"Nasz mózg zapomina, że ma Parkinsona". Jak taniec pomaga chorym?

Jak taniec pomaga chorym na Parkinsona?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zatańcz z Parkinsonem
Zatańcz z Parkinsonem
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Żel w walce z guzami mózgu
Żel w walce z guzami mózgu
Moje życie po udarze mózgu
Moje życie po udarze mózgu
Nowa metoda terapeutyczna po udarze mózgu
Nowa metoda terapeutyczna po udarze mózgu
Demencja dopada coraz młodszych
Demencja dopada coraz młodszych
Dance for PD to innowacyjna metoda warsztatów tańca dla osób chorych na Parkinsona. Powstała ona ponad dwie dekady temu w Stanach Zjednoczonych. Do Polski dotarła niedawno. Co pacjentom dają tego rodzaju zajęcia?

Dance for PD - co to takiego?

Zajęcia Dance for PD odbywają się m.in. w Gdańsku. Ich inicjatorką była Urszula Wyrwińska, która blisko siedem lat temu dowiedziała się, że choruje na Parkinsona. - 4 stycznia 2017 roku to jest takie wspomnienie kotwiczące, każdy z nas [...] poda datę. Chodziłam bardzo wolno, zwiedzaliśmy Florencję. Ciągle goniłam moją rodzinę, nie wiedziałam wtedy, że to są początki choroby. To, co szłam 10 minut, to szłam pół godziny. To mnie przerażało, to bardzo zmieniało jakość mojego życia. Rodzina wiedziała, co to znaczy opiekować się osobą niepełnosprawną. Moja mama leżała po udarze 8 lat, teściowa miała zaburzenia demencyjne. To, co sobie powiedziałam, że nie chcę im po prostu robić tego, zrobię wszystko, żeby jak najdłużej zawalczyć o samodzielność. Zaczęłam szukać w internecie grupy, kolega mówi: "a wiesz, flamenco pomaga, taniec pomaga" - powiedziała.

Stąd wziął się pomysł na zorganizowanie szkolenia z metody Dance for PD, a następnie warsztatów "Zatańcz z Parkinsonem", które stworzyła i prowadzi tancerka i instruktorka Magdalena Kowala. - Metoda Dance for PD polega na wykorzystaniu różnych technik tańca, czy to jest taniec współczesny, tango, stepowanie, flamenco i przetransformowanie danej techniki na zajęcia taneczne. Dodatkowo wspierane są muzyką, która jest bardzo ważna, aby ruch był rytmiczny, był do muzyki - tłumaczyła Magdalena Kowala.

Ile osób choruje w Polsce na chorobę Parkinsona?

Według raportu stworzonego na podstawie danych z NFZ, GUS i ZUS w Polsce z chorobą Parkinsona zmaga się ok. 100 tysięcy osób. Natomiast zachorowalność roczna to ok. 13 tysięcy osób. - Choroba Parkinsona jest chorobą ruchu, ale też chorobą kontroli ruchu. Pewne takie dodatkowe elementy, jakim jest taniec, jeszcze poparty muzyką, odblokowuje pewne mechanizmy neuronalne, które powodują, że pacjent się odblokowuje i może ten ruch wykonywać z większą łatwością - wyjaśnił dr Michał Schinwelski, neurolog.

- Nasz mózg zapomina, że ma Parkinsona. Jest to bardzo fajny moment, kiedy naprawdę możemy się rozluźnić - stwierdziła pani Urszula. - Oni się sami zaskakują tym, że nagle mają kontrolę nad swoim ciałem, nad swoim ruchem. Dużo też improwizujemy, zajęcia nie są odtwórcze, one są twórcze. Nasi tancerze sami też mogą kreować ruchy, mogą też poczuć, że mają na to wpływ - dodała Magdalena Kowala.

Co jeszcze takie zajęcia dają chorym? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Autor: Zobacz także:

Reporter: Katarzyna Oleksik , Anna Grzymkowska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?