W przypadku tych nowotworów objawy mogą pojawić się 15 lat po pierwszej mutacji. Jak się chronić?

Jakie są pierwsze objawy nowotworu? Kiedy i gdzie szukać pomocy?
Wyprzedzić raka? To możliwe
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nowotwory są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Tak jednak nie musi być. Jak wyprzedzić raka? Co zrobić, aby wygrać z chorobą i gdzie szukać pomocy, jeśli problemy ze zdrowiem już się pojawią? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Zuzanna Szelestowska, pacjentka onkologiczna, Aleksandra Rogowska, dziennikarka DDTVN i przyjaciółka Zuzanny oraz prof. Wojciech Rogowski, onkolog.

Jak wygląda życie z chorobą nowotworową?

Zuzanna Szelestowska zachorowała na obustronnego raka piersi z przerzutami do węzłów chłonnych. Nasza rozmówczyni wyznała, że jest w trakcie leczenia i stara się teraz "wycisnąć" z życia jak najwięcej. - Bo rozpoczął się u mnie taki lęk związany z nawrotem choroby już po wyzdrowieniu. Tutaj zaczyna się problem, ale nie tylko ja mam lęki. Ludzie też boją się badań, boją się tego, że coś u nich wykryją lekarze, nie należy się tego bać - powiedziała w Dzień Dobry TVN Zuzanna Szelestowska.

Aleksandra Rogowska dziennikarka Dzień Dobry TVN wyznała, że doskonale pamięta, kiedy dowiedziała się o chorobie przyjaciółki. - Byłam akurat wtedy w Dzień Dobry TVN, na szczęście byłam już po wejściu. Kosztowało mnie to dużo emocji, zareagowałam płaczem, ale wiedziałam, że muszę się zebrać w sobie i że muszę być silna, żeby dawać tę energię Zuzi, bo kiedy choruje twoja bliska osoba, to chorują również wszyscy dookoła. Nie było łatwo na początku, bo nie wiesz, jak rozmawiać, czy pocieszać - wyjaśniła.

Trzeba podkreślić, że choroba oraz leczenie zmuszają pacjentów do weryfikacji swoich planów, także tych związanych z założeniem rodziny i posiadania dzieci. Leczenie onkologiczne może powodować całkowitą lub przejściową bezpłodność. Na szczęście są sposoby, aby tego uniknąć. - Pobierając wcześniej komórki jajowe i mrożąc je albo nasienie od mężczyzn, od młodych chłopaków i za jakiś czas, jak okaże się, że jest taka potrzeba, odmrozić. Natomiast mam wielu pacjentów, którzy otrzymywali klasyczną chemioterapię, to dotyczy mężczyzn, to dotyczy kobiet, one po pewnym czasie rodziły dzieci, [...], po leczeniu onkologicznym można urodzić, ale na wszelki wypadek warto się zabezpieczyć - tłumaczył prof. Wojciech Rogowski, onkolog.

"Wyprzedzić raka"

Szacuje się w przypadku tzw. nowotworów litych (m.in. rak piersi, jelita grubego, płuc) od pojawiania się pierwszych mutacji do momentu, gdy rak da pierwsze objawy, mija nawet do 15 lat. - Jeżeli rak rozwija się przez 15 lat, a rocznie wykrywamy 200 tysięcy, to można powiedzieć, że chodzi wśród nas ok. 2-3 milionów osób, u których ten proces nowotworowy już się rozwija - powiedział specjalista.

Mimo że choroby w tej pierwszej fazie nie można wykryć i nie daje ona żadnych objawów, to warto regularnie się badać i kontrolować swój stan zdrowia. To najlepszy sposób, aby wcześnie wykryć zmianę i całkowicie pokonać chorobę. Na stronie wyprzedzicraka.pl dostępne są informacje na temat nowotworów, tego, gdzie mogą się rozwinąć i jakie mogą dawać objawy. Dostępna jest tam również lista placówek, w których można uzyskać pomoc.

Prof. Wojciech Rogowski wsparł tę inicjatywę, poparł również akcję "Moda na badania, której towarzyszył wyjątkowy pokaz mody. Więcej na ten temat dowiecie się z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości