Węzłowatość liny (inaczej jej stopień giętkości) – ten parametr można sprawdzić na opakowaniu żyły wspinaczkowej. Im jest on niższy, tym lina bardziej giętka, a tym samym łatwiejsza w operowaniu podczas wspinaczki.  

Dodatkowe udogodnienia – niektóre liny wspinaczkowe wyposażone są w rozmaite systemy czy elementy. Zaliczyć do nich można m.in. dodatkową impregnację żyły zwiększającą odporność na warunki atmosferyczne oraz specjalne oznaczenie środka liny (przydatne np. podczas zakładania "zjazdów").  

Kolor – podczas wyboru liny wspinaczkowej warto również zwrócić uwagę na jej kolor. Ma to znaczenie np. podczas wspinania się w większych grupach. Konkretny kolor pozwoli na odróżnienie swojego sprzętu od sprzętu współtowarzyszy.  

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości