Przełom w walce z trudnym do wyleczenia typem raka. "To dla mnie super ekscytujące"

Przełom w walce z rakiem trzustki. Nowy lek testowany już na ludziach
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nowy lek w walce z rakiem trzustki
Nowy lek w walce z rakiem trzustki
Dorota Gardias o raku piersi. "Komunikat, że jest to nowotwór, sprawił, że zesztywniałam"
Dorota Gardias o raku piersi. "Komunikat, że jest to nowotwór, sprawił, że zesztywniałam"
Ciąża po leczeniu onkologicznym
Rak jądra, nowotwór z którym można wygrać
Rak jądra, nowotwór z którym można wygrać
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?
Panowie marsz do urloga!
Panowie marsz do urloga!

Rak trzustki to bardzo groźny przeciwnik. W wielu przypadkach możliwości lekarzy i medycyny są mocno ograniczone. Na szczęście badacze są bliscy opracowania leku, który może odmienić walkę z tym nowotworem. Jak działa? O tym w rozmowie z Marcinem Sawickim opowiedziała Urszula Waśko z Columbia University Irving Medical Center.

Czy powstanie lek na raka trzustki?

Nowotwory trzustki bardzo często są trudne w leczeniu. Lek, nad którym pracuje m.in. Urszula Waśko z Columbia University Irving Medical Center - być może - ma szansę to zmienić. - Powiedziałbym, że te badania trwają nie od paru miesięcy, ale od czterdziestu lat, od kiedy to białko, które nazywa się RAS, które jest celem tego leku, o którym mówimy, zostało odkryte. Od tego czasu wielu naukowców próbowało po pierwsze zidentyfikować, jaka jest rola tego białka w rozwoju nowotworów, nie tylko trzustki, ale wielu innych i jak opracować lek, który mógłby skutecznie zablokować to białko - powiedziała Urszula Waśko.

Nasza rozmówczyni dodała, że w końcu udało się opracować taką cząsteczkę, która bardzo skutecznie blokuje działanie białka. Celem badaczy jest znalezienie leku, który - jak tłumaczyła specjalistka - "naprawi działanie komórki poprzez zablokowanie działania tego białka. Jeżeli byłby włącznik światła, [...] w normalnej komórce włączamy i wyłączamy ten włącznik. Natomiast w komórce nowotworowej jest on cały czas włączony, nie można go już wyłączyć. To, co ten inhibitor robi, to wyłącza to białko - wyjaśniła ekspertka.

Kiedy uda się "wyłączyć" działanie białka, to komórki rakowe nie są w stanie się namnażać. - Guzy, które obserwujemy u myszy, nowotwory trzustki, ich wzrost jest albo zablokowany, albo zaczynają się kurczyć. To jest dla nas główna oznaka, że ten lek działa. Na jakimś etapie, [...] te guzy zaczynają się uczyć, jak te leki działają. Jesteśmy gotowi przewidzieć, jak on się nauczy i uderzyć z innej strony - dodała Urszula Waśko.

Kiedy lek zacznie być stosowany u pacjentów?

- To jest lek, który jest aktualnie podawany pacjentom. Jest w pierwszej fazie testów klinicznych. Jeszcze nie został zaakceptowany przez FDA (Agencja Żywności i Leków - red.). Musimy zbadać ten lek prawidłowo, nie możemy tego przyspieszać - podkreśliła Urszula Waśko.

Rozmówczyni Marcina Sawickiego zaznaczyła, że aż 90 proc. tego, nad czym pracują, zazwyczaj nie działa. - Musimy być cierpliwi, żeby dotrzeć do tych 10 proc. Dla mnie to było super ekscytujące, że w tym uczestniczę i że to rzeczywiście działa - powiedziała.

Rak trzustki - jakie może dawać objawy?

Prawdopodobieństwo rozwoju raka trzustki rośnie z wiekiem. W grupie ryzyka znajdują się osoby, które palą, piją alkohol, zmagają się z nawracającym zapaleniem trzustki oraz chorują na cukrzycę typu 1 lub 2. Choroba może długo nie dawać żadnych objawów. Pacjenci, u których później diagnozuje się raka trzustki, do lekarza zgłaszają się najczęściej, gdy zaczną im dokuczać bóle brzucha, nudności, stracą apetyt oraz bez wyraźnej przyczyny chudną.

Do wczesnych objawów raka trzustki należą osłabienie, dyskomfort i ból w jamie brzusznej, niedawno wykryta cukrzyca lub zakrzepowe zapalenie żył, żółtaczka, odbarwione stolce, ciemne zabarwienie moczu, świąd skóry, mdłości, wymioty, szybko pojawiające się uczucie sytości oraz bóle, które promieniują do pleców lub łopatki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości