Rak jelita grubego może rozwijać się przez kilka lat, nie dając żadnych objawów, dlatego tak ważna jest profilaktyka i systematyczne poddawanie się kolonoskopii. Jednym z ambasadorów zachęcającym do wykonywania tego badania jest Marcin Meller. Dziennikarz doświadczył bowiem straty ojca.
Marcin Meller o chorobie taty
Marcin Meller dba o to, by regularnie wykonywać kolonoskopię, ponieważ miał w rodzinie przypadek, w którym bliska osoba mierzyła się z rakiem jelita grubego. Choroba ta dotknęła jego ojca. - Mój tata zmarł w 2008 roku. Badał się na różne rzeczy, ale nie zrobił kolonoskopii, w związku z czym, kiedy w wieku lat 62 wylądował w szpitalu z silnym bólem, było już, kolokwialnie mówiąc, po ptakach. Powiedziano mu, że ma cztery lata przed sobą życia, zmarł po 3,5 roku i nic już nie można było z tym zrobić. (...) Gdyby w moim wieku się zbadał, może by żył - wyznał dziennikarz.
U Marcina Mellera również wykryto drobną zmianę, ale na szczęścia dzięki odpowiedniej profilaktyce udało się ją okiełznać. - Pierwszy raz robiłem kolonoskopię 16 lat temu po jego [ojca - przyp. red.] śmierci, mając lat 40. Teraz mam 56 i robię po raz trzeci. Tym razem się okazało, że coś tam małego było. Zostało to wycięte, czekam na wyniki. (...) Jest wszystko pod kontrolą - zaznaczył redaktor.
Jak często wykonywać kolonoskopię?
Goszczący w studiu Dzień Dobry TVN gastrolog prof. dr hab. Maciej Gonciarz sprecyzował, w jakim wieku pacjenci powinni poddawać się kolonoskopii, by mieć stale rękę na pulsie i w razie ewentualnego wykrycia zmiany szybko reagować.
- Mówimy o badaniu przesiewowym, czyli takim badaniu, które jest skierowane do osób, które nie mają żadnych objawów choroby nowotworowej. Jeżeli w ich rodzinie nie było takich przypadków jak u pana Marcina, to kolonoskopię trzeba robić w 50. roku życia. Natomiast jeśli był przypadek u tzw. krewnego pierwszego rzędu, czyli mama, tata, brat, rodzeństwo, dzieci, to wtedy kolonoskopia w 40. roku życia. Cały nadzór później zależy od wyniku tej pierwszej kolonoskopii. Jeżeli on był prawidłowy, to po 10 latach następna kolonoskopia, bo okres ochronny w stosunku do raka jelita grubego to jest właśnie 10 lat - wyjaśnił lekarz.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 217 razy przyjął szczepionkę przeciw COVID-19. Zrobił to wbrew zaleceniom lekarzy. Jak się czuje?
- Dzięki 102 litrom krwi Polak został światowym rekordzistą. "Polała się łezka"
- Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News