układ nerwowy

    układ nerwowy

    Lekarze coraz częściej mówią, że COVID-19 to choroba wielonarządowa, która może uszkodzić praktycznie każdy organ w ludzkim ciele. Najnowsze badania opublikowane w prestiżowym magazynie "Lancet" sugerują, że infekcja SARS-CoV-2 prowadzi do zmian neurologicznych. Dlaczego tak się dzieje? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr hab. n. med. Mariuszem Gujskim z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

    Ania ma dziewięć miesięcy i zmaga się z niezwykle ciężką chorobą. Lekarze zdiagnozowali u dziewczynki rdzeniowy zanik mięśni typu 1. Choć nie można jej całkowicie wyleczyć, to dzięki odpowiedniej terapii chorobę można zahamować. Niestety lek, którego potrzebuje Ania, jest bardzo drogi. W pomoc w zdobyciu pieniędzy zaangażował się Radosław Blonkowski, znany lepiej jako Rademenez.

    Leon ma 10 lat i cierpi na zespół wrodzonej ośrodkowej hipowentylacji. To uwarunkowane genetycznie schorzenie, które sprawia, że chorzy podczas snu zupełnie przestają oddychać. Jak wygląda życie z tą rzadką chorobą? Czy można ją wyleczyć? Rozmawialiśmy o tym z dr Jolantą Kołodziejczyk, anestezjologiem.

    Egzoszkielet to urządzenie wykorzystywane w wojsku do wzmocnienia mięśni żołnierzy. Sprzęt znalazł również zastosowanie w rehabilitacji osób po poważnych uszkodzeniach układu nerwowego, jak np. w przypadku Tomasza Golloba. Dosłownie stawia chorego na nogi. Na czym polega rehabilitacja za jego pomocą? Jakie warunki musi spełnić pacjent, aby do jego rehabilitacji użyty został egzoszkielet? I ile kosztuje taki sprzęt? O tym w Dzień Dobry TVN dr Krzysztof Radziszewski - koordynator Kliniki Rehabilitacji w Bydgoszczy, która na co dzień stosuje egzoszkietety.