Rośnie liczba "nietypowych" nowotworów wśród młodych. Winny jest koronawirus?

COVID-19 odpowiedzialny za wzrost chorób nowotworowych?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nowotwory neuroendokrynne – objawy i leczenie
Nowotwory neuroendokrynne – objawy i leczenie
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Omikron – co o nim wiemy?
Omikron – co o nim wiemy?

Po pandemii rozpoznawane są "nietypowe" nowotwory wśród młodych ludzi - podaje "The Washington Post". Część lekarzy wskazuje, że odpowiedzialny jest za to wirus COVID-19. Jaka jest prawda?

COVID-19 odpowiedzialny za wzrost chorób nowotworowych?

Jak informuje medyczny magazyn "Becker's Hospital Review", od lat 60. XX wieku naukowcy szacują, że od 15 do 20% wszystkich nowotworów ma swoje źródło w czynnikach zakaźnych, takich jak HPV, Epstein-Barr i wirusowe zapalenie wątroby typu B. Wiele wskazuje na to, że COVID-19 może być kolejną infekcją sprzyjającą rakom. Wstępne badania wykazały bowiem, że wirus jest w stanie wywoływać reakcję zapalną, która może zaostrzyć wzrost komórek nowotworowych.

Czołowi onkolodzy wypowiadają się na temat wzrostu liczby rzadkich nowotworów wśród młodych ludzi

Powyższa teoria podzieliła medyków i jest ona powszechnie kwestionowana. - Jest to naprawdę kontrowersyjne i toczy się na ten temat wiele debat, ale uważamy, że istnieje wiele sposobów, w jakie infekcja COVID-19 może wpływać na nowotwory - przyznał w rozmowie z dailymail.co.uk Kasra Jahankhani, irański immunolog. Jego badania sugerują, że wirus ten może zmieniać geny, które zwykle powstrzymują powstawanie nowotworów i powodują rozległy stan zapalny w całym organizmie.

Z kolei dr Suneel Kamath, onkolog z Cleveland Clinic, wykluczył związek między koronawirusem a rakiem. - Wzrost zachorowalności na nowotwór dróg żółciowych, jelita grubego, piersi, płuc i żołądka u młodszych osób występuje od lat, a nawet dziesięcioleci przed pojawieniem się COVID-19 - przekazał dailymail.co.uk.

Eksperci są jednak zgodni w jednej kwestii - jest jeszcze za wcześnie, aby dostrzec wpływ wirusa na choroby nowotworowe. - Długoterminowe konsekwencje pandemii będą z czasem ewoluować - podkreślił dr Landau, onkolog i współpracownik The Mesothelioma Center. - Całkowicie niedokładnie badamy tego wirusa - przyznał w "The Post" dr Douglas Wallace, genetyk i biolog ewolucyjny z Uniwersytetu Pensylwanii. 

Według badania opublikowanego w "BMJ Oncology" na przestrzeni ostatnich 30 lat liczba nowotworów u osób przed 50. rokiem życia wzrosła o 79% rozpoznanych, a liczba zgonów nowotworowych o ok. 28%. Jak czytamy, największa umieralność wiązała się z rakiem piersi, nosowej części gardła, płuca, żołądka i jelita grubego, a największy wzrost zachorowań odnotowano dla raka nosowej części gardła i gruczołu krokowego.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości