Kariera sióstr Kałuckich
Ola i Natalia urodziły się w 7. miesiącu ciąży ich mamy, w Boże Narodzenie 2001 roku. Prognozy lekarzy, dotyczące ich dalszego rozwoju, nie napawały optymizmem.
- Moja mama dostała taką informację, że my nie będziemy chodzić, siedzieć i mówić. My też nie widzimy na jedno oko z moją siostrą - powiedziała Ola.
Determinacja mamy dziewczynek sprawiła jednak, że dziś bliźniaczki nie tylko "normalnie" funkcjonują, ale i odnoszą niewiarygodne sukcesy sportowe. Wspomnieć wystarczy, że Natalia kilka dni temu uzyskała tytuł mistrzyni Europy we wspinaczce na czas w Szwajcarii. W 2022 roku wywalczyła brązowy medal mistrzostw Europy w Monachium, a rok wcześniej - złoty w Moskwie. Ola z kolei zdobyła brązowy krążek na tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.
- Byliśmy takimi dziećmi, które potrzebowały opieki. Lekarze na początku nam nie dawali szans na normalny rozwój. Ale moja mama się w pełni zaangażowała w rehabilitację - przyznała goszcząca w studiu sportsmenka. - Szybciej się urodziłyśmy, dlatego też szybko biegamy po ścianie - mówiła rozbawiona.
Los wcześniaków
Goszcząca w naszym studiu położna nakreśliła sytuację dzieci, rodzących się przed wyznaczanym przez lekarzy terminem porodu. Zwróciła uwagę na to, jakie zmiany w medycynie i technologii zaszły od czasu narodzin sióstr Kałuckich.
- To był początek XXI, więc taki boom rozwojowy neonatologii światowej. Zaczęto ratować coraz mniejsze dzieci, technologia, sprzęt ratujący życie, specjalizacje pokrewne, które okalają neonatologię, bo wiemy, że wcześniak, który przychodzi na świat, on ma niedojrzały cały organizm, więc aspekt adaptacji każdego z poszczególnych narządów, organów, jest oddzielną działką. Więc bardzo do przodu rozwinęła się kardiochirurgia noworodkowa, okulistyka, neurochirurgia, neurologia. Baza różnych chirurgicznych zabiegów, które wykonujemy na dzieciach w pierwszych dobach życia. To jest niesamowite, że na wcześniaku, który waży 500 gram można przeprowadzić operację - powiedziała Monika Całko i pokazała na dłoni, jak maleńkie dzieci są obecnie ratowane przez lekarzy.
Co istotne, współcześnie wcześniaki mają nie tylko szansę na pełny rozwój fizyczny, ale i intelektualny. Doskonałym dowodem na to jest sama Ola, która już za chwilę zaczyna kolejny etap studiów matematycznych w Edynburgu.
Więcej o historii sióstr dowiecie się z materiału wideo na górze strony.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jego pływacki wyczyn uratuje małych pacjentów. "Dzieciaki walczą codziennie, żeby wyzdrowieć"
- Franciszek Smuda nie żyje. Gdzie spocznie selekcjoner?
- Siła sióstr Kaczmarek. "Razem pracujemy nad naszą wspólną formą"
Autor: Michalina Kobla
Źródło zdjęcia głównego: East News/Michał Woźniak