badania profilaktyczne

  badania profilaktyczne

  Cukrzyca uważana jest za chorobę cywilizacyjną, z jej objawami muszą mierzyć się nie tylko dorośli, ale także dzieci i młodzież. Liczba pacjentów cierpiących na tę przypadłość wciąż wzrasta, jednak wiele osób unika badań profilaktycznych, pozwalających wykryć nieprawidłowości w organizmie. Z okazji Światowego Dnia Cukrzycy Agnieszka Woźniak-Starak opublikowała w mediach społecznościowych poruszające wyznanie i zaapelowała do fanów o to, by zatroszczyli się o swoje zdrowie.

  Statystyki pokazują, że najprawdopodobniej co trzeci z nas zachoruje na raka. Mimo że medycyna potrafi go wyleczyć lub zmienić w chorobę przewlekłą, to cięgle strach przed nowotworem nas paraliżuje. Dlaczego tak się dzieje? Jak odczarować raka i zachęcić do częstszego wykonywania badań profilaktycznych? Na ten temat rozmawialiśmy z Martą Bednarek z Fundacji Rak’n’Roll.

  Filip Chajzer informował w mediach społecznościowych, że jego ojciec - Zygmunt Chajzer - przejdzie poważną operację. Przy okazji wystosował apel do użytkowników Instagrama. "Jeśli możecie zrobić coś dla facetów, których kochacie, wyślijcie ich na badania" - napisał nasz prowadzący. Pan Zygmunt jest już po udanym zabiegu, a na dowód opublikował zdjęcie ze szpitalnego łóżka.

  Wiele osób nie myśli na co dzień o konieczności wykonywania podstawowych badań profilaktycznych. Trzeba jednak wiedzieć i o tym pamiętać, że tylko dzięki nim możliwe jest szybkie rozpoznanie schorzeń, które nieleczone mogą skutkować poważnymi konsekwencjami.

  Ewa Chodakowska włączyła się do ogólnoświatowej inicjatywy "Różowy Październik". Trenerka od lat nie tylko zmienia figurę i styl życia wielu tysięcy Polek, ale także angażuje się w projekty prozdrowotne. W Dzień Dobry TVN Ewa Chodakowska oraz Tomasz Gruziel, specjalista medycyny rodzinnej, poruszyli temat profilaktyki, niepokojących objawów oraz samobadania piersi.

  W dobie pandemii onkolodzy wykryli o jedną czwartą mniej nowotworów. Wynik statystyk nie powinien nas jednak satysfakcjonować. Większość pacjentów w obawie przed zakażeniem COVID-19 ignoruje niepokojące obawy i rezygnuje z wizyt u lekarzy. Niestety rak nie poczeka, a każdy dzień u chorego pacjenta jest na wagę złota. O istocie badań i programie edukacyjnym "Rak nie poczeka na koniec epidemii" opowiedziała nam Anna Puślecka, ekspertka mody i wizerunku.

  Rak prostaty to drugi najczęściej występujący nowotwór w Polsce. Wykryty za późno prowadzi do śmierci, natomiast kiedy jest on na wczesnym etapie rozwoju, jest praktycznie zawsze wyleczalny. Warto więc, aby każdy mężczyzna po 40. roku życia co roku poddawał się badaniom profilaktycznym. Na zbadanie prostaty zdecydował się Filip Chajzer. Reporter Dzień Dobry TVN poddał się badaniu per rectum. Czy lekarz zdiagnozował u niego coś niepokojącego? Jakie - obok badania per rectum - istnieją metody sprawdzania gruczołu krokowego?

  W Krakowie, dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger przygląda się przygotowaniom do dzisiejszego koncertu zespołu EndoPower - największych gwiazd polskiej sceny... urologicznej. To wybitni urolodzy, których pasją, oczywiście poza urologią, jest muzyka. Co prof. Piotr Chłosta, prof. Tomasz Szydełko oraz prof. Marcin Słojewski chcą poprzez muzykę powiedzieć swoim pacjentom?

  Dziś na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu możecie zbadać swoje serce i układ krwionośny. Kto może przyjść na badanie? Jak dbać o nasze serce? I kto jest szczególnie narażony na choroby układu krwionośnego oraz serca? W Toruniu dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska spotkała się dr Agnieszką Cierpikowską.

  Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. W Dzień Dobry TVN gościliśmy organizatora kampanii "BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa” Jakuba Popławskiego oraz jej uczestników: Jana Górczaka i Dawida Słabęckiego, którzy postanowili motywować panie do wykonywania regularnych badań i walki o zdrowie oraz dostarczyć mężczyznom informacji na temat wspierania kobiet w trakcie choroby nowotworowej na każdym jej etapie. Co zrobili w ramach tej akcji?

  Po sezonie jesienno-zimowym nasz organizm jest wyczerpany, między innymi infekcjami i brakiem witaminy D. Jakie badania warto zrobić na wiosnę? Jak interpretować wyniki badań? Czy można robić to samemu? Zapytaliśmy o to internistę Ewę Czernicką-Cierpisz.