Ryan Reynolds zachęca do badań
Ryan Reynolds zgłosił się na profilaktyczną kolonoskopię. Aktor udał się na badanie, ponieważ przegrał zakład. Dzięki temu lekarze odkryli niebezpieczną zmianę.
Zdrowie
- Udało mi się znaleźć bardzo niewielki polip, który był po prawej stronie twojego jelita grubego. Możliwe, że to uratowało ci życie. Nie przesadzam. Dokładnie po to się to robi, bo nie masz żadnych objawów – powiedział do aktora dr Jonathan LaPook z NYU Grossman School of Medicine.
Polip mógł rozwinąć się w nowotwór złośliwy jelita grubego. Gwiazdor umieścił nagranie z pobytu w szpitalu na swoim koncie w mediach społecznościowych. Przyjaciel, który wygrał zakład, też postanowił wykonać badanie, znaleziono u niego aż trzy polipy.
Hollywoodzki aktor postanowił wykorzystać swoją popularność i rozpoczął kampanię informacyjną, która jest niezwykle potrzebna, żeby wypromować profilaktykę raka jelita grubego. Regularne badania mogą zapobiec nowotworowi, ale wciąż ten temat jest bagatelizowany.
- Kiedyś nie mówiliśmy o raku piersi, o raku szyjki macicy. Temat raka jelita grubego, raka odbytu, jest nadal tematem tabu – podkreśliła prezes Fundacji EuropaColon Polska Iga Rawicka w materiale programu "Polska i Świat" w TVN24.
Nowotwór jelita grubego rozwija się bezobjawowo
Pierwsze zmiany wynikające z rozwoju raka jelita grubego można odkryć tylko za pomocą badań. W Polsce diagnoza tego nowotworu zazwyczaj stawiana jest "późno albo za późno" - tłumaczył w "Polska i Świat" prof. Michał Pędziwiatr ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
- Zachorowań na rok odnotowujemy około 18 tysięcy i 12 tysięcy zgonów. To są bardzo niekorzystne wskaźniki epidemiologiczne, bo to oznacza, że każdego dnia w Polsce na raka jelita grubego zachoruje 50 osób, a 30 osób każdego dnia w naszym kraju niestety umrze z powodu raka jelita grubego – podkreśliła dr Nastazja Dagny Pilonis z Centrum Profilaktyki Nowotworów.
Niezdrowy styl życia, zła dieta, brak ruchu, palenie papierosów, picie alkoholu - to czynniki ryzyka. Możemy także wymienić wiek czy obciążenie genetyczne.
Profilaktycznej kolonoskopii, według europejskich wytycznych, powinien poddać się każdy, kto skończył 50 lat. Jednak refundacji badań przez NFZ od początku roku do dziś nie ma.
Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie TVN 24.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co jeść przed kolonoskopią? Zasady prawidłowego przygotowania do badania
- Coraz młodsze osoby chorują na raka jelita grubego. Kiedy należy udać się na badanie profilaktyczne?
- "Wsadzenie rurki w tyłek" może uratować życie
Autor: Daria Pacańska, Maria Mikołajewska
Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: Arnold Jerocki/Getty Images