HPV to bardzo niebezpieczny wirus, który może przyczynić się m.in. do rozwoju raka szyjki macicy. Trójka licealistów z Warszawy - w ramach pierwszej praktycznej olimpiady "Zwolnieni z Teorii" - rozpoczęła akcję "Nie daj się HPV". Skąd wziął się ten pomysł? Dlaczego wiedza o HPV ma tak duże znaczenie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli pomysłodawcy akcji oraz prof. Marzena Dębska, specjalistka ginekologii i położnictwa.
"Nie daj się HPV". Co to za akcja?
Celem akcji "Nie daj się HPV" jest nie tylko zwiększenie wiedzy na temat tego groźnego wirusa, ale również zachęcenie do szczepień, które zapewniają bardzo skuteczną ochronę przed patogenem.
- Podczas pierwszych spotkań, gdy stworzyliśmy projekt, [...] nie wiedzieliśmy, jaki chcemy temat. Wiedzieliśmy, że chcemy jakiś okołomedyczny albo medyczny, ponieważ wiążemy z tym naszą przyszłość. Padło, że chcemy jakąś profilaktykę przeciwko nowotworom i stwierdziliśmy, że dobrym pomysłem będzie HPV, ponieważ przynajmniej wśród młodzieży, wydaje mi się, że ten temat nie jest poruszany dość często - wyjaśnił w Dzień Dobry TVN Bartosz Jeschke, licealista, inicjator akcji "Nie daj się HPV". Swoje działania kierują przede wszystkim do młodzieży.
- Bo to właśnie dla nich szczepienia są za darmo, ale tak naprawdę do każdego, bo każdy z nas może się zarazić wirusem HPV: młodzi, starsi, kobiety, jak i mężczyźni, którzy są bardzo często pomijani w tej kwestii - podkreśliła Jagoda Towalska, licealistka. Wiedzę o wirusie nasi goście czerpali z Internetu, ale również śledzili to, co o patogenie mówili specjaliści.
- Strasznie nas to zaciekawiło i postanowiliśmy po prostu zrobić o tym projekt - dodała Natalia Smuś, licealistka.
Warto przypomnieć, że HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego wywołuje nie tylko raka szyjki macicy. Może doprowadzić do rozwoju raka prącia i odbytu.
Dlaczego warto się zaszczepić przeciwko HPV?
Od zeszłego roku rodzice 12- to i 13-latków mogą zaszczepić swoje dzieci przeciwko HPV. Prof. Marzena Dębska, specjalistka ginekologii i położnictwa jest zdania, że preparat powinien przyjąć każdy z nas.
- Bo każdy z nas może się zarazić i każdy odniesie korzyść z tego szczepienia, to już wiadomo - stwierdziła. Dzięki szczepieniu można niemal całkowicie wyeliminować raka szyjki macicy.
- Takim modelowym krajem, gdzie spadek zachorowalności jest olbrzymi, jest Australia, gdzie szczepienia wprowadzono w 2006 roku. Tam większość populacji jest zaszczepiona. Średnia zapadalność na raka szyjki macicy to jest 13 na 100 tysięcy osób, a w Australii jest to ok. 1 osoby - wskazała.
Jak to wygląda w Polsce? Ile przypadków raka szyjki macicy wykrywa się każdego roku i ile kobiet umiera z jego powodu? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Tylko tak możesz uniknąć raka. Jakie badania warto wykonać?
- Ruch poprawia działanie mózgu. "Nasze mięśnie nie są same z siebie zbyt mądre"
- Dlaczego warto zaszczepić dziecko przeciwko wirusowi HPV? "Te statystyki są porażające"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News