Badania genetyczne - dlaczego warto je wykonać?
Na rynku w Katowicach stanął BadaBus. Można w nim wykonać badanie krwi w kierunku mutacji w genie BRCA1. Kobieta, która posiada taką mutację, może być bardziej narażona na rozwój raka piersi i jajnika. Do wykonania testów zachęcała panie Ida Karpińska, prezeska i założycielka Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości. - Mamy różowy październik, [...], drogie panie dzisiaj mamy BRCA1 w kierunku raka jajnika i raka piersi. Musicie tu być. To są takie cudowne badania, to są markery nowotworowe. To jest nasze ubezpieczenie na życie. Jeżeli się zbadacie, będziecie miały spokojny cały rok, zwłaszcza że jeżeli chodzi o statystyki, to te statystyki, niestety dziewczyny, nie są najlepsze i musimy je dzisiaj, tutaj poprawić - powiedziała Ida Karpińska.
Osoba, u której zostaną wykryte nieprawidłowości, może zostać objęta tzw. nadzorem onkologicznym. - Czyli jesteśmy poddawane częstszym badaniom, co też wiąże się z większą szansą na wykrycie tego nowotworu jeszcze we wczesnym jego stadium, a wiemy, że wcześniejsze wykrycie, to tak naprawdę szansa na i mniej inwazyjne, i bardziej skuteczne leczenie - tłumaczyła dr hab. n. med. Monika Paul-Samojedny.
Nasza rozmówczyni dodała, że panie, które nie są posiadaczkami mutacji genu BRCA1, również powinny się badać. - Jeżeli mamy przypadki tego nowotworu lub innych nowotworów w rodzinie i jest to kilka przypadków nowotworu, to jak najbardziej trzeba się dalej badać, ponieważ nie jest to jedyny gen, w przypadku którego nieprawidłowa sekwencja może mieć związek z wystąpieniem raka piersi - dodała.
Na takie badanie powinni zdecydować się również panowie. W ich przypadku nieprawidłowy wariant BRCA1 podnosi ryzyko rozwoju m.in. raka prostaty.
Czy Polski wykonują badania profilaktyczne?
Zdaniem dr Beaty Brzęk-Pilarskiej, radiologa kobiety się badają, ale niestety robią to zdecydowanie za rzadko. - W Polsce mamy wspaniały program profilaktyczny dla kobiet między 45 a 74, badań mammograficznych, który przysługuje kobietom raz na dwa lata. Zgłaszalność jest 45 proc., gdzie w krajach Europy jest do 90. - wyznała.
Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem u Polek. - 23 proc. zmian nowotworowych wykrywanych u kobiet to rak piersi. Bardzo dużo. Przemawia do nas to, że to jest 50 kobiet dziennie, [...], 15 kobiet umiera z tego powodu codziennie. Jest to bardzo poważny problem, z którym się mierzymy - podkreśliła specjalistka.
Co zrobić, że zmienić te statystyki i panie częściej zgłaszały się na badania profilaktyczne? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Ta kobieta od cycków" stworzyła jednoosobową linię wsparcia. "Gdyby nie ona, to mnie by nie było"
- Rak piersi - co to za choroba? "Codziennie 50 Polek dowiaduje się o diagnozie"
- Przeszła endoskopowy zabieg, który chroni przed rakiem piersi. "Ryzyko zachorowania bardzo spadło"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień dobry TVN