Nieregularny cykl menstruacyjny, delikatny świąd w okolicy intymnej, plamienie między miesiączkami, bóle podczas owulacji, drobne nietrzymanie moczu… "Tu ważne są szczegóły – coś, co dla jednej kobiety jest błahostką, dla innej może być powodem do wielkiego niepokoju. (...) Praca położnej to nie tylko pomoc przy porodach. Jestem z kobietami od ich najmłodszych lat, przez dojrzewanie, macierzyństwo, aż po okres transformacji menopauzalnej i senium" – tłumaczy położna Maria.
Praktyka polegająca na nieskrępowanym przeżywaniu miesiączki może nieść ze sobą wiele korzyści, o czym przekonują tiktokerki generacji Z. Czym jest swobodne krwawienie?
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie. Które gwiazdy z nim walczyły?
"Wazektomia nie jest złym rozwiązaniem".
Pierwszorzędowe cechy płciowe warunkują wystąpienie niższych cech różnicujących obie płcie. Jeśli na etapie rozwoju pierwszorzędowych cech płciowych pojawi się problem, można zakładać, że przełoży się on także na niższe cechy. Do najczęstszych powikłań na etapie rozwoju pierwszorzędowych cech płciowych należy dysgenezja gonad.
Czekolada, choć tak pyszna, jednocześnie jest uważana za jednego z największych wrogów szczupłej sylwetki. W pewnym sensie jest to prawda, ale nie do końca. Wszystko zależy od tego kto, w jakich ilościach i o jakiej porze dnia ją spożywa. Istotna jest również jakość. Okazuje się, że czekolada może pomagać w odchudzaniu kobietom z menopauzą. Udowodnili to naukowcy. Jak to możliwe?
Już teraz wszystkie pacjentki otrzymają dostęp do terapii przy rozsianym raku piersi HeR2 - zapewnił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Wyraził nadzieję, że do końca tygodnia uda poprawić zapisy w programie lekowym i wprowadzić je w życie 1 lipca. Sprawa dotyczy zmiany zasad refundacji leków.
Bezpieczne korzystanie z medycyny estetycznej latem jest możliwe. Trzeba jedynie znać kilka zasad, które ochronią nas przed powikłaniami. Dlatego do wyboru odpowiednich zabiegów powinniśmy podejść z rozwagą. Wiemy, które zabiegi poprawią urodę i jednocześnie będą bezpieczne dla zdrowia.
8 maja obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika. Nowotwór ten nazywany jest "cichym zabójcą", ponieważ długo nie daje żadnych objawów. W 70 proc. przypadków jest wykrywany w 3. lub 4. stopniu zaawansowania, kiedy w jamie brzusznej są już liczne przerzuty. Często rozpoznawany jest przypadkowo.
W czasie pandemii utwierdziliśmy się w przekonaniu, że zdrowie to temat numer jeden. A jednak wbrew pozorom o formę swojego organizmu raczej wzorowo nie zadbaliśmy – mniej się ruszaliśmy, a więcej jedliśmy. Co czwarty z nas przytył w przeciągu ostatniego roku, czego skutki odczuwa m.in. nasza wątroba. To ważny organ, ale czy poświęcamy mu tyle uwagi, ile powinniśmy? Wyniki badania "Polacy a niealkoholowe stłuszczenie wątroby" są odpowiedzią na to pytanie.
Jak wynika z badań naukowców z Uniwersytetu w Miami, kobiety zgłaszające taki sam poziom bólu jak mężczyźni są traktowane mniej poważnie, ich skargi są bagatelizowane, a cierpienie uznawane za mniej intensywne. To prowadzi do różnic w sprawowaniu opieki medycznej nad przedstawicielami poszczególnej płci. Dlaczego tak jest?
Kawa to królowa napojów. Na jej temat krąży jednak wiele mitów, zwykle straszących jej rzekomą szkodliwością. Tymczasem w 2016 r. dołączono ją do Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla dorosłych. To lekko podbudowało jej PR - ale nie chcieliśmy na tym poprzestać. Co jest prawdą, a co mitem w przypadku kawy? Sprawdziliśmy to.
Oczywiście, najlepiej by było, gdybyśmy wszystkie mogły spać po 8h dziennie. Ale przyznajmy, rzadko kiedy taki scenariusz udaje nam się zrealizować. Budzimy się z opuchniętą twarzą i z workami pod oczami. Jeśli na samo niewyspanie trudno znaleźć cudowne remedium, o tyle na zmęczoną twarz i cerę - owszem. Oto kilka rad, jak w kilka sekund zapewnić sobie wypoczęty wygląd.
Naprawdę krew nas zalewa, że miesiączka w Polsce to wciąż temat tabu. Co więcej, jako kobiety mamy problem z dostępem do podstawowych środków higienicznych. Na szczęście jest coraz więcej inicjatyw, które przełamują to tabu. Realne wsparcie znajdziemy - dosłownie - w "Różowej Skrzyneczce". Sprawdź, czy taki punkt jest już w Twojej okolicy. I jak sama możesz pomóc.
