miesiączka

  Psycholog wyjaśnia, jak przeprowadzić ją komfortowo zarówno dla dziecka, jak i rodzica.

  Użytkowniczka TikToka wywołała nie lada zamieszanie w sieci, a wszystko to za sprawą nietuzinkowych porad dotyczących higieny intymnej. Internautka przyznała, że na co dzień nie korzysta z popularnych środków higienicznych i kosmetyków. Jak zareagowali na to jej obserwatorzy?

  Czy to normalne?

  Niemal każda miesiączkująca kobieta wie, że okres potrafi bardzo mocno utrudnić codzienne funkcjonowanie. Bóle menstruacyjne bywają tak silne, że niektóre panie nie mają siły wstać z łóżka. Dolegliwości, które towarzyszą miesiączce często bywają bagatelizowane, dlatego pewna kanadyjska firma stworzyła niezwykłe urządzenie. Pozwala ono niedowiarkom na własnej skórze przekonać się z czym mierzą się kobiety. Co czuli mężczyźni, którzy odważyli się sprawdzić, jak działa urządzenie?

  Znana modelka zmaga się z zespołem policystycznych jajników.

  Wiele kobiet przed okresem zmaga się z bolesnymi dolegliwościami. Ból jajników pojawia się zwykle na kilka dni przed miesiączką i sygnalizuje owulację. Zdarza się jednak, że dokuczliwe kłucie nie mija, a ból staje się nie do zniesienia. Przyczyną może być torbiel, stan zapalny, a nawet nowotwór. Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

  "Ogromne pole do nadużyć".

  Amerykanka ukryła przed rodzicami dziewczynek motyw przewodni wydarzenia.

  Na to pytanie odpowiedziała nam dr Sylwia Szcześniewska, ginekolog-położnik z Centrum Medycznego CMP.

  Jakie asany sprawdzą się podczas menstruacji?

  Jednak na TikToku pojawił się nowy trik, który ma pomóc w tej dolegliwości. Czy naprawdę działa? Sprawdzamy.

  Kubek menstruacyjny, nazywany też kubeczkiem menstruacyjnym to wynalazek wzbudzający wiele kontrowersji. Spora liczba kobiet uważa, że jest to rozwiązanie niewygodne i niehigieniczne. Tymczasem okazuje się, że używanie kubeczka zamiast podpasek i tamponów jest o wiele tańsze, bardziej higieniczne i ekologiczne. Nie potrzeba też wiele czasu, aby nauczyć się go zakładać.

  Bolesne miesiączki to udręka dla wielu kobiet. Na szczęście są sposoby, które pozwalają załagodzić dolegliwości. O tym, jak ćwiczenia mogą pomóc zniwelować skurcze menstruacyjne oraz ukoić ból w czasie miesiączkowania porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z fizjoterapeutką uroginekologiczną Małgorzatą Włodarczyk.

  Po jakim czasie cykl menstruacyjny wraca do normy?

  Wydzielina z pochwy zmienia swoją konsystencję, zapach, kolor i ilość w każdej fazie cyklu menstruacyjnego. W wielu sytuacjach może świadczyć o stanie zdrowia. Jaki jest prawidłowy, zdrowy śluz przed okresem, a jaki może zwiastować ciążę lub infekcję organizmu?

  Osoby menstruujące w Polsce kolejny raz biją na alarm w kwestii podstawowych środków higieny. Tym razem chodzi o szpitale psychiatryczne. Niestety tamtejsza rzeczywistość okazuje się być wyjątkowo brutalna.

  Miesiączka wpływa też na naszą fryzurę. Jak przetrwać ten trudny czas?

  Prawidłowe krwawienie miesiączkowe powinno trwać od 4 do 8 dni. Jeśli znacząco się przedłuża, mamy do czynienia z nieprawidłową, zbyt długą miesiączką. Nie zawsze jednak jest to powód do niepokoju.

  Endometrioza to choroba, z którą zmaga się od 10-15 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Mimo że problemem jest ogromny, to wiele pań na postawienie prawidłowej diagnozy musi czekać latami. Co gorsza, nie brakuje lekarzy, którzy twierdzą, że dolegliwości, na które uskarżają się pacjentki to ich "wymysł". Dlaczego tak się dzieje? Jak wygląda codzienne życie kobiet, które zmagają się z tą chorobą?

  Zaburzenia miesiączki po szczepieniu na COVID-19 są jednym z często zgłaszanych powikłań po wakcynacji. Budzą szczególny niepokój, ponieważ nasuwają myśl o potencjalnej relacji między szczepieniem a płodnością. Właśnie opublikowano wyniki pierwszych, przeprowadzonych w tym obszarze badań. Są uspokajające.

  Miesiączka to zjawisko naturalne dla większości kobiet i dziewcząt. Jest to temat wciąż tabuizowany i nie zawsze mamy możliwość porozmawiać o tym z osobą doświadczoną, która mogłaby wyjaśnić nam wszystkie zagadnienia z nią związane. Wstyd związany z miesiączkowaniem może spowodować, że kobieta nie będzie wiedziała, że z jej ciałem dzieje się coś niedobrego i powinna wybrać się do lekarza. 

  Wielorazowe środki higieny intymnej cieszą się coraz większą popularnością nie tylko ze względu na dobro planety, ale też, jak się okazuje, wygodę. Czym jest bielizna menstruacyjna? Czy warto w nią zainwestować? Poznaj ten rodzaj bielizny z okazji 29 marca - Święta Polskiej Bielizny.

  Zarówno krótki okres, jak i zbyt długa miesiączka powinny skłonić kobietę do wizyty u ginekologa, zwłaszcza w sytuacji, gdy wcześniejsze krwawienia miały inny przebieg. Poznanie przyczyny krótkich miesiączek pozwoli ustalić, czy z organizmem dzieje się coś niedobrego.

  Miesiączka jest czymś, co dotyczy każdej kobiety. Tuż obok pytań o pierwszą miesiączkę jest szereg innych, które mogą zadawać nie tylko nastolatki, ale również dojrzałe kobiety. Co to jest miesiączka i z czego wynika jej pojawienie się? Czy możliwe jest to, by miesiączka była w ciąży?

  Ile lat mają współczesne środki higieny intymnej dla kobiet?

  Nie wiadomo, ile tak naprawdę kobiet w Polsce cierpi z powodu endometriozy, gdyż nie prowadzi się statystyk na ten temat, a średni czas od wystąpienia objawów do diagnozy trwa ok. 8-12 lat. - Lekarze często nie wiedzą jak pomóc, a przecież miesiączka nie musi boleć - powiