34-latka za chorowała na raka jelita grubego
Sophie Louise Wright ma 34 lata. Pochodzi z Torquay w Devon. Ma kochającego narzeczonego i malutką córeczkę. Kobieta od pewnego czasu skarżyła się na problemy z układem pokarmowym. Dokuczały jej nudności, wymioty, wzdęcia. Początkowo lekarze podejrzewali, że kobieta ma refluks żołądkowy lub wrzody żołądka. Kiedy przepisane leki nie pomagały, a kobieta zaczęła krwawić z odbytu, wykonano kolejne badania. Te wykazały polipy w jelicie grubym.
Choć zabieg się udał i wynik biopsji był negatywny, to kobieta czuła się coraz gorzej. - Stopniowo stawałam się coraz bardziej chora, bardziej zmęczona, traciłam na wadze i życie było dla mnie trudne. Musiałam odwołać wszystkie plany, nie mogłam jeść i nie wychodziłam z domu - powiedziała w rozmowie z dailymail.co.uk.
Gdy lekarze przeprowadzili szereg dokładniejszych badań w tym tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, a także biopsję wątroby okazała, że kobieta choruje na raka jelita grubego. Co gorsza, nowotwór był już bardzo zaawansowany i zaatakował kręgosłup oraz wątrobę.
Kobieta zbiera na eksperymentalną terapię
Lekarze z Wielkiej Brytanii wyczerpali swoje możliwości i dają Sophie maksymalnie pół roku życia. Szansą dla kobiety może być eksperymentalna terapia prowadzona przez lekarzy w Niemczech. Polega ona na podawaniu chemioterapii bezpośrednio do guza, a nie do całego organizmu, aż do jego całkowitego zniszczenia. Niestety terapia nie jest w żaden sposób refundowana.
Sophie i jej partner Lewis założyli specjalną zbiórkę. Muszą uzbierać ponad 3000 funtów na każdą z 10 serii. Kobieta wyznała w rozmowie z dziennikarzami, że chce walczyć przede wszystkim dla córki. - Ma prawie cztery lata i nie sądzę, że na tym etapie będzie pamiętała wiele ze swojego życia, więc martwię się, że mnie zapomni. Nie chcę, żeby ktokolwiek mnie zastępował. Chcę po prostu być jej mamą na zawsze - powiedziała.
Dlaczego młodzi ludzie chorują na raka?
Rak jelita grubego to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów. Do najbardziej typowych objawów należą krwawienie z odbytu, wzdęcia, utrata wagi bez wysiłku, ból brzucha i zmiany w oddawaniu moczu, miękki stolec, biegunka lub zaparcia.
Choć ten rodzaj nowotworu jeszcze do niedawna dotykał głównie osoby starsze, to coraz częściej diagnozuje się młodszych pacjentów. Prof. Andrew Beggs, chirurg i pracownik kliniczny na Uniwersytecie w Birmingham jest zdania, że za ten wzrost zachorowań może odpowiadać "czynnik środowiskowy, którego nie odkryliśmy pomimo szeroko zakrojonych badań".
Warto dodać, że tylko w 2021 roku w Wielkiej Brytanii raka jelita grubego wykryto u ponad 41 000 pacjentów. Po raz pierwszy od 1995 roku, czyli od kiedy prowadzone są statystyki wyprzedził on raka płuc. Większe żniwo zbierają tylko rak piersi i prostaty.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nawet wczesne wykrycie choroby Alzheimera nie daje szans na jej zatrzymanie. Czy można coś zrobić, aby nie zachorować?
- "Zaczyna wszystko łzawić, lać się, jesteśmy otoczeni chusteczkami". Jak sobie radzić z alergią na pyłki?
- Jakie wydatki musi ponosić diabetyk? Marta Wiśniewska podała kwoty. "To są spore pieniądze"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: dailymail.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: PhotoAltoFrederic Cirou/Getty Images