Co trzeba wiedzieć, wybierając kask do wspinaczki? To kluczowy element wyposażenia sportowego

Wybieranie kasku
Co trzeba wiedzieć, wybierając kask do wspinaczki? To kluczowy element wyposażenia sportowego
Źródło: izusek/Getty Images
Dobrze dobrany kask wspinaczkowy nie tylko zwiększa poczucie bezpieczeństwa w trakcie uprawiania sportu, ale i niejednokrotnie może uratować życie. Jaki model wybrać i jak go zmierzyć? Sprawdź, jakie są rodzaje kasków wspinaczkowych i jak wybrać najlepszy dla siebie.

Kask wspinaczkowy ma za zadanie chronić głowę noszącej go osoby od spadających kamieni, uderzeń w skałę czy w czasie upadku. Właśnie dlatego jest nieodzownym elementem wyposażenia podczas wysokogórskich wędrówek, chodzenia po ferratach czy też tradycyjnej wspinaczki skałkowej. Jaki kask wspinaczkowy będzie najlepszy? Ten najbardziej wytrzymały i solidny, a przy tym lekki i przewiewny. Dobrze, jeśli jest odpowiednio dopasowany do głowy użytkownika, a także ładny i estetyczny.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Sport to zdrowie

Krofball
Źródło: Dzień Dobry TVN
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Jak ćwiczyć z gumami?
Jak ćwiczyć z gumami?
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Proste ćwiczenia na stres - całość
Proste ćwiczenia na stres - całość
Trening brzucha
Trening brzucha
Trening z taśmami dla każdego
Trening z taśmami dla każdego
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Trening kettlebell lifting
Trening kettlebell lifting

Rodzaje kasków wspinaczkowych

Obecnie w sklepach ze sprzętem górskim znaleźć można dwa rodzaje kasków do wspinaczki – piankowe i hybrydowe. Te pierwsze wykonane są ze spienionego poliestru i pokryte cienką warstwą poliwęglanową. Są bardzo wytrzymałe, ale jednocześnie lekkie, więc nie stanowią zbędnego ciężaru podczas podejścia pod skały lub w trakcie wędrówki górskiej.

Drugim rodzajem są kaski hybrydowe. Są one dużo bardziej odporne na uderzenia niż ich piankowe odpowiedniki, ale też nieco cięższe. Takie rozwiązania stosuje się zwłaszcza podczas długich eskapad w wyższych górach, gdy w przypadku uderzenia nie ma możliwości wymiany sprzętu. Model należy dobrać odpowiednio do rodzaju uprawianego sportu oraz indywidualnych preferencji.

Jak wybrać kask wspinaczkowy?

Kask do wspinaczki należy dobierać indywidualnie do osoby wspinającej się. Nie istnieje bowiem jeden model, który będzie pasował wszystkim. W sklepach znaleźć można wiele wariantów różniących się od siebie materiałem, wytrzymałością, budową i dodatkowym wyposażeniem.

Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na:

  • Wygodę – wielu wspinaczy rezygnuje z używania ochrony głowy, gdyż ta bywa dosyć niekomfortowa. Tymczasem dobrze dobrany kask to właśnie wygodny kask – taki, który pozostaje prawie niewyczuwalny w trakcie użytkowania. Przy zakupie warto więc przymierzyć kilka wariantów i wybrać ten najwygodniejszy.
    • Dopasowanie do głowy – kask wspinaczkowy nie może być ani za duży, ani za mały. Ten o zbyt wielkim rozmiarze nie będzie pełnił swojej podstawowej funkcji ochronnej, a za mały będzie uciskał głowę, co może powodować dyskomfort, a nawet poważne urazy.
      • Rozmiar – rozmiar kasku do wspinaczki należy dobrać odpowiednio do obwodu głowy. Kaski dostępne są zazwyczaj w dwóch podstawowych rozmiarach: S/M (ok. 53–59 centymetrów obwodu) oraz M/L (59–63 centymetrów obwodu).
        • Pasek regulujący – aby odpowiednio dopasować kask do głowy, należy użyć paska do regulacji. W każdym modelu znaleźć można inne rozwiązanie. Najlepiej wybrać ten najłatwiejszy do przesuwania (regulacji).
          • Wentylację – każdy kask wspinaczkowy wykonany jest z twardych i grubych materiałów. Noszony nawet przez niedługi czas może spowodować, że skóra głowy pod nim zacznie się nadmiernie pocić. Bardzo ważnym elementem dobrego kasku są więc wydrążone w nim otwory, pełniące funkcję wywietrzników.
            • Wagę kasku – kask to jeden z wielu elementów wyposażenia wspinacza. Warto więc, by nie był zbyt ciężki, dzięki czemu jego noszenie podczas wędrówki będzie łatwiejsze. Obecnie piankowe kaski ważą mniej więcej 200–250 gramów, a hybrydowe 300–400.
              • Stan kasku – dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie kupować używanych kasków. Nigdy bowiem nie wiadomo, w jaki sposób sprzęt był używany i czy był narażony na uderzenia. Każde, nawet najmniejsze stuknięcie zmniejsza bowiem wytrzymałość całej konstrukcji.
                • Wygląd – niemało ważnym aspektem jest także to, jak dany kask wspinaczkowy się prezentuje. Najlepiej wybrać ten najbardziej trafiający w gust osoby, która potencjalnie będzie go nosiła. Kolorystycznie można go również dopasować do reszty sprzętu i stroju.
                  • Dodatki – niektóre kaski wspinaczkowe wyposażone są w dodatkowe elementy np. uchwyt na czołówkę, miękką gąbkę na pasku regulującym czy też specjalne uchwyty umożliwiające przypięcie ich do spodni lub plecaka.

                    Jak wybrać kask wspinaczkowy dla dzieci?

                    Zakup kasku dla dzieci nie różni się wiele od zakupu tego dla dorosłych. Musi on być przede wszystkim wygodny, dobrze dopasowany i posiadać odpowiednią wentylację. Ochrona głowy dla dzieci różni się od modeli dla dorosłych jedynie rozmiarem i wyglądem. Dziecięce kaski bardzo często mają żywe kolory, postaci z bajek i różnorodne ozdoby. Są jednak równie wytrzymałe. Warto pamiętać, że kaski wspinaczkowe przydadzą się nie tylko maluchom, które czynnie uprawiają wspinaczkę. Nosić je mogą także dzieci, które przebywają w skałach (np. podczas gdy wspinają się ich rodzice) lub chodzą na wysokogórskie wędrówki w miejsca, gdzie istnieje ryzyko uderzenia kamieniem.

                    Zobacz także:

                    Autor: Adrian Adamczyk

                    Źródło zdjęcia głównego: izusek/Getty Images

                    podziel się:

                    Pozostałe wiadomości