Udar mózgu – zapowiedź organizmu
Udar mózgu doprowadzić może do niepełnosprawności, a nawet do śmierci. Lekarze apelują bowiem, aby nie lekceważyć niepokojących objawów i szukać pomocy znacznie wcześniej.
Choć do zagrażających życiu objawów neurologicznych dochodzi nagle, nasz mózg ostrzega nas nawet siedem dni wcześniej. Eksperci z Cardiac Screen potwierdzili, że u prawie połowy pacjentów mogą wystąpić wcześniejsze objawy zapowiadające udar.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zdrowie
- Oznaki udaru często pojawiają się nagle, ale to nie znaczy, że nie będziesz miał czasu na podjęcie działań. Niektórzy ludzie doświadczają objawów takich jak zawroty i ból głowy, drętwienie lub mrowienie na kilka dni przed udarem. Jedno z badań wykazało, że 43 proc. pacjentów z udarem doświadczyło objawów mini udaru już tydzień wcześniej – zaznaczają specjaliści z Cardiac Screen.
Udar mózgu – czas odgrywa kluczową rolę
W przypadku udaru mózgu dla pacjenta ważna jest każda minuta. Lekarze podkreślają więc, aby znaczenie wcześniej wzywać karetkę pogotowania. Gdy tylko czujemy, że w naszym organizmie zachodzi szereg niepokojących zmian, należy prosić o pomoc.
Jak rozpoznać udar mózgu? Popularne objawy zwiastujące udar
- uczucie ciężkiej nogi, nagła utrata władzy w kończynach, a także zaburzona koordynacja.
- utrata wzroku w jednym oku, podwójne widzenie, a nawet całkowita utrata wzroku.
- asymetrię twarzy, która objawia się jej jednostronnym zniekształceniem i opadającym kącikiem ust lub opadającą powieką.
- wolne mówienie oraz przekręcanie słów
Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej - 14 maja
Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej obchodzony jest w pierwszej połowie maja. W 2024 roku święto to przypada na 14 dzień tego miesiąca. Jest to okazja do przypomnienia, jak ważna jest profilaktyka, gdyż udar mózgu jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Jego przyczyny upatruje się w niewłaściwej diecie, a także braku aktywności. Zdaniem ekspertów nie bez znaczenia jest też fakt, iż udar może mieć podłoże genetyczne. Tego dnia podejmowane jest wiele inicjatyw, które mają na celu edukować społeczeństwo w tej kwestii. Wiele instytucji umożliwia też w tym terminie zrobienie darmowych badań.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Badacze znaleźli kolejny powód, by pić kawę. Już jedna filiżanka dziennie ma znaczenie
- Udar mózgu dotyka również młodych ludzi. Dlaczego tak się dzieje?
- Jak wygląda badanie markerów nowotworowych? Czym są i jak często pomagają zdiagnozować chorobę?
Autor: Nastazja Bloch
Źródło: o2.pl
Źródło zdjęcia głównego: Tunatura/GettyImages