Coraz więcej osób po 30. roku życia trafia do szpitala z udarem. Lekarze wskazują przyczyny

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
Co możemy zrobić sami przy zawale czy udarze?
Co możemy zrobić sami przy zawale czy udarze?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Coraz częściej udary mózgu dotykają młodych osób tuż po 30. roku życia, które nie znajdują czasu na wykonywanie profilaktycznych badań, szybko żyją i narażone są na duży stres. Kluczowa w tej sytuacji jest diagnostyka i profilaktyka.

Rośnie liczba udarów wśród młodych ludzi

- Na oddziale obecnie leczonych jest kilku pacjentów w wieku około 40 lat z czynnikami ryzyka. Są nimi nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia, dyslipidemia [niewłaściwy poziom jednego lub więcej rodzajów tłuszczu we krwi - przyp. red.] - powiedziała Karolina Mazurek, neurolog z oddziału neurologii szpitala wojewódzkiego w Szczecinie. Jak podkreśliła, pacjenci ci "nie byli w tym zakresie wcześniej diagnozowani jak na przykład osoby starsze, są młodzi, sprawni, mocno zaangażowani zawodowo, a więc nie mieli czasu się na tym skupić. Udar jest pierwszym objawem tego, że coś się złego dzieje". 

- Dawniej ta choroba dotyczyła starszych osób, teraz chorują ludzie w średnim wieku, a niestety od kilku lat widzimy, że dotyczy coraz większej liczby osób w młodym wieku, po 30. roku życia. Trafiają na oddział udarowy z objawami pełnego, dokonanego udaru mózgu - stwierdziła neurolog.

Profilaktyka udarów

Specjalistka podkreśliła, że potrzebna jest regularna diagnostyka. Powinno się co jakiś czas mierzyć ciśnienie tętnicze. Jeśli odbiega ono od normy lub budzi nasze wątpliwości należy udać się do lekarza rodzinnego. Dodatkowo powinno się co najmniej raz do roku wykonywać badania laboratoryjne, takie jak: morfologia, jonogram, lipidogram, hormony tarczycy, poziom cukru we krwi.

- Należy też zadbać o to, aby BMI [wskaźnik masy ciała - przyp. red.] mieścił się w prawidłowych wartościach, bo otyłość jest jednym z czynników ryzyka. Trzeba też dbać o aktywność fizyczną kilka razy w tygodniu - nie na zasadzie biegu do pracy i z pracy, ale poświęcenia czasu dla siebie. Możemy zrobić dla siebie naprawdę dużo, żeby skontrolować sytuację i żeby zaistniała w naszym życiu równowaga - wyjaśniła lekarka.

Pierwszymi niepokojącymi objawami udaru są: zaburzenia mowy, paraliż lub drętwienie twarzy, rąk lub nóg, problemy z widzeniem. W takiej sytuacji należy niezwłocznie wezwać pogotowie. 

Przyczyny udarów u młodych

Jedną z przyczyn może być przebyty COVID. Lekarka zwróciła uwagę, że "zwiększa on gotowość prozakrzepową". Nie jest to jednak jedyny czynnik coraz częstszych udarów wśród młodych. Do powodów zaliczyć można także szybkie tempo życia, stres, brak oddzielenia życia zawodowego od prywatnego, a także brak czasu na regularną aktywność fizyczną.

- Wszyscy pacjenci, którzy do nas trafili, zawsze mają refleksję "po". Czuli, że coś się dzieje, bo bolała ich nieustannie głowa, byli przewlekle zmęczeni, nie mogli się skoncentrować, mieli uczucie kołatania serca, ale myśleli, że to minie - wyjaśniła neurolog.

Udar u osób młodych przebiega tak samo, jak u starszych. Podawane są leki rozpuszczające i usuwające skrzepliny. Kluczowa jest również rehabilitacja, zwłaszcza w przypadku młodych osób.

- Młody organizm jest w stanie się zregenerować i siły witalne na to pozwalają, jednak tym, co dotyka często takie osoby, to zaburzenia depresyjne. Ci ludzie są nagle wyciągani z pędu swojego życia i codziennej gonitwy, i gdy mówimy im "musi pan, pani odpuścić", problemem dla nich staje się nie choroba, ale to, że coś ich ominie. Odbierają to w pierwszej chwili jako porażkę - mówiła Mazurek.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: milorad kravic/Getty Images

Pozostałe wiadomości