Endometrioza to choroba, która dotyka jedną kobietę na dziesięć. Mimo że jest tak powszechna, to wielu lekarzy nie potrafi jej rozpoznać. Chore latami chodzą od lekarza do lekarza w poszukiwaniu pomocy. Jak wygląda życie z endometriozą? Jak ważne dla chorych pań jest wsparcie bliskich? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały endoPolki - Agnieszka Ornoch, Katarzyna Różak oraz Katarzyna Gieroba, prezeska Fundacji EndoPolki.
Jedna na dziesięć kobiet choruje na endometriozę. To często bolesna choroba, o której jeszcze wiele nie wiemy.
Dlaczego?
U każdej dziewczynki w pewnym momencie powinien pojawić się okres. Brak miesiączki może sugerować, że w ciele młodej kobiety dzieje się coś niepokojącego. Tak było w przypadku pewnej 14-latki. Co było przyczyną problemu?
Czego używały nasze babki i prababki?
Tampony są używane przez miliony kobiet na całym świecie, ponieważ są wygodnym i bardzo praktycznym rozwiązaniem.
Zobacz, jak odpowiednio przygotować się do wejścia do basenu.
Praktyka polegająca na nieskrępowanym przeżywaniu miesiączki może nieść ze sobą wiele korzyści, o czym przekonują tiktokerki generacji Z. Czym jest swobodne krwawienie?
Czy kobieta może sama ocenić, czy krwawi zbyt intensywnie?
Zawstydzanie, poprzez zadawanie pytań, takich jak: "dlaczego zabierasz plecak do łazienki?" zdarza się nawet nauczycielom. Z jakimi jeszcze komentarzami muszą mierzyć się dziewczynki?
Służby prowadzą śledztwo.
W jednym z gigantów zajmujących się produkcją żywności, doszło do skandalicznej sytuacji. Pracodawca znalazł w koszu na śmieci zużytą podpaskę, co było dla niego wystarczającym powodem do srogich nadużyć. Zmusił pracownice, by rozebrały się przed nim.
Wakacyjny wyjazd powinien być czasem beztroski, radości i przede wszystkim odpoczynku. Niestety urlopowe plany skutecznie może popsuć kobiecie okres. Co warto zrobić, aby przesunąć miesiączkę o kilka dni i dobrze bawić się na urlopie?
Jaki śluz przed okresem może być pierwszą oznaką ciąży? Kiedy wodnisty śluz wydzielany jest fizjologicznie? Obserwacja śluzu szyjkowego informuje nie tylko o płodności kobiety podczas planowania ciąży z wykorzystaniem naturalnym metod planowania rodziny, może być również przydatna w ocenie stanu zdrowia kobiety, choćby we wczesnej diagnostyce zapalenia pochwy.
Szyjka po zapłodnieniu zmienia swój wygląd i położenie. Dzięki temu możliwe jest ustalenie, czy doszło do zagnieżdżenia zarodka oraz czy ciąża przebiega prawidłowo.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na problem ubóstwa menstruacyjnego.
Mimo że okres jest czymś zupełnie naturalnym, to spora grupa kobiet i dziewczyn ma problem z dostępem do środków higienicznych. Sytuację tę zmieniają różowe skrzyneczki, w których można znaleźć podpaski czy tampony. Dlaczego jeszcze są potrzebne?
Cykl miesiączkowy kobiet dzieli się na cztery fazy – krwawienia miesięcznego, proliferacyjną, owulację i poowulacyjną, zwaną także lutealną.
Istnieje kilka metod, by szybko obliczyć długość cyklu miesiączkowego. Czy znajdą zastosowanie również w przypadku kobiet karmiących piersią i przed menopauzą?
"Lepiej uczyć normalnego nazewnictwa".
Kobieta odkryła swoją przypadłość przez przypadek.
Wcale nie musi oznaczać ciąży.
Nie zawsze to powód do niepokoju.
Krwawienie z narządów rodnych u małych dziewczynek w ogóle nie powinno się pojawić. Jeśli jednak rodzice zauważą na bieliźnie dziecka ślady krwi, konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem.
Zachowanie higieny podczas okresu jest podstawą bezpieczeństwa, o czym w wywiadzie z dziendobry.tvn.pl przypomina ginekolog i endokrynolog dr n. med. Małgorzata Nowicka.
Podczas miesiączki wiele kobiet częściej sięga po słodkie przekąski, w szczególności czekoladę. Co ciekawe, nie robią tego ze względu na wzmożony apatyt na słodkie smaki. Najnowsze badania pokazują, że jedzona w tym czasie czekolada pomaga złagodzić bóle menstruacyjne. W jaki sposób?
Psycholog wyjaśnia, jak przeprowadzić ją komfortowo zarówno dla dziecka, jak i rodzica.
Użytkowniczka TikToka wywołała nie lada zamieszanie w sieci, a wszystko to za sprawą nietuzinkowych porad dotyczących higieny intymnej. Internautka przyznała, że na co dzień nie korzysta z popularnych środków higienicznych i kosmetyków. Jak zareagowali na to jej obserwatorzy?
Czy to normalne?
Niemal każda miesiączkująca kobieta wie, że okres potrafi bardzo mocno utrudnić codzienne funkcjonowanie. Bóle menstruacyjne bywają tak silne, że niektóre panie nie mają siły wstać z łóżka. Dolegliwości, które towarzyszą miesiączce często bywają bagatelizowane, dlatego pewna kanadyjska firma stworzyła niezwykłe urządzenie. Pozwala ono niedowiarkom na własnej skórze przekonać się z czym mierzą się kobiety. Co czuli mężczyźni, którzy odważyli się sprawdzić, jak działa urządzenie?