Sheila Kiss ma dziś 63 lata, a energii mogłoby jej pozazdrościć całe pokolenie młodszych osób. Była modelka i matka trójki dzieci udowadnia, że wiek to tylko liczba. Jaki jest jej sposób na zachowanie tej młodzieńczej świeżości?
Mleko matki to często podstawa diety dla niemowląt. Co jednak jeśli kobieta karmiąca piersią jest chora na COVID-19? Polscy badacze zdecydowali zająć się tym tematem. Nie mogli jednak spodziewać się tego, co ostatecznie wykazały analizy.
Kombucza w kosmetyce? Uzyskiwany w procesie fermentacji napój zdążył znaleźć w Polsce rzeszę miłośników. Okazuje się, że w buteleczki kombuczy warto zaopatrzyć także swoją toaletkę. Substancja ma bowiem zbawienne dla naszej skóry właściwości. Jakie?
Internauci pokochali Ewę Grzelakowską-Kostoglu, czyli Red Lipstick Monster nie tylko za jej tutoriale makijażowe, ale też poczucie humoru i otwartość. Przez kilka lat gwiazda mediów społecznościowych wypracowała intymną relację ze swoimi odbiorcami. W ostatnim filmiku podsumowała ubiegły rok. Dla influencerki był to trudny czas nie tylko ze względu na pandemię.
– W najbliższej przyszłości czeka nas tsunami zaawansowanych nowotworów, w tym z wielką liczbą raków piersi – alarmuje prof. Tadeusz Pieńkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem Piersi. Z raportu organizacji Polskie Amazonki Ruch Społeczny wynika, że coraz więcej Polek w starszym wieku umiera na raka piersi, a skuteczność leczenia tego nowotworu spadała w Polsce już przed pandemią i jest u nas niższa niż w wielu innych krajach.
Farmaceuci będą mogli odmówić sprzedaży środków antykoncepcyjnych? Czy jeżeli najnowsza nowelizacja ustawy o zawodzie farmaceuty wejdzie w życie, będzie to możliwe? W sprawie zabrał głos rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej i określił, że jest to "fake news".
Ostatnie dni były dla Sary Boruc-Mannei bardzo stresujące. Żona Artura Boruca odkryła niedawno zmianę w piersi i musiała wykonać jej biopsję. Wszystko wskazuje jednak na to, że może odetchnąć z ulgą. Projektantka opublikowała zdjęcie, pod którym poinformowała, że ma "powody do radości".
Ciało kobiety jest wyjątkowe i potrzebuje odpowiedniej ochrony. Przez cały cykl chcemy czuć się świeżo. Warto zaopatrzyć się we wkładki higieniczne, które o to zadbają. Ważne, żeby zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów są wykonane. Na co jeszcze?
Wiele z nas, kiedy słyszy słowa "zadbaj o siebie", ma przed oczami luksusowy wypad do kosmetyczki i fryzjerki lub szalone zakupy w centrum handlowym. Dbanie o siebie kojarzy nam się głównie ze sprawami urody, a rzadko myślimy o tym, co tak naprawdę wpływa na nasze zdrowie. Przyjrzyjmy się tej kwestii – oto kilka kroków do tego, jak czuć się dobrze – każdego dnia.
Jak przywrócić wiarę we własną kobiecość po przebytej chorobie nowotworowej piersi? Jak muzyka i taniec wpływa na terapię w czasie walki z rakiem? Co zmienia w życiu kobiet zabieg rekonstrukcji piersi po przebytej mastektomii? Ile trwa zabieg usunięcia piersi oraz jednoczesna rekonstrukcja? Dlaczego duża cześć chorych kobiet wciąż boi się zabiegu? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr hab Agnieszkę Kołacińską z Fundacji Pełną Piersią, Magdalenę Łuczak-Rzewuską, która przeszła zabieg rekonstrukcji piersi i Marlenę Kazuń, psychoonkologa.
Na swoim koncie ma kilkadziesiąt milionów sprzedanych płyt i przeboje, które znają ludzie nawet w najdalszych zakątkach globu. Z Anastacią, przy okazji jej koncertu w Polsce, spotkała się Gabi Drzewiecka. Co Anastacia robiła zanim zaczęła śpiewać? Czy jej charakterystyczny głos przysporzył jej kiedyś kłopotów? Co o wokalistce sądził król popu Michael Jackson? Dlaczego na jej płycie znajdujemy aż tyle smutnych utworów? Co dało jej siłę, by pokonać chorobę nowotworową?
Słyszeliście dowcip: "Czym się różni terrorysta od kobiety z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS)? Z terrorystą można negocjować...". Rzeczywiście moment, kiedy u kobiety pojawiają się objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, jest ciężki nie tylko dla niej, ale także jej partnera. W Dzień Dobry TVN ginekolog dr Grzegorz Południewski powiedział, czym jest zespół napięcia przedmiesiączkowego i jak łagodzić jego skutki.