Jak pokazują wyniki najnowszych badań, leki, które często przepisywane są pacjentom cierpiącym na demencję, mogą mieć bardzo poważne skutki uboczne. Jakie? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.
Naukowcy odkryli skutki uboczne leków na demencję
Z opublikowanego niedawno w "British Medical Journal" badania wynika, że kilka leków stosowanych u pacjentów z demencją, wiąże się z poważnymi skutkami ubocznymi, w tym niewydolnością serca.
Chodzi o takie leki, jak rysperydon, kwetiapina, haloperidol i olanzapina.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zdrowie
Zdrowie
"Stosowanie leków przeciwpsychotycznych u osób chorych na demencję wiąże się z... szeroką gamą poważnych działań niepożądanych, w tym udarem, zakrzepami krwi, zawałem serca, niewydolnością serca, złamaniami, zapaleniem płuc i ostrym uszkodzeniem nerek" – wynika z badania opublikowanego na łamach "British Medical Journal".
Największe ryzyko występuje na początku leczenia
Naukowcy odkryli, że największe ryzyko występuje na początku leczenia, "co podkreśla potrzebę zachowania większej ostrożności na wczesnych etapach terapii".
Leki psychotyczne przepisywane są przede wszystkim osobom cierpiącym na różnorodne zaburzenia psychiczne, takie jak na przykład schizofrenia. Stosowane są też w leczeniu depresji odpornej na inne leki. Wielu lekarzy zaleca je jednak również chorym na demencję czy Alzheimera. Preparaty te nie leczą wspomnianych chorób, a mają na celu jedynie łagodzenie niektórych objawów, na przykład związanych z agresywnym zachowaniem.
Wzbudzają w związku z tym niemałe kontrowersje, zwłaszcza, że mogą powodować opisane przez badaczy poważne skutki uboczne. We Francji, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, gdzie przeprowadzono badanie opisane w BMJ, jedynie risperidon i haloperidol są dopuszczone do leczenia objawów demencji.
Periodyk stwierdza jednak, że badanie ma charakter "obserwacyjny" i "nie można wyciągnąć żadnych ostatecznych wniosków na temat przyczyny i skutku".
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Demencja coraz częściej dotyka ludzi młodszych. "Faza bezobjawowa trwa często 20-30 lat"
- Spędzasz wolny czas przed telewizorem? Skutki mogą być dramatyczne
- Czy przyjmowanie środków na zaparcia sprzyja demencji? Badacze mają ciekawe ustalenia
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: "British Medical Journal"
Źródło zdjęcia głównego: Trevor Williams/GettyImages