Udar mózgu u młodej osoby
Jacek Kramek – 32-letni trener personalny, kulturysta i wykładowca Akademii Instruktorów Sportu S4. Ten młody i wysportowany mężczyzna zmarł 19 lipca z powodu udaru mózgu. Dr Jakub Kosma Rokicki z Kliniki Kardiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl przyznał, że choroba u młodych osób pojawia się bardzo rzadko. – Udar mózgu najczęściej dotyka osoby po 50. roku życia. W przypadku młodszych pacjentów, którzy nie mają głównych czynników ryzyka - otyłości, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego czy wysokiego cholesterolu, bez badań trudno jest wskazać przyczynę – mówił.
W ocenie lekarza udar u młodego człowieka może mieć związek z zaburzeniami kardiologiczno-neurologicznymi, nieprawidłową budową serca lub tzw. niemym migotaniem przedsionków. Schorzenia te najczęściej przebiegają bezobjawowo i pacjenci nie wiedzą, że chorują. W przypadku kobiet czynnikiem ryzyka może być przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Nie bez znaczenia będą także palenie papierosów czy rekreacyjne używanie narkotyków.
Udar może być też jednym z objawów nowotworu. – Niektóre zmiany zwiększają krzepliwość krwi. Sprzyja to powstawaniu zakrzepów, które są jedną z przyczyn udarów mózgu. Jeśli jednak badania wykluczą wszystkie najczęstsze przyczyny, odpowiedź na pytanie, co wywołało udar, mogą dać badania genetyczne – tłumaczył specjalista.
Udar mózgu – co może go wywołać?
Udar mózgu nie bierze się sam z siebie, konieczny jest jeszcze bodziec, który sprawia, że w organizmie tworzy się skrzep lub nagle pęka naczynie krwionośne. – Czynnikiem sprawczym mogą być zaburzenia wodno-elektrolitowe lub odwodnienie. Czasem powtarzające się napady arytmii mogą przyczynić się do powstania skrzepliny, a w konsekwencji wywołać udar. W niektórych przypadkach – mowa tu o udarze krwotocznym - jest on wynikiem urazu głowy – mówił lekarz.
Kiedy pojawią się pierwsze niepokojące objawy? – Tak naprawdę nie potrafimy tego dokładnie określić. Szacuje się, że w przypadku wystąpienia arytmii takiej jak migotanie przedsionków, do powstania groźnej dla życia i zdrowia skrzepliny może dojść już po 48 godzinach trwania zaburzeń rytmu serca. Nie można jednak wykluczyć, że materiał zatorowy utworzy się wcześniej – dodał.
Udar mózgu – objawy
Medycyna wyróżnia dwa rodzaje udarów – niedokrwienny i krwotoczny (wylew). Pierwszy z nich spowodowany jest obecnością skrzepu, który blokuje przepływ krwi do mózgu (diagnozowany jest w ok. 80 proc. przypadków). Drugi – charakteryzuje się pęknięciem naczynia i rozlaniem się krwi w wewnątrz czaszki. Oba są równie niebezpieczne i wymagają natychmiastowego wezwania pogotowia. Jak rozpoznać udar? Do najbardziej charakterystycznych objawów należą:
- nagłe zaburzenie czucia lub drętwienie jednej strony ciała;
- wykrzywienie twarzy (opadający kącik ust);
- nagłe osłabienie kończyny po jednej stronie ciała;
- problemy z mówieniem (chory mówi bardzo niewyraźnie, bełkotliwie lub ma trudności ze sformułowaniem wypowiedzi);
- problemy z widzeniem (osoby z udarem często niedowidzą na jedno oko);
- zawroty głowy (pacjenci nagle upadają, wpadają np. na meble);
- niepewny chód jak u osoby pod wpływem alkoholu.
Warto dodać, że przypadku udaru krwotocznego (wylewu) pierwszym objawem jest często bardzo silny, nagły ból głowy.
Czy udaru można uniknąć?
W ocenie doktora Rokickiego udaru można uniknąć. Regularne wizyty u lekarza i badania pozwalają wcześnie wykryć nieprawidłowości, które w przyszłości mogą doprowadzić do udaru. Jakie badania wykonać? – Przede wszystkim badanie krwi. Ono pozwoli wykluczyć np. nieprawidłowy poziom cholesterolu lub ewentualną tendencję do nadmiernego krzepnięcia. Pomocne mogą być także EKG, badanie echokardiograficzne (USG serca) lub badanie EKG metodą Holtera (urządzenie przez całą dobę lub dłużej monitoruje pracę serca i pozwala wyłapać m.in. arytmię) – mówił lekarz. W jego ocenie takie badania powinny wziąć pod uwagę już osoby między 21. a 25. rokiem życia.
Zobacz także:
"Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet". Jak skutecznie walczyć z tą chorobą?
12-latka odznaczona medalem. Uratowała czworo dzieci przed skutkami powodzi
Zobacz wideo: Jak pomóc komuś, kto miał udar?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto