Samobadanie piersi – jak wykonać krok po kroku?
Fundacja La vie La vie została założona przez kobiety, których misją jest niesienie pomocy. Działają kompleksowo i holistycznie, wspierając osoby chorujące onkologicznie, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet zmagających się z rakiem piersi. Nasze gościnie podkreślają, że rak to choroba, w której liczy się czas. Dlatego regularne badania profilaktyczne mogą uchronić nas przed najgorszą diagnozą.
- Jak rozmawia się z onkologami, mówią, że podstawą jest samobadanie piersi. My jesteśmy w stanie dużo wcześniej wykryć tę zmianę. Statystyki pokazują, że trafiamy do lekarza w późnym, trzecim stadium. Rzadko się badamy, a powinniśmy robić to raz w miesiącu - zaznaczyła prezeska fundacji.
Jak właściwie to robić? Przede wszystkim warto ustalić sobie jeden konkretny termin i trzymać się wyznaczonej daty. W przypadku pań miesiączkujących badania wykonujemy między 5. a 10. dniem cyklu.
- Wtedy piersi nie są już bolesne. Dotyk podczas samobadania nie może być za lekki. Musimy te piersi docisnąć, żeby sprawdzić, czy nic się nie dzieje. To nie wymaga dużo czasu, to jest pięć minut raz w miesiącu. Oglądamy swoje piersi, najpierw zwracamy uwagę, czy nie ma żadnych zmian na zewnątrz, wgłębień, uwypukleń, owrzodzeń, pomarańczowej skórki – pokazywała Paulina Kryczało.
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, co dzieje się pod skórą. Co więcej, nie dotykamy tylko części, która mieści się w biustonoszu, lecz badamy ciało już od przyczepu mięśnia piersiowego.
- Ucisk musi być trzema palcami na płasko. Są różne metody, można to robić dookoła albo od zewnątrz do wewnątrz lub odwrotnie. Każda z kobiet ma swoją technikę, nie ma znaczenia, którą, chodzi o to, żeby badać całe piersi – dodała.
Rak piersi to nie wyrok
Wcześnie wykryty rak piersi jest wyleczalny. Udowadnia to chociażby historia naszej gościni.
- Moja zmiana nie była wyczuwalna ani na leżąco, ani stojąco. Wykryłam ją podczas samobadania piersi pod kątem 45 stopni. Miała kilka milimetrów. Okazało się, że nie była złośliwa. Następnie wykryłam kolejne dwie. Rezonans wykrył, że zmiana ma 4 mm i miałam przerzuty do węzłów chłonnych. Dostałam diagnozę rak piersi dwuogniskowy i cały świat runął - wspominała Anna Suchecka.
Teraz apeluje do kobiet, by nie bały się samobadania. Im wcześniej wykryjemy niepokojącą zmianę, tym większe mamy szanse na szybszy powrót do zdrowia.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak wykonać samobadanie piersi? Ekspertka wyjaśnia
- Rak piersi coraz częściej rozpoznawany w zaawansowanej postaci. "Profilaktyka to nasza jedyna broń"
- Opracowano szczepionkę przeciwko nowotworowi piersi. "Być może uda się wyeliminować raka piersi jako chorobę"
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News