wspinaczka

  wspinaczka

  Krakowski Zakrzówek to miejsce dobrze znane okolicznym wspinaczom. To właśnie tam w latach 70. grupka młodych zapaleńców zaczęła realizować marzenia o zdobyciu szczytów świata w odległym Afganistanie. Wyposażeni najlepiej, jak się dało, wyjechali w Hindukusz. Jego zdobywanie szło nawet dobrze do czasu, aż do ich bazy zawitał obcokrajowiec. Pół godziny od obozu Polaków, swą ekspedycję prowadzili Baskowie. Dwóch z nich odpadło od ściany - jeden zginął, a drugi ze złamaną nogą utknął w lodowej szczelinie. Bez pomocy naszych rodaków czekała go pewna śmierć.

  Mają odwagę mierzyć się nie tylko z górami, ale i z męskim światem. Ich historię w książce "Taterniczki. Miejsce kobiet jest na szczycie" opowiada Agata Komosa-Styczeń. W publikacji znajdziemy sylwetki kilku pokoleń taterniczek. Ich dokonania są fascynujące, nie tylko ze względu na sportowe osiągnięcia. Także z powodu trudności, jakie musiały pokonać oddając się swojej pasji w świecie zarezerwowanym dla mężczyzn.

  Cholity to mieszkanki rdzennych plemion w Boliwii, które od pokoleń kultywują tradycję strojem. Przez lata były dyskryminowane z powodu swojego wiejskiego pochodzenia. Kobiety postanowiły to zmienić i poprawić swoją pozycję w społeczeństwie. Część z nich stworzyła na przykład grupę Cholitas Escaladoras, która zaczęła po kolei zdobywać 6-tysięczniki. Dziś Boliwia się nimi chwali. Niedawno dwie z nich przyjechały do Polski. Co im się spodobało w polskich górach?

  Gościem Dzień Dobry Wakacje był Rafał Fronia - uczestnik zimowej wyprawy na K2: "Dla mnie jest to spełnienie marzeń, jest to dotknięcie szczęścia. (...) Można dostać "zajoba" ale ja się w tym czuje dobrze. To nie jest cierpienie". Czego, o wyprawie na K2, pasji jaką jest wspinaczka i codziennym życiu himalaisty, dowiemy się z jego książki "Anatomia góry"?

  Piotr Schab jest najlepiej wspinającym się, bez wcześniejszej znajomości trasy, Polakiem. Jest też na trzecim miejscu w światowym rankingu tej dyscypliny. Kiedy zaczął się wspinać i kto zaraził go tą pasją? Jak wygląda jego trening i czy wspinaczka jest bezpiecznym sportem?

  Dwa różne temperamenty o jednej pasji. Natalia i Ola Kałuckie wspinają się na ściance na czas. W tej dyscyplinie osiągnęły wiele, bo mogą pochwalić medalami mistrzostw Polski, Europy, a nawet Świata. Jak to się stało, że zaczęły się wspinać? Czy dziewczyny ze sobą rywalizują? Czy swoją przyszłość wiążą ze wspinaczką? O swojej pasji dziewczyny opowiedziały w studiu Dzień Dobry TVN. Oli i Natalii towarzyszyła również mama Sylwia Kałucka. Czy nie boi się o swoje córki?

  Żeby być jednym z najlepszych himalaistów na świecie, tak jak Denis Urubko, trzeba być w formie cały rok - mówi dziennikarz Robert Stockinger, który wybrał się do Ząbkowic Śląskich na trening biegowy z Denisem. Czy po zimie Denis Urubko odpoczywa od wspinaczki? Kiedy ma czas dla swoich ośmiorga dzieci? Czy, będąc w górach, myśli o swoich dzieciach?

  O ekspedycji na K2, z Denisem Urubko rozmawiała reporterka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska. Jaka atmosfera panowała podczas wyprawy? Dlaczego zdecydował się na samotny atak? "Spakowałem się i wyjechałem. Zdecydowałem, ze nie chce znajdować się w tym środowisku i pojechałem do domu, ale nie dlatego, że zima się skończyła".

