Ciało małego dziecka jest jeszcze bardzo delikatne. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że mocne potrząsane czy szarpanie malca pociąga za sobą bardzo poważne konsekwencje. Do czego może to doprowadzić? O tzw. syndromie dziecka potrząsanego w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl opowiedziała dr Joanna Puskarz-Gąsowska, pediatra ze Szpitala Karowa.
Choroba Alzheimera to jedno z groźniejszych schorzeń. Mimo ogromnego postępu, medycyna nadal nie potrafi sobie z nim poradzić. Donald Weaver, badacz z University Health Network w Toronto jest zdania, że zamiast szukać leku na tę chorobę, najpierw trzeba ją lepiej poznać. Co więcej, ekspert uważa, że Alzheimer wcale nie jest chorobą mózgu.
Dance for PD to innowacyjna metoda, która powstała ona ponad dwie dekady temu w Stanach Zjednoczonych.
O szczegółach opowiedział w Dzień Dobry TVN dr inż. Adam Mirek, popularyzator nauk.
Nowe badanie.
Drżenie rąk najczęściej kojarzone jest z chorobą Parkinsona. Zdarza się jednak, że ten objaw pojawia się bez wyraźnej przyczyny. Skąd się bierze drżenie samoistne? Jak można je leczyć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli neurochirurdzy dr n. med. Paweł Gutowski i lek. Mikołaj Raźniak oraz Przemysław Stranc, który zmaga się samoistnym drżeniem rąk.
Dostawanie prezentów sprawia nam ogromną przyjemność. Czy tak samo jest z ich dawaniem? Jakie obszary uruchamiają się wtedy w naszych mózgach? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Kamil Zieliński, psycholog.
Badacze z Belgii i Stanów Zjednoczonych uważają, że osoby, którym usunięto narząd, są znacznie mniej narażone na wystąpienie tej groźnej choroby neurodegeneracyjnej.
Espresso to jeden z najpopularniejszych rodzajów kawy. Poza doskonałym smakiem działa również prozdrowotnie. Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców pokazują, że zawarte w napoju substancje mogą chronić przed rozwojem choroby Alzheimera. W jaki sposób?
Demencja to zespół objawów wywołanych nieprawidłowym działaniem mózgu. Do ich wystąpienia przyczyniają się uwarunkowania genetyczne, a także zmiany zachodzące w organizmie wraz ze starzeniem się organizmu. Najnowsze badania sugerują, że znaczenie może mieć także to, jak spędzamy wolny czas. Co sprzyja demencji, a co zmniejsza ryzyko wystąpienia niepokojących objawów?
Ludzki mózg - podobnie, jak mięśnie - można trenować. Jedną z metod, która go rozwija jest neurofeedback. Na czym polega? Kiedy się go wykorzystuje? O tym w Dzień Dobry TVN powiedziała ekspertka, Kamila Orlińska.
Nerw błędny nazywany jest regulatorem równowagi ciała i duszy. Ma swój początek w pniu mózgu, następnie przechodzi przez szyję i klatkę piersiową, aż do jamy brzucha. Za co odpowiada? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział osteopata, dr Marian Majchrzycki.
Kilka dni temu pisaliśmy o śmierci trenera gwiazd. Przyczyną zgonu 32-letenigo sportowca był udar mózgu. Jak to możliwe, tak młody mężczyzna doznał udaru? Co mogło być tego przyczyną? Na ten temat rozmawialiśmy z dr. Jakubem Kosmą Rokickim z Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Szacuje się, że z migreną zmaga się blisko 11 proc. populacji. Wywołuje bóle głowy tak silne, że chorzy nie mogą normalnie funkcjonować, a mimo to ciągle przez wiele osób, w tym lekarzy, uznawana jest za fanaberię. Skąd bierze się choroba? Jak skutecznie z nią walczyć? Na ten temat rozmawialiśmy z prof. Jarosławem Sławkiem, prezesem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Rozmowę przypominamy z okazji Dnia Solidarności z Chorymi Na Migrenę
Mózg to nasze centrum dowodzenia. To on kontroluje pracę całego organizmu, reguluje wydzielanie hormonów, a także działanie poszczególnych narządów. Z okazji Światowego Dnia Mózgu podpowiadamy, co jeść i pić, aby umysł działał jak najlepiej.
Stwardnienie rozsiane to schorzenie neurologiczne. Wiele osób kojarzy je z niepełnosprawnością. Tymczasem dzięki odpowiedniemu leczeniu nad chorobą można zapanować, a zmagający się z nią ludzie mogą prowadzić normalne życie. Doskonałym tego przykładem jest pani Danusia, która od kilku lat walczy z SM.
Lekarze coraz częściej mówią, że COVID-19 to choroba wielonarządowa, która może uszkodzić praktycznie każdy organ w ludzkim ciele. Najnowsze badania opublikowane w prestiżowym magazynie "Lancet" sugerują, że infekcja SARS-CoV-2 prowadzi do zmian neurologicznych. Dlaczego tak się dzieje? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr hab. n. med. Mariuszem Gujskim z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Ania ma dziewięć miesięcy i zmaga się z niezwykle ciężką chorobą. Lekarze zdiagnozowali u dziewczynki rdzeniowy zanik mięśni typu 1. Choć nie można jej całkowicie wyleczyć, to dzięki odpowiedniej terapii chorobę można zahamować. Niestety lek, którego potrzebuje Ania, jest bardzo drogi. W pomoc w zdobyciu pieniędzy zaangażował się Radosław Blonkowski, znany lepiej jako Rademenez.
Leon ma 10 lat i cierpi na zespół wrodzonej ośrodkowej hipowentylacji. To uwarunkowane genetycznie schorzenie, które sprawia, że chorzy podczas snu zupełnie przestają oddychać. Jak wygląda życie z tą rzadką chorobą? Czy można ją wyleczyć? Rozmawialiśmy o tym z dr Jolantą Kołodziejczyk, anestezjologiem.
Czy kofeina wpływa na budowę mózgu? Okazuje się, że tak. Najnowsze badania przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu w Bazylei pokazują, że może ona zmieniać strukturę mózgu. Naukowcy o swoim odkryciu poinformowali na łamach magazynu "Cerebral Cortex".
Egzoszkielet to urządzenie wykorzystywane w wojsku do wzmocnienia mięśni żołnierzy. Sprzęt znalazł również zastosowanie w rehabilitacji osób po poważnych uszkodzeniach układu nerwowego, jak np. w przypadku Tomasza Golloba. Dosłownie stawia chorego na nogi. Na czym polega rehabilitacja za jego pomocą? Jakie warunki musi spełnić pacjent, aby do jego rehabilitacji użyty został egzoszkielet? I ile kosztuje taki sprzęt? O tym w Dzień Dobry TVN dr Krzysztof Radziszewski - koordynator Kliniki Rehabilitacji w Bydgoszczy, która na co dzień stosuje egzoszkietety.