Dodatkowy urlop macierzyński. Komu będzie przysługiwał?
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że dodatkowy urlop macierzyński będzie mógł być wykorzystany w jednej części, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim przez pracujących rodziców.
Urlop ten będzie udzielany na wniosek, co oznacza, że to rodzice sami zdecydują, czy chcą z niego skorzystać. Będzie obejmował również rodziców przysposabiających dziecko i rodziny zastępcze. Zasiłek za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił 100proc. podstawy zasiłku.
Zgodnie z projektem, z dodatkowego urlopu będą mogli skorzystać nie tylko rodzice wcześniaków, ale również tych dzieci, które będą wymagały dłuższego pobytu w szpitalu.
Dodatkowy urlop macierzyński. Jakie kryteria trzeba spełnić?
Zgodnie z ustawą będą mogli z niego skorzystać:
- rodzice dzieci urodzonych przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g;
- rodzice dzieci urodzonych po ukończeniu 28 tygodnia ciąży, a przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową większą niż 1000 g;
- rodzice dzieci urodzonych po ukończeniu 37 tygodnia ciąży, których dziecko będzie wymagało hospitalizacji od 5 dnia od dnia porodu do upływu 8 tygodnia po porodzie pod warunkiem, że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie.
Urlop ma przysługiwać matkom lub ojcom, a także prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym czy adopcyjnym.
8 albo 15 tygodni. Od czego zależy długość urlopu?
Długość urlopu będzie zależna od tego, jak długiej hospitalizacji wymagało dziecko, tygodnia ciąży, w którym się urodziło i jego masy urodzeniowej. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił:
- dla rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15 tygodnia po porodzie - maksymalnie 15 tygodni;
- dla rodziców dzieci urodzonych po ukończeniu 28. tygodnia ciąży a przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową większą niż 1000g w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8 tygodnia po porodzie - maksymalnie 8 tygodni;
- dla rodziców dzieci urodzonych po ukończeniu 37. tygodnia ciąży, których dziecko będzie wymagało hospitalizacji, pod warunkiem, że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie - maksymalnie 8 tygodni po spełnieniu ww. warunków.
- Zatem, żeby pracownik mógł mieć prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego dziecko musi być hospitalizowane w okresie od 5 do 28 dnia po porodzie przynajmniej przez 2 kolejne dni. Jeżeli hospitalizacja nastąpi 29 dnia od porodu, a dziecko wyszło ze szpitala po 3 dniach od porodu, pracownik nie będzie miał prawa do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego - podało w komunikacie - napisało ministerstwo w komunikacie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego okresy pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8 tygodnia lub 15 tygodnia po porodzie będą się sumowały, a niepełny tydzień zostanie zaokrąglony w górę do pełnego tygodnia. Regulacja ta uwzględnia przerwy pomiędzy kolejnymi hospitalizacjami dziecka.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak przewijać noworodka, a jak niemowlaka? Poznaj praktyczne wskazówki
- Muzykoterapia na oddziałach neonatologicznych. Jakich utworów słuchają wcześniaki?
- Jak karmić piersią na leżąco? Poznaj wygodne i bezpieczne pozycje
Autor: mp/ToL/Katarzyna Oleksik
Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: andresr/Getty Images