Katarzyna Glinka niedawno wyczuła niepokojącą zmianę w jednej z piersi. Aktorka w Dzień Dobry TVN opowiedziała o swojej reakcji i zaapelowała do kobiet, by pamiętały o wykonywaniu badań profilaktycznych. Z kolei psychoonkolożka Adrianna Sobol wyjaśniła, dlaczego panie często bagatelizują kwestię swojego zdrowia.
Profilaktyka raka piersi
Samobadanie piersi i regularne wykonywanie mammografii może zapobiec chorobie lub wykryć ją we wczesnym stadium. Katarzyna Glinka na własnej skórze przekonała się, że nie warto odkładać zdrowotnych spraw na później.
Jak dbać o piersi?
Jak dbać o piersi?
- Wykryłam guzek, badając się. Regularnie się badam, ponieważ mam małe dzieci i już swój wiek. Staram się bardzo odpowiedzialnie podchodzić do swojego zdrowia i w związku z tym często się badać. Wykryłam tego guzka na zakończeniu piersi. Był bardzo twardy, więc byłam naprawdę przerażona. Jak każdy weszłam od razu w Internet. Poczytałam, że jak twardy guz, to już miałam wizję, że to koniec świata. Mówię o tym tak otwarcie po to, by oswoić temat, ale też zwrócić uwagę na to, że niekoniecznie warto sięgać od razu po Internet i straszyć swoją głowę. Okazało się, że to nie jest złośliwa zmiana, natomiast w opisie wyglądała tak, jakby mogła być. Ja się potwornie wystraszyłam - wyznała Glinka.
Na szczęście guzek jest niegroźny, więc nie podjęto żadnego leczenia. Kasia musi dbać o profilaktykę i często się badać, by kontrolować, czy nic złego się nie dzieje.
Adrianna Sobol, psychoonkolożka, ekspertka psychologii zdrowia i profilaktyki, podkreśliła, że kobiety często dbają o wszystkich wokół siebie, a zapominają o sobie. Przez to w wielu przypadkach, kiedy pojawia się choroba, może być już za późno na efektywne leczenie.
- Jeśli chodzi o profilaktykę onkologiczną, to mam poczucie, że cały czas funkcjonuje takie zaklinanie rzeczywistości. Do tego kobiety w rodzinach nie rozmawiają ze sobą o występowaniu chorób, raka piersi czy jajnika. Jest to temat tabu, wstydliwy, naznaczający. W konsekwencji Polki się nie badają. Na konsyliach onkologicznych, kiedy siedzi już pacjentka, pytamy: "Dlaczego dopiero teraz?". Właściwie zawsze pada odpowiedź - bo nie miałam czasu. Kobiety są mistrzyniami w dbaniu o innych, ale na siebie już trochę brakuje im czasu. Po drugie to brak wiedzy. Każda z nas powinna badać piersi regularnie - wskazała psychoonkolożka.
Jak wykonać samobadanie?
Każda kobieta może samodzielnie wykonywać badanie piersi w domu - najlepiej między 3 a 12 dniem cyklu. Panie, które już nie miesiączkują, powinny wybrać jeden dzień w miesiącu.
- Bierzemy trzy środkowe palce i nimi staramy się przycisnąć pierś do klatki piersiowej. Okrężnymi ruchami badamy całą pierś. Nie wbijamy sobie paznokci, tylko układamy palce na płasko. Następnie bierzemy brodawkę między kciuk a palec wskazujący i sprawdzamy, czy nie wypływa z naszego sutka jakaś wydzielina - wyjaśniła Sobol.
Co w przypadku, gdy wyczujemy pod palcami coś niepokojącego?
- Nie odkładamy pójścia na kontrolne badanie na później. Natychmiast należy to zweryfikować. Całym sensem jest to, aby wychwycić chorobę na jak najwcześniejszym etapie. To pozwala przede wszystkim na pełne wyleczenie w wielu sytuacjach, ale też na mniej inwazyjne zabiegi. Chcemy uchronić pacjentki przed takim radykalnym leczeniem - podsumowała ekspertka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Coraz więcej osób po 30. roku życia trafia do szpitala z udarem. Lekarze wskazują przyczyny
- Więcej chorych dzieci w szpitalach. Przyczyną są m. in. choroby odkleszczowe, które już się pojawiły
- "Potrafiłam zasnąć w sklepie, w kolejce". Jak się żyje, kiedy nie można opanować senności?
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News