ginekolog

  ginekolog

  Słyszysz "testosteron" i od razu wyobrażasz sobie dobrze zbudowanego mężczyznę. Tymczasem ten hormon występuje także u kobiet i - jak się okazuje - pełni bardzo ważną funkcję. Jak wpływa na nasz organizm i do jakich zmian doprowadza? Czym grozi jego przedawkowanie? O tym opowiedziała nam dr n. med. Anetta Karwacka, specjalista ginekolog-położnik.

  Menopauza to naturalny etap w życiu kobiety. Zanim jednak kobieta wejdzie w okres "przekwitania" najpierw zaczyna się zwykle okres przedmenopauzalny. Jakie objawy występują i jak sobie z nimi poradzić? O tym opowiedziała nam dr Katarzyna Skórzewska, ginekolog i endokrynolog.

  W Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu na świat przyszły czworaczki - trzy dziewczynki i chłopiec. Zaskoczeni rodzice przyznali, że była to dla nich wielka niespodzianka, bowiem spodziewali się trojaczków. - Jedno dziecko mamy gratis - powiedział świeżo upieczony tata. Dlaczego lekarze wcześniej tego nie zauważyli? O tym opowiedział nam dr n. med. Maciej Jędrzejko, ginekolog, położnik oraz Dagmara Hicks, autorka bloga całareszta.pl, mama trojaczków.

  Samobadanie piersi to czynność, którą każda kobieta powinna wykonywać regularnie. Warto to robić, bo może pomóc nam znacznie szybciej wykryć raka piersi. Ewa Grabiec-Raczak ze Stowarzyszenia "Amazonki" Warszawa - Centrum pokazuje jak wykonać takie badanie oraz w jakich sytuacjach udać się do ginekologa.

  Październik jest miesiącem, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Menopauzy. Z tej okazji doktor nauk medycznych, specjalistka w dziedzinie ginekologii, endokrynologii i położnictwa Małgorzata Bińkowska opowiedziała w serwisie internetowym TVN24 o tym, dlaczego menopauza nadal jest tematem tabu oraz jak bliscy mogą wspierać kobietę, która właśnie przez nią przechodzi.

  Miesiączka to zjawisko naturalne dla większości kobiet i dziewcząt. Jest to temat wciąż tabuizowany i nie zawsze mamy możliwość porozmawiać o tym z osobą doświadczoną, która mogłaby wyjaśnić nam wszystkie zagadnienia z nią związane. Wstyd związany z miesiączkowaniem może spowodować, że kobieta nie będzie wiedziała, że z jej ciałem dzieje się coś niedobrego i powinna wybrać się do lekarza. 

  Wagina, inaczej pochwa, to jeden z elementów narządów rodnych kobiety. Jest to niewidoczna część żeńskich genitaliów, znajdująca się w podbrzuszu. Jednak ogólnie zostało przyjęte, że mianem waginy określa się zewnętrzną część narządów płciowych kobiety, czyli wzgórek łonowy, wargi sromowe i łechtaczkę. Kształt waginy może być różnorodny, dlatego wyróżnia się kilka typów wagin.Żeńskie narządy rodne składają się z narządów wewnętrznych, do których należą: macica,

  Pończochy na sali porodowej - być może brzmi to jak fanaberia, ale są zalecane przez lekarzy jako profilaktyka, która przynosi ulgę. Chodzi o problemy żylne i ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowej. Mowa o specjalistycznych pończochach uciskowych. Poród w nich przynosi wiele korzyści dla pacjentki.