Ginekologia regeneracyjna daje kobietom szansę na poprawę jakości życia, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. To temat, który dotyczy nas wszystkich, niezależnie od wieku. Dr Martyna Sikora-Jajani, ginekolożka podzieliła się w Dzień Dobry TVN swoją wiedzą na temat tego fascynującego i niezwykle ważnego dla każdej kobiety zagadnienia.
Czym jest ginekologia regeneracyjna?
Ginekologia regeneracyjna, choć często kojarzona z estetyką, nie ogranicza się jedynie do poprawy wyglądu okolic intymnych. Jak tłumaczy dr Martyna Sikora-Jajani, ta dziedzina medycyny obejmuje również zabiegi rewitalizacyjne, rekonstrukcyjne i plastyczne. Zaburzenia, które mogą wydawać się wyłącznie estetyczne, często niosą ze sobą szereg problemów funkcjonalnych. Dlatego tak ważne jest, aby pacjentki zgłaszały się do specjalistów nie tylko z powodu niezadowolenia z wyglądu, ale również z uwagi na problemy z funkcjonowaniem swojego ciała.
- Jeśli coś już nam się nie podoba faktycznie wizualnie, to najczęściej to niesie ze sobą bardzo dużą ilość zaburzeń też funkcjonalnych. I z tego powodu tak naprawdę zgłaszają się do nas pacjentki, a nie dlatego, że nie akceptują swojego wyglądu. Takie pacjentki, które przychodzą i mówią, że im się coś nie podoba i to jest wszystko, to jest garstka dosłownie przy tej ilości, która się zgłasza na co dzień - podkreśliła lekarka.
- Zaczynając od najmłodszych lat, kiedy faktycznie zaburzenia w budowie anatomicznej mogą warunkować różnego rodzaju dolegliwości i problemy. Kolejnym etapem, który najczęściej powoduje, że pacjentki się do nas zgłaszają, to jest przewlekłe stosowanie antykoncepcji hormonalnej, bo to też niesie ze sobą różnego rodzaju problemy, takie jak na przykład suchość i zaburzenia libido. Później pacjentki, u których występują następstwa ciąży. Musimy mieć świadomość tego, że te dolegliwości mogą pojawiać się nie tylko po porodzie naturalnym, bo często pacjentki demonizują to na takiej zasadzie, że żałuję, że nie miałam cięcia cesarskiego, bo pewnie nie miałabym problemów z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, ani nic takiego. To nie jest prawda - zaznaczyła ginekolożka.
Zabiegi ginekologii regeneracyjnej - na czym polegają?
Zabiegi ginekologii regeneracyjnej są mało inwazyjne i zazwyczaj przeprowadzane przy użyciu nowoczesnych technologii. W zależności od problemu pacjentki mogą być stosowane różne metody, takie jak osocze bogatopłytkowe, kwas hialuronowy, kolagen, egzosomy, nici chirurgiczne, a także różne rodzaje lasera, ultradźwięków czy pola magnetycznego. Jak podkreśliła dr Sikora-Jajani, ważne jest, aby zgłosić się jak najwcześniej, gdyż im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym lepsze efekty można osiągnąć.
- Najlepiej jak przy każdym schorzeniu, przy każdej chorobie, zacząć od etapu, w którym jeszcze jak najwięcej możemy zadziałać zabiegami mało inwazyjnymi, a później ewentualnie zostawić sobie działania bardziej inwazyjne na to, co się zadzieje z nami w czasie. Natomiast też tutaj apel do pań, które myślą, że dla mnie to już jest za późno, bo już się borykam z tym lata i tak naprawdę na pewno nic się z tym nie da zrobić, bo tak mi powiedział jeden, drugi, trzeci lekarz. No to chciałam powiedzieć, że na szczęście tak nie jest i mamy wiele sukcesów, gdzie czy problem wysiłkowego nietrzymania moczu, czy problem blizny poporodowej, czy problem suchości, czy dolegliwości bólowych - podsumowała nasza gościni.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz też na Player.pl.
Zobacz także:
- Andrzej Seweryn ogłosił radosną nowinę. "Na świat przyszedł Szymon dzięki metodzie in vitro"
- Zapłodnienie w połogu. Czy można zajść w kolejną ciążę zaraz po porodzie?
- Kobiety w ciąży bardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19? Naukowcy już znają odpowiedź
Autor: Agnieszka Mrozińska
Źródło zdjęcia głównego: Anita Walczewska/East News