Morfologia to jedno z najbardziej podstawowych i najczęściej wykonywanych badań. Jego wynik może bardzo dużo powiedzieć o naszym zdrowi. Co dokładanie? Czy próbkę krwi pobiera się jedynie z żyły łokciowej? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli popularyzator nauki dr inż. Adam Mirek, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych dr Monika Pintal-Ślimak i członek Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Marta Budzińska.
Jak wygląda badanie krwi?
Zazwyczaj, kiedy mamy wykonywaną morfologię krew pobierana jest z żyły łokciowej. Tymczasem materiał do badania można pozyskać również z ucha. - Z ucha pobieramy, żeby pacjenta nie bolało. Ucho jest mniej unerwione niż końcówki palca - powiedziała w Dzień Dobry TVN dr Monika Pintal-Ślimak.
Warto dodać, że z krwi lekarze są w stanie wyczytać coraz więcej. - Każde leczenie, [...] prowadzenie pacjenta opiera się o wynik badań diagnostycznych, [...] w tym medycyna laboratoryjna, diagnostyka obrazowa, ona jest jak najbardziej do wykorzystania. Rola badań laboratoryjnych jest coraz bardziej wykorzystywana w diagnostyce chorób nowotworowych, w chorobach rzadkich, to już takie specyficzne metody genetyczne, molekularne - tłumaczyła Monika Pintal-Ślimak.
Krew - jakie spełnia funkcje w organizmie?
- Z krwi można wyczytać bardzo dużo. Krew [...] odgrywa bardzo dużo różnych ról i te role bardzo dobrze odgrywa. Krew krąży po całym ciele, krew przenosi tlen i odbiera dwutlenek węgla z różnych miejsc w naszym ciele. Krew jest częścią układu odpornościowego, są tam białe krwinki, które nas chronią przed zagrożeniami z zewnątrz, przed infekcjami. Krew zawiera płytki krwi, które sprawiają, że tworzą nam się strupki, gdy np. się skaleczymy. W końcu krew jest zbudowana głównie z wody i osocza, w którym rozpuszczone są enzymy, różne substancje i to wszystko krąży po całym naszym ciele - tłumaczył dr inż. Adam Mirek. Dorosła osoba ma ok. 6 litrów krwi.
Warto dodać, że np. w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych korzysta się ze specjalnych aparatów, które bardzo szybko dostarczają wyniki. - Natomiast taką głębszą diagnostykę musimy już wykonać za pomocą pobrania krwi [...] żylnej i wykonaniu tych parametrów w laboratorium - podkreśliła Marta Budzińska.
Co można wyczytać z badana krwi pobranej z ucha? Jak często trzeba wykonywać morfologię? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Nie jedz lodów, bo dostaniesz anginy". Czy zimne desery szkodzą na gardło? Pediatra odpowiada
- Przełom w walce z trudnym do wyleczenia typem raka. "To dla mnie super ekscytujące"
- Pielęgniarka ostrzega przed popularnym olejem. "Może powodować skurcze brzucha"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News