Ukulele, a czasami także bęben morski czy harfa służą do muzykoterapii wcześniaków, która pomaga w leczeniu, a także w budowaniu więzi rodzinnych.
O dokonywaniu niemożliwego w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała sama Aleksandra, a tajnikami rozwoju neonatologii podzieliła się towarzysząca jej na naszej kanapie położna - Monika Całko.
Sprawdź nowe informacje w tej sprawie na stronie Dzień Dobry TVN.
"Kobiety sobie nie radzą, muszą rezygnować z pracy".
Rodzeństwo łącznie ważyło zaledwie 750 gramów.
Adopcyjni rodzice potrzebują pieniędzy na kosztowną rehabilitację.
- Ta sytuacja przerasta każdego - mówi Anna Dubaj, psycholożka i mama urodzonej jako wcześniak Esterki.
W porodzie uczestniczyło 20 osób z personelu medycznego.
- Musiałam później zrozumieć, że nie był on moją winą - opowiada mama wcześniaka.
Trzy kobiety, trzy różne historie, trzy tragedie.
"Dajemy prześcieradełko z zapachem maluszka".
Podwójne potrójne szczęście zawitało do szpitala "Zdroje".
"Mają przyśpieszony kurs empatii".
Noemi Pawlak dwukrotnie przedwcześnie urodziła dziecko. W szczerej rozmowie z Dagmarą Olszewską z dziendobry.tvn.pl wyjaśnia, jak naprawdę powinniśmy postrzegać nie tylko Światowy Dzień Wcześniaka, co przede wszystkim rodziców takich dzieci. - Bardzo nie lubię, gdy ktoś mówi mi 'jesteś bohaterką, ja nie dałabym rady'. Nikt się mnie nie pytał, czy dam radę. Nie przygotował mnie na to, ile będę miała do udźwignięcia. To się po prostu działo - wspomina.
"Wyglądał jak kurczaczek".
Miłość rodzeństwa przetrwa wszystko. Jest o tym przekonana mama piątki dzieci, Kelly Graves. Kobieta opisała w sieci niezwykłą historię swoich bliźniaków, z których silniejszy pomaga przeżyć słabszemu. Zobaczcie, jak wyglądają maluchy.
Kwek Yu Xuan urodziła się jako wcześniak, a jej waga nie przekraczała 212 g. Niemowlę przyszło na świat w czerwcu zeszłego roku i zostało oficjalnie uznane za najmniejsze dziecko świata. Po 13 miesiącach dziewczynka opuściła szpital i wreszcie znalazła się w domu ze szczęśliwymi rodzicami.
Dobra wiadomość dla rodziców wcześniaków. Zostaną oni włączeni do szczepień na etapie zero - zdecydował minister zdrowia. Dzięki temu bez przeszkód będą mogli odwiedzać swoje dzieci w szpitalach. Wnioskowała o to Fundacja Koalicja dla Wcześniaka.
Sylwia Nycz i Marcin Mościński są szczęśliwymi rodzicami trojaczków. Początek nie zapowiadał się jednak dobrze. - Nie płacz mamo, bo masz być silna. (...) Pomimo że są w tych pudełkach, ty masz zadanie do wykonania, bo mleko twoje to jest lek dla nich - usłyszała świeżo upieczona mama od pielęgniarki. I tak rozpoczęła się walka o zdrowie i życie dzieci.
Pobyt dziecka w szpitalu to niezwykle stresujące doświadczenie. Chcąc ułatwić rodzicom ten trudny czas, załoga Szpitala na ul. Karowej w Warszawie wyszła z fantastyczną inicjatywą. Oko na malucha to aplikacja, która umożliwia mamom oglądanie przez kamerkę swoich pociech w sytuacji, gdy nie mogą być blisko siebie.
Agata Dawidowska jest karmiącą mamą niemowlaka. Pani Agata miała tak dużo pokarmu, że postanowiła się nim podzielić. Od lipca raz na tydzień oddaje pokarm do Banku Mleka Kobiecego. Z jego zasobów korzystają głównie wcześniaki przebywające w szpitalu. Czy każda karmiąca mama może zostać dawczynią? Jakiemu procesowi jest poddawane kobiece mleko zanim trafi do wcześniaka? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Aleksandrę Wesołowską, prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego, która zwróciła uwagę, że kobiecy pokarm ma wiele wartości odżywczych, ale może być też źródłem chorób. Dlatego przestrzega przed kupowaniem mleka przez Internet. Dlaczego kupowanie kobiecego mleka przez Internet jest niebezpieczne.
Jaś urodził się w 29 tygodniu ciąży i ważył 790 gramów. Rodzice Jasia oprócz wielkiej radości poczuli przerażenie i bezsilność. Lękali się o życie synka, który trafił na oddział intensywnej terapii. Jakie czynniki sprzyjają przedwczesnemu porodowi? Jakie problemy zdrowotne miewają wcześniaki? I czego najbardziej obawiają się rodzice wcześniaków? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN neonatolog prof. Ryszard Lauterbach. Ile ważyło najmniejsze urodzone dziecko?
W Krakowie jest jedyny w Polsce oddział medyczny, który nosi nazwę Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy. Znajduje się on w klinice neonatologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Tam lekarze zajmują się skrajnie małymi wcześniakami, które ważą zaledwie 0,5 kilograma. Na miejscu był dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. Jaką niespodziankę przygotował dla małych pacjentów Jerzy Owsiak?
Każdego roku na świecie przed czasem rodzi się ok. 15 mln dzieci. W Polsce co 10. dziecko przychodzi na świat jako wcześniak. W Dzień Dobry TVN gościliśmy rodziców maluchów, które urodziły się w 24. tygodniu ciąży: Ewę i Pawła Kijewskich oraz Magdalenę Krupińską. Powiedzieli nam, jak wyglądała walka o życie ich dzieci – Lilianki i Norberta. Dowiedzieliśmy się również, czym jest i co daje kangurowanie.
Trojaczki: Ania, Alicja i Aleksander, zwane Drużyną A, urodziły się w 25. tygodniu ciąży. Cała trójka ważyła łącznie niecałe 2400 gramów. Pierwsze miesiące dzieci spędziły w szpitalu, walcząc o życie. Udało się. Teraz maluchy potrzebują kosztownej rehabilitacji. Na szczęście rodzice trojaczków nie są osamotnieni w walce o swoje dzieci. Zobaczcie, kto i w jaki sposób im pomaga. Do Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko zaprosiła mamę Drużyny A Agnieszkę Czerkies oraz organizatorkę akcji "Ciacho" Beatę Olech-Harężlak.
O tym, jakie szanse na przeżycie mają dzieci urodzone przed terminem rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr Justyną Tołłoczko z Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka WUM. Z naszym ekspertem rozmawialismy również o tym, dlaczego rodzi się coraz więcej wcześniaków i jakie opieki wymagają takie dzieci? Poznajcie Hubert, bohatera kolejnego odcinka cyklu "To cud, że żyję", który urodził się 23 tygodniu ciąży.
Ważą nawet 700 gramów i są wielkości dłoni. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: dr Justyna Tołłoczko - asystent kierownika Kliniki Neonantologii i Intensywnej Terapii - oraz mama wcześniaka urodzonego w 28 tygodniu ciąży Elżbieta Karpacz. Jak opiekować się wcześniakiem i jak zadbać o jego prawidłowy rozwój?