Bezpłatne badania prenatalne dla każdej mamy
Badania prenatalne najczęściej zalecane były kobietom, które zaszły w ciąże po 35. roku życia, długo leczyły się z powodu niepłodności lub w poprzednich ciążach wykryto wady genetyczne. Teraz to się zmieniło. Takie badania od 5 czerwca może wykonać - bezpłatnie - każda mama.
Na badania prenatalne zdecydowała się Natalia Holewa, mama Igora. - Chciałam sprawdzić, czy wszystko jest OK z dzieckiem - powiedziała w reportażu Katarzyny Górniak przygotowanym dla Faktów TVN. Za te badania kobieta musiała zapłacić z własnej kieszeni. Teraz przy drugim dziecku koszt pokryje już Narodowy Fundusz Zdrowia. - Pacjentce się to zwyczajnie po prostu należy - stwierdził w rozmowie z reporterką Faktów TVN dr Maciej Socha, kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku. - Rodzice mają prawo wiedzieć, czy dziecko będzie zdrowe, czy też mamy jakiś problem - mówi dr Agnieszka Żalińska z Poradni Ciąży Wielopłodowej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.
Choć w poprzednich latach przesłanką do wykonania badań był przede wszystkim wiek, to zdaniem lekarzy nie zawsze jest on dobrym kryterium. - Pacjentki, te które ja miałem, to najwięcej wad genetycznych, jakie były wykrywane, to były pacjentki młode, dwudziestoparoletnie. 24, 26, 28 lat - przyznał Wojciech Falęcki, specjalista położnictwa i ginekologii z Kliniki Położnictwa i Perinatologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA.
Po co rozbić badania prenatalne?
Dzięki tym badaniom lekarze są w stanie wykryć letalne zespoły chorobowe lub inne nieprawidłowości, które często można leczyć jeszcze, gdy dziecko jest w łonie matki. Co więcej, wiedza o stanie zdrowia dziecka pozwala specjalistom jak najlepiej przygotować się na narodziny dziecka. - Pacjentka może odbyć poród w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie i w odpowiedni sposób. Unikamy wtedy przypadkowości, że dziecko ciężko chore, wymagające pilnej interwencji, rodzi się w ośrodku w ogóle do tego nieprzygotowanym - wyjaśnia profesor Mirosław Wielgoś, kierownik Kliniki Położnictwa i Perinatologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA, konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii.
Tak było w przypadku pani Jowity i jej dziecka, u którego podczas USG wykryto nieprawidłowości. - Dzięki temu mogłam przystąpić do leczenia, które tak naprawdę uratowało życie dziecka - wyznała Jowita Solnica.
Warto podkreślić, że w ogromnej większości przypadków z wyników badań prenatalnych płyną dobre wiadomości. - W ponad 95 procentach przypadków my możemy powiedzieć naszym kobietom ciężarnym, pacjentkom, że wszystko jest w porządku - informuje prof. Mirosław Wielgoś.
W ramach refundacji kobieta może wykonać USG pierwszego trymestru wraz z testem PAPP-A oraz USG drugiego trymestru z oceną anatomii płodu.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie fakty.tvn.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Sandra Kubicka opisała poród przez cesarskie cięcie. Ma rady dla przyszłych mam. "Straszono mnie okrutnie"
- Morfologia to najbardziej podstawowe badanie. Komu pobiera się krew z ucha?
- "Nie jedz lodów, bo dostaniesz anginy". Czy zimne desery szkodzą na gardło? Pediatra odpowiada
Autor: Katarzyna Górniak/KO
Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Halfpoint Images/Getty Images