Trwa US Open. Na fali sukcesów naszej dumy narodowej, Igi Świątek, w kraju rośnie zainteresowanie tenisem wśród dzieci i dorosłych. Od czego zacząć przygodę z tym sportem? O tym w Dzień Dobry TVN mówiły Magdalena Rejniak-Romer i Karolina Rejniak-Oszczyk, współwłaścicielki szkoły Tie Break.
Tenis – od czego zacząć?
Na przestrzeni ostatnich lat tenis w Polsce wrócił do łask. Światowe sukcesy Igi Świątek zainspirowały wiele młodych osób, by spróbować swoich sił na korcie. Za rakiety coraz chętniej łapią także dorośli. W obu przypadkach kluczowe jest jednak odpowiednie przygotowanie. Od czego je zacząć?
Jak zapewniają nasze gościnie, tenis jest sportem na całe życie i można zacząć uczyć się go zarówno w wieku 5 jak i 50 lat. Co więcej, nie ma w tym przypadku żadnych barier w postaci wagi, czy wzrostu. Dobierając więc odpowiedniego partnera, który jest na tym samym poziomie gry, możemy cieszyć się świetną zabawą, a przede wszystkich mieć zdrową formę aktywności.
- Prowadzimy zajęcia już dla 4 -latków. To jest pierwszy moment, kiedy dziecko jest świadome, słucha i można wprowadzić zabawową formę tenisa - powiedziała trenerka Karolina Rejniak-Oszczyk.
W przypadku najmłodszych treningi rozwijają także koordynację ruchową. Podczas zajęć jest bowiem wiele ćwiczeń na orientację przestrzenną, zwinność czy równowagę. Co więcej, tenis, jak każdy inny sport, uczy dzieci dyscypliny, systematyczności, realizacji zadań oraz osiągania celów.
- Sprzęt dla dzieci, metodyka, wszystko jest dostosowane. To jest kolorowy świat. Jak dzieci w to wejdą, to już zazwyczaj zostają. Niesamowite jest też to, ile dorosłych osób gra. Można zaczynać w każdym wieku, zmieniła się metodyka nauczania, ten proces szybciej trwa - dodała Magdalena Rejniak-Romer.
Psychika w sporcie. Dlaczego warto o nią dbać?
Jak w każdym sporcie, tak i w tenisie bardzo ważna jest psychika. Rozgrywki na korcie to duże emocje, rywalizacja i porażki. To potrafi obciążać, szczególnie młody organizm. Dlatego tak ważne jest, by w przypadku zaawansowanych treningów i profesjonalnej gry mieć wsparcie bliskich, a nawet psychologa.
- To jest sport indywidualny, jesteśmy na korcie sami. Czasami to są dwie, trzy godziny myślenia o taktyce, o różnych aspektach. Dlatego to jest takie trudne. To jest umiejętność utrzymanie koncentracji przez długi czas – podkreśliła Magdalena Rejniak-Romer.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Smutne wyznanie Igi Świątek: "Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy"
- Iga Świątek w bikini na wakacjach. "Zero kompleksów"
- Iga Świątek zakończyła mecz o brązowy medal. Popłakała się po spotkaniu
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News