  W kolejnym odcinku cyklu Mikrowyprawy podróżnik Łukasz Długowski zaliczył kurs wspinaczki lodowej. Jakiego sprzętu potrzebował, aby wspiąć się po zamarzniętym wodospadzie? Wspinaczka zakończyła się mini piknikiem :) Czym Łukasz się raczył po wejściu na górę?

  W Zabrzu z Jarosławem Botorem, polskim himalaistą i ratownikiem medycznym, który brał udział w akcji ratowniczej na Nanga Parbat, spotkał się Mateusz Hładki. Dlaczego członkowie polskiej wyprawy na K2 postanowili zmienić trasę podejścia na szczyt? Jak dużym zagrożeniem dla himalaistów są spadające kamienie i czy wszyscy w ekipie mają przeszkolenie w zakresie pierwszej pomocy?

  Elisabeth Revol: "Docieramy na szczyt, on mówi, że nic nie widzi, więc mówię - ok, oprzyj się na moim ramieniu, idziemy. Byliśmy na 8000 m. Na szczycie nie zostaliśmy nawet sekundy, ratowaliśmy życie. (...) Jeszcze w Pakistanie zapytano mnie czy wrócę kiedyś w Himalaje, odpowiedziałam, że tak. (...) To jest coś, co we mnie tkwi. Potrzebuję takich wypraw". Zobaczcie jak wyglądały kulisy wejścia na Nanga Parbat i akcji ratunkowej.

  Elisabeth Revol to himalaistka, która ze zmarłym tragicznie Tomaszem Mackiewiczem zdobyła Nangę Parbat. Po akcji ratunkowej przebywa obecnie w szpitalu we francuskich Alpach. W pierwszym wywiadzie udzielonym po powrocie z Pakistanu opowiedziała, co się wydarzyło, po tym, jak z Tomkiem weszli na szczyt ośmiotysięcznika. W jakim stanie był polski himalaista, kiedy go opuszczała? Dlaczego zaczęła schodzić sama? Czy po tej tragedii zamierza wrócić do wspinaczki?

  Nie milkną echa po tragedii do jakiej doszło na Nanga Parbat. Wiele osób krytykuje Tomasza Mackiewicza za to, że - mając rodzinę - nie zrezygnował ze wspinaczki. Jak na to patrzy Martyna Wojciechowska? Sama też była potępiana za to, że po urodzeniu córki nie odpuściła zdobycia Korony Ziemi. Czy teraz postąpiłaby tak samo? Z podróżniczką rozmawiała reporterka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  Zakończono heroiczną akcję ratunkową na Nanga Parbat. Zabójcza góra pochłonęła swoją kolejną ofiarę - Tomasza Mackiewicza. Dla polskiego himalaisty góry były formą terapii. Dla nich był w stanie poświęcić wszystko... W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy himalaistę Jerzego Natkańskiego, który opowiedział nam o szczegółach akcji ratunkowej. Wspominaliśmy też niepokornego Tomasza Mackiewicza.

  Paweł ma 38 lat i od 13 lat walczy z chorobą genetyczną, która zabrała mu sprawność i najbliższą rodzinę. Ewa Osiowy, sąsiadka Pawła :"Był bardzo aktywnym człowiekiem, dużo widział na świecie, dużo gór zdobył,... a teraz jego życie jest codzienną walką, o każdą minutę, o każde wyjście z domu, o każdą aktywność". O ataksji rdzeniowo-móżdżkowej oraz o pasji, która potrafi utrzymać nas przy życiu, Anna Maruszeczko rozmawiała z Dorotą Wellman i Marcinem Prokopem.

  Rodzice dzieci zespołem Downa wpadli na pomysł wysalania swoich pociech na ściankę wspinaczkową. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. To nie tylko świetny sposób rehabilitacji, ale także okazja do socjalizacji i stymulacji intelektualnej. Jak jeszcze rodzice niepełnosprawnych dzieci mogą wspomagać ich rozwój? O tym w Dzień Dobry TVN prowadząca Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko.