Kacper Tekieli, polski wspinacz, a prywatnie mąż Justyny Kowalczyk nie żyje. Sportowiec zginął w Alpach. Miał zaledwie 38 lat. Informację o śmierci mężczyzny podał serwis Eurosport.
Magdalena Madej od dzieciństwa chodzi po górach. Wychowała się w Zakopanem, a obecnie mieszka w Katmandu, stolicy Nepalu. Weszła na Ama Dablam (6812 m n.p.m.) i Lhotse (8516 m n.p.m.). Teraz śni jej się Mount Everest.
Aktywność fizyczna dzieci i młodzieży w dobie pandemii znacząco spadła. Dlatego w cyklu "(Od)wagi dzieciaki" przedstawiamy wam inspirujące rozwiązania, które poprawiają kondycję i zdrowie najmłodszych. Zalicza się do nich m.in. wspinaczka. - Daje im dużo gibkości i odwagę, bo muszą pokonywać swoje lęki - zauważa Paulina Kajzerek, instruktorka.
Park Narodowy Paklenica jest jednym z ośmiu parków narodowych zlokalizowanych na terenie Chorwacji. Położony jest w północnej Dalmacji, w górach Welebit, nieopodal malowniczego miasteczka Starigrad. Każdego roku ściągają tam miłośnicy zapierających dech w piersiach widoków, a także fani wspinaczki. Co warto zobaczyć w Parku Narodowym Paklenica?
Krzysztof Wielicki jest piątym człowiekiem na świecie, który zdobył czternaście ośmiotysięczników. Doświadczony himalaista niejednokrotnie sprawdzał swoje umiejętności, podejmując się solowych wejść na wybrane szczyty najwyższych gór świata. 12 stycznia 2022 roku na sklepowych półkach pojawi się książka, będąca swoistym podsumowaniem jego wypraw. W Dzień Dobry TVN autor opowiedział o swojej niezwykłej pasji.
Góra Mount Everest to najwyższy szczyt Korony Ziemi, często nazywany Dachem Świata. Wspinaczka i wejście na Mount Everest to od zawsze marzenie każdego himalaisty. Dowiedz się, jaka jest jej wysokość, ile zajmuje jej zdobycie i jaka temperatura panuje na szczycie.
Izabela Tymich Janasik jest tancerką, nauczycielką tańca, a także babcią. Do tego skacze ze spadochronem oraz na bungee. Niedawno kobieta zdobyła najwyższy szczyt w Europie - Mont Blanc. Skąd bierze energię do działania? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.
Aleksandra Mirosław trenuje wspinaczkę na czas. Zawodniczka reprezentowała Polskę na Igrzyskach w Tokio, gdzie - choć nie zdobyła medalu - pobiła rekord świata. Jak dochodzi się do takiej formy i jak zacząć swoją przygodę ze wspinaczką? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Najlepsza polska skialpinistka Anna Tybor zamierza we wrześniu zdobyć ośmiotysięcznik Manaslu i zjechać z niego na nartach. Zdradziła, jak wyglądają przygotowania do takiej wyprawy, począwszy od treningu, logistyki i na kosztach kończąc.
Stanisław Kieniewicz, najstarszy syn Agaty Młynarskiej i wnuk Wojciecha Młynarskiego, porzucił karierę w dyplomacji i poświęcił się swojej największej pasji - wspinaczce. Zdradził, co takiego widzi w skałach i dlaczego dba o palce niczym światowej sławy pianista.
Krakowski Zakrzówek to miejsce dobrze znane okolicznym wspinaczom. To właśnie tam w latach 70. grupka młodych zapaleńców zaczęła realizować marzenia o zdobyciu szczytów świata w odległym Afganistanie. Wyposażeni najlepiej, jak się dało, wyjechali w Hindukusz. Jego zdobywanie szło nawet dobrze do czasu, aż do ich bazy zawitał obcokrajowiec. Pół godziny od obozu Polaków, swą ekspedycję prowadzili Baskowie. Dwóch z nich odpadło od ściany - jeden zginął, a drugi ze złamaną nogą utknął w lodowej szczelinie. Bez pomocy naszych rodaków czekała go pewna śmierć.
Każdy sportowiec wie, że najważniejsze jest wyznaczanie kolejnych celów i pokonywanie własnych słabości. Doskonałym przykładem takiego podejścia jest Wojtek Sobierajski, który podjął się próby pobicia niezwykłego rekordu wspinania na linie. Opowiedział o tym, jak wyglądała jego droga na szczyt.
Mają odwagę mierzyć się nie tylko z górami, ale i z męskim światem. Ich historię w książce "Taterniczki. Miejsce kobiet jest na szczycie" opowiada Agata Komosa-Styczeń. W publikacji znajdziemy sylwetki kilku pokoleń taterniczek. Ich dokonania są fascynujące, nie tylko ze względu na sportowe osiągnięcia. Także z powodu trudności, jakie musiały pokonać oddając się swojej pasji w świecie zarezerwowanym dla mężczyzn.
Aleksandra Mirosław od 14 lat trenuje wspinaczkę sportową. Sportsmenka już niedługo będzie reprezentowała Polskę podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Jak to się stało, że zaczęła się wspinać?
Maluchy przejawiają zagadkową potrzebę ciągłego wspinania się po meblach oraz różnych powierzchniach i drabinkach. Wiążą się z tym często zabawne historie, ale bywa też niebezpiecznie. Jak zatem uniknąć ryzyka? Nasi eksperci - Katarzyna i Robert Rybak - pokazali, jak zorganizować domową przestrzeń, by nasze pociechy mogły to robić bez obaw.
Niewielu Polaków poznało osobiście pierwszych zdobywców K2 zimą. Takie szczęście miała Magda Lassota. Podróżniczka, pisarka i fotografka opowiedziała nam m.in. o ich zwyczajach oraz charakterze. Swoimi doświadczeniami podzielił się także Bartek Dobroch, dziennikarz, który osobiście poznał Mingma Gyalje Sherpa.
Magdalena Gorzkowska to utytułowana lekkoatletka, która porzuciła bieżnię i od 2 lat próbuje swoich sił w zdobywaniu szczytów. Ma na koncie już trzy ośmiotysięczniki. Niebawem, bo 18 grudnia, wyrusza na zimową wyprawę na K2.
Anita Sokołowska wraz z narzeczonym Bartoszem i synem Antonim odnaleźli wspólną pasję, wspinaczkę. Co najbardziej zachwyciło ich w sporcie? O tym z aktorką i reżyserem rozmawiał Mateusz Hładki.
W ramach 25. edycji Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady, Krzysztof Wielicki poprowadził wyprawę na górę Rudawiec. We wspinaczce towarzyszył mu Robert Stockinger, który miał ze sobą flagę z logo Dzień Dobry TVN. Wybitny himalaistka i nasz reporter wetknęli ją na szczycie góry.
Cholity to mieszkanki rdzennych plemion w Boliwii, które od pokoleń kultywują tradycję strojem. Przez lata były dyskryminowane z powodu swojego wiejskiego pochodzenia. Kobiety postanowiły to zmienić i poprawić swoją pozycję w społeczeństwie. Część z nich stworzyła na przykład grupę Cholitas Escaladoras, która zaczęła po kolei zdobywać 6-tysięczniki. Dziś Boliwia się nimi chwali. Niedawno dwie z nich przyjechały do Polski. Co im się spodobało w polskich górach?
Gościem Dzień Dobry Wakacje był Rafał Fronia - uczestnik zimowej wyprawy na K2: "Dla mnie jest to spełnienie marzeń, jest to dotknięcie szczęścia. (...) Można dostać "zajoba" ale ja się w tym czuje dobrze. To nie jest cierpienie". Czego, o wyprawie na K2, pasji jaką jest wspinaczka i codziennym życiu himalaisty, dowiemy się z jego książki "Anatomia góry"?
Piotr Schab jest najlepiej wspinającym się, bez wcześniejszej znajomości trasy, Polakiem. Jest też na trzecim miejscu w światowym rankingu tej dyscypliny. Kiedy zaczął się wspinać i kto zaraził go tą pasją? Jak wygląda jego trening i czy wspinaczka jest bezpiecznym sportem?
Dwa różne temperamenty o jednej pasji. Natalia i Ola Kałuckie wspinają się na ściance na czas. W tej dyscyplinie osiągnęły wiele, bo mogą pochwalić medalami mistrzostw Polski, Europy, a nawet Świata. Jak to się stało, że zaczęły się wspinać? Czy dziewczyny ze sobą rywalizują? Czy swoją przyszłość wiążą ze wspinaczką? O swojej pasji dziewczyny opowiedziały w studiu Dzień Dobry TVN. Oli i Natalii towarzyszyła również mama Sylwia Kałucka. Czy nie boi się o swoje córki?
Żeby być jednym z najlepszych himalaistów na świecie, tak jak Denis Urubko, trzeba być w formie cały rok - mówi dziennikarz Robert Stockinger, który wybrał się do Ząbkowic Śląskich na trening biegowy z Denisem. Czy po zimie Denis Urubko odpoczywa od wspinaczki? Kiedy ma czas dla swoich ośmiorga dzieci? Czy, będąc w górach, myśli o swoich dzieciach?