Sophie Louise Wright od pewnego czasu miała problemy z układem pokarmowym. Kiedy trafiła do lekarza okazało się, że w jej jelitach rozwija się nowotwór. Niestety lekarze nie potrafią jej pomóc i twierdzą, że kobiecie zostało zaledwie kilka miesięcy życia. Sophie jednak się nie poddaje, zbiera fundusze na eksperymentalną terapię.
Nie wykonał go m.in. tata Marcina Mellera: "Zmarł po 3,5 roku".
Marcin Meller opublikował w mediach społecznościowych post prosto z gabinetu zabiegowego i poinformował o wycięciu polipa. Tym samym dziennikarz zaapelował do internautów, aby nie bali się badać.
Rak jelita grubego uznawany jest za jeden z najbardziej podstępnych nowotworów.
Diagnoza raka jelita grubego pojawia się zazwyczaj w zaawansowanym stadium. To dlatego, że trudno go wykryć wcześniej. Żeby temu zapobiec, każda osoba po ukończeniu 50. roku życia powinna wykonać badania przesiewowe. O tym, jak wygląda walka z tą chorobą, pokazano w materiale magazynu "Polska i Świat".
To może być prawdziwy przełom w medycynie. Prezes BIONTech poinformował, że w ciągu kilku lat powstanie szczepionka na raka, w tym m.in. jelita grubego czy skóry. Zespół profesora Sahina pracuje nad kilkoma przełomowymi odkryciami.
Ryan Reynolds w wyniku przegranego zakładu musiał wykonać kolonoskopię. W trakcie badania u aktora wykryty został polip. Lekarze przyznali, że ta niewinna zabawa mogła uratować mu życie. Zauważona zmiana groziła bowiem rozwinięciem się nowotworu złośliwego.
Deborah James zmarła 28 czerwca po kilkuletniej chorobie. Dziennikarka BBC zmagała się z nowotworem jelita grubego. Miała 40 lat. Odeszła w otoczeniu bliskich. Kondolencie rodzinie przekazał książę i księżna Cambridge.
Korzeniowiec sosnowy to grzyb. Pozyskiwany z niego ekstrakt może pomóc w leczeniu raka jelita grubego. Jak to możliwe? Kiedy pojawi się lek? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z prof. Haliną Car, internistką i farmakologiem klinicznym oraz dr Ewą Zaporą, chemiczką.
profilaktyka
Antybiotyki w wielu sytuacjach ratują nam życie. Zdarza się jednak, że często sięgamy po nie za szybko, nie czekając, aż organizm samodzielnie poradzi sobie z infekcją. Nowe badania w Szwecji donoszą, że częste stosowanie antybiotyków o 17 proc. zwiększa ryzyko zachorowanie na nowotwór jelita grubego u obu płci.
Lekarze zauważają tendencję wzrostową rozpoznawania raka jelita grubego wśród osób poniżej 50. roku życia. Jak stwierdziła wiceprezes Fundacji EuropaColon Polska Iga Rawicka, 45-latek ma dziś takie samo ryzyko zachorowania, jak 50-latek 10 lat temu. Dlaczego chorują coraz młodsze osoby?
Marcin Prokop: "Wpływ dodatkowych kilogramów na zdrowie jest potężny. Nie tylko w tych zakresach, o których zazwyczaj myślimy - kardiologicznym, ale też w kwestiach onkologicznych". Jak komórki tłuszczowe wpływają na rozwój nowotworów i dlaczego zwiększają ryzyko problemów onkologicznych?
W 2008 roku Stefan Meller - tata naszego redakcyjnego kolegi Marcina - zmarł z powodu raka jelita grubego. Żyłby do tej pory, gdyby wcześniej poddał się kontrolnie kolonoskopii. Od tego czasu Marcin namawia wszystkich na to badanie. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby powiedział nam o swoich doświadczeniach związanych z kolonoskopią. W studiu gościliśmy również prof. Jarosława Regułę - kierownika Kliniki Gastroenterologicznej Centrum Onkologii w Warszawie. Zapytaliśmy go, czy kolonoskopia rzeczywiście jest w stanie wykryć zmiany na wczesnym etapie i kto powinien się jej poddać.