Rezygnują z podpasek i tamponów. Dlaczego warto spróbować "swobodnego krwawienia"?

Menstruacja
Dlaczego wstydzimy się mówić o okresie?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Swobodne krwawienie, choć było stosowane już wieki temu, do świadomości młodych ludzi przebija się powoli. Praktyka polegająca na nieskrępowanym przeżywaniu miesiączki może nieść ze sobą wiele korzyści, o czym przekonują tiktokerki generacji Z. Czym jest swobodne krwawienie?

Miesiączka bez tabu

Comiesięczne dolegliwości związane z okresem przeżywa regularnie połowa świata. Choć powinno być to coś zupełnie zwyczajnego, temat miesiączki nadal jest w pewnych kręgach tabu. Z zawstydzaniem menstruujących starają się coraz częściej rozprawiać młode kobiety z generacji Z, które o kwestiach związanych z cielesnością oraz seksualnością człowieka mówią otwarcie. Z tego powodu na TikToku pojawia się coraz więcej treści zachęcających do tzw. "freebleedingu", co możemy przetłumaczyć, jako "swobodne krwawienie". To nie tylko nowy sposób podejścia do miesiączki, ale i często przejaw pewnego rodzaju aktywizmu.

Czym jest swobodne krwawienie?

Swobodne krwawienie polega na przeżywaniu miesiączki bez używania środków higienicznych, tak, by krew mogła swobodnie opuścić organizm człowieka. Rezygnacja z tamponów czy podpasek według niektórych osób jest korzystniejsza dla ich zdrowia. Zamiast tego decydują się na noszenie swobodnej odzieży, bielizny uszytej z grubszych materiałów, czy zabezpieczenia krzesła, bądź łóżka ręcznikiem. Swobodne krwawienie, które raczej praktykuje się w zaciszu domowym, może być wygodne dla tych kobiet, dla których czas okresu jest wyjątkowo bolesny i niekomfortowy.

Freebleeding zdaje się być zachowaniem zupełnie naturalnym, który stosują kobiety od wieków. Mimo to dla wielu osób nadal jest to temat kontrowersyjny, bo kojarzy się z brakiem higieny. Część tiktokerek stara się walczyć z tabu comiesięcznego krwawienia i buntuje się przeciwko wmawianiu kobietom, iż w czasie menstruacji są "brudne". Dla wielu z nich używanie tamponów jest niewygodne lub nawet bolesne, zaś podpaski szybko przemakają, podrażniają skórę i wzmagają dyskomfort.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości