Jak leczyć przeziębienie w ciąży? Porady ginekologa
Rośnie liczba przeziębionych i chorych Polek i Polaków. To niebezpieczna sytuacja dla kobiet w ciąży. Jak mogą wesprzeć swoją odporność? Jakich substancji powinny unikać? W Dzień Dobry TVN opowiedział o tym ginekolog dr Jacek Tulimowski.
Dlaczego ginekolodzy to głównie mężczyźni? Lekarka: "Powód jest absolutnie zaskakujący"
Wizyta u ginekologa nie należy do najbardziej komfortowych, dlatego spora grupa pań woli rozmawiać o swoich problemach intymnych z drugą kobietą. Tymczasem tę specjalizację znacznie częściej wybierają mężczyźni. Dlaczego tak się dzieje?
Seks jest lekarstwem na miesiączkę? Lekarz tłumaczy, kiedy powinniśmy się go wystrzegać
Zachowanie higieny podczas okresu jest podstawą bezpieczeństwa, o czym w wywiadzie z dziendobry.tvn.pl przypomina ginekolog i endokrynolog dr n. med. Małgorzata Nowicka.
Nadżerka wywołuje strach u wielu kobiet. Czy rzeczywiście jest groźna dla zdrowia?
Nadżerka błony śluzowej macicy to zmiana, którą rozpoznaje się u sporej grupy kobiet. Choć jej wykrycie może się kojarzyć z poważną chorobą, to specjalistycznego leczenia wymaga tylko w wyjątkowych przypadkach. Czym właściwie jest i kiedy interwencja lekarza jest konieczna? Na ten temat rozmawialiśmy z dr n. med. Dominiką Trojnarską, ginekologiem-położnikiem z krakowskiego Centrum Medycznego Superior.
"W kobiecym interesie", czyli bezpłatne badania ginekologiczne. Gdzie i kiedy można z nich skorzystać?
Zgodnie z zaleceniami kobieta przynajmniej raz w roku powinna odwiedzić ginekologa i wykonać badania profilaktyczne. Niestety nie wszystkie panie mają równy dostęp do specjalistów. Dotyczy to m.in. kobiet z niepełnosprawnościami. Na szczęście dzięki kampanii społeczno-edukacyjnej "W kobiecym interesie" to ma się zmienić i w kilku miastach w Polsce panie, które mają utrudniony dostęp do ginekologa, będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań. Gdzie i kiedy można wykonać badania?
Picie wody przed stosunkiem poprawi wasz seks. Ginekolog wyjaśnia, dlaczego
W sieci i na forach dyskusyjnych krąży wiele teorii na ten temat picia wody przed intymnym zbliżeniem, włącznie z tym, kiedy należy skorzystać z toalety - przed czy po stosunku. Czy faktycznie ma to znaczenie? Ginekolog wyjaśnia, co należy zrobić.
Plamienie po stosunku. Kiedy może występować i o czym świadczy?
Krwawienie po stosunku bez względu na jego obfitość i zabarwienie, zawsze wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Przyczyn może być wiele, od błahych, którym łatwo zapobiegać, po takie, które mogą świadczyć o poważnych chorobach zagrażających życiu.
Kobiety a testosteron. Do czego są nam potrzebne męskie hormony?
Słyszysz "testosteron" i od razu wyobrażasz sobie dobrze zbudowanego mężczyznę. Tymczasem ten hormon występuje także u kobiet i - jak się okazuje - pełni bardzo ważną funkcję. Jak wpływa na nasz organizm i do jakich zmian doprowadza? Czym grozi jego przedawkowanie? O tym opowiedziała nam dr n. med. Anetta Karwacka, specjalista ginekolog-położnik.
Jak rozpoznać okres przedmenopauzalny? W jakim wieku się zaczyna?
Menopauza to naturalny etap w życiu kobiety. Zanim jednak kobieta wejdzie w okres "przekwitania" najpierw zaczyna się zwykle okres przedmenopauzalny. Jakie objawy występują i jak sobie z nimi poradzić? O tym opowiedziała nam dr Katarzyna Skórzewska, ginekolog i endokrynolog.
Miała urodzić trojaczki, na świecie powitała czwórkę. Jak podczas USG można przegapić jedno dziecko?
W Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu na świat przyszły czworaczki - trzy dziewczynki i chłopiec. Zaskoczeni rodzice przyznali, że była to dla nich wielka niespodzianka, bowiem spodziewali się trojaczków. - Jedno dziecko mamy gratis - powiedział świeżo upieczony tata. Dlaczego lekarze wcześniej tego nie zauważyli? O tym opowiedział nam dr n. med. Maciej Jędrzejko, ginekolog, położnik oraz Dagmara Hicks, autorka bloga całareszta.pl, mama trojaczków.
Jak poprawnie wykonać samobadanie piersi? To wideo może być pomocne
Samobadanie piersi to czynność, którą każda kobieta powinna wykonywać regularnie. Warto to robić, bo może pomóc nam znacznie szybciej wykryć raka piersi. Ewa Grabiec-Raczak ze Stowarzyszenia "Amazonki" Warszawa - Centrum pokazuje jak wykonać takie badanie oraz w jakich sytuacjach udać się do ginekologa.
60 sekund, które pomaga noworodkowi. Ginekolog: "Z odpępnieniem nie należy się spieszyć"
Odczekanie 60 sekund przed przecięciem pępowiny u wcześniaków zwiększa szanse na zdrowe, lepsze życie - tak wynika z najnowszych badań australijskich naukowców. Dlaczego tak się dzieje? Jak wygląda to w praktyce? O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy w Dzień Dobry TVN dr. Grzegorza Południewskiego, ginekologa.
"Nie jestem już stuprocentową kobietą. Mój czas minął". Jak pomóc paniom, które przechodzą menopauzę?
Październik jest miesiącem, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Menopauzy. Z tej okazji doktor nauk medycznych, specjalistka w dziedzinie ginekologii, endokrynologii i położnictwa Małgorzata Bińkowska opowiedziała w serwisie internetowym TVN24 o tym, dlaczego menopauza nadal jest tematem tabu oraz jak bliscy mogą wspierać kobietę, która właśnie przez nią przechodzi.