Szczepionka przeciw rakowi. Podano rok, kiedy możemy się jej spodziewać

Szczepionka na raka
Szczepionka na raka
Źródło: d3sign/Getty Images
To może być prawdziwy przełom w medycynie. Prezes BIONTech poinformował, że w ciągu kilku lat powstanie szczepionka na raka, w tym m.in. jelita grubego czy skóry. Zespół profesora Sahina pracuje nad kilkoma przełomowymi odkryciami. 

Szczepionka przeciw rakowi przed 2030 rokiem?

Jedno z największych przedsiębiorstw biotechnologicznych na świecie, BioNTech jest warte 13 miliardów dolarów i do tej pory było znane przede wszystkim ze szczepionki przeciw COVID-19, stworzonej z firmą Pfizer. Teraz jego założyciel profesor Ugur Sahin poinformował za pośrednictwem BBC, że przed 2030 rokiem będzie gotowa szczepionka przeciw rakowi.

Na jakie nowotwory najczęściej chorują Polacy?

GARDIAS1
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dorota Gardias o raku piersi. "Komunikat, że jest to nowotwór, sprawił, że zesztywniałam"
Dorota Gardias o raku piersi. "Komunikat, że jest to nowotwór, sprawił, że zesztywniałam"
Ciąża po leczeniu onkologicznym
Rak jądra, nowotwór z którym można wygrać
Rak jądra, nowotwór z którym można wygrać
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?
Panowie marsz do urloga!
Panowie marsz do urloga!

Jego żona i współzałożycielka BioNTech, profesor Ozlem Tureci, tłumaczy, że technologia mRNA, której użyto w szczepionce covidowej, jest przydatna także w leczeniu raka.

- Lekcje wyciągnięte z pandemii przyspieszą leczenie nowotworów w oparciu o technologię mRNA. (...) To, nad czym pracowaliśmy przez dziesięciolecia, aby stworzyć szczepionkę na raka, ułatwiło powstanie szczepionki COVID-19. Teraz wracamy do głównego celu w naszej pracy naukowej — stworzenia szczepionki przeciwko rakowi - powiedziała prof. Tureci.

Jak będzie działać szczepionka przeciw rakowi?

Szczepionka przeciw rakowi, mówiąc w dużym uproszczeniu, ma pobudzić komórki guza do wytworzenia antygenów. Te zaś mają poinformować układ odpornościowy o swojej obecności, a tym samym o istnieniu raka. W konsekwencji układ ten ma je zlokalizować, zaatakować i zniszczyć. BioNTech ma w tym zakresie kilka przełomowych odkryć i, jak poinformowała prof. Tureci, naukowcy będą nieprzerwanie nad nimi pracować.

Na razie szczepionki działają na czerniaka czy raka jelita grubego, dzięki zapowiadanej terapii również inne nowotwory będą mogły zostać wyleczone. Przeciwności, o których informują naukowcy, to fakt, że guzy zbudowane są z równych rodzajów komórek. Dlatego mogą wymagać różnych terapii i różnych szczepionek.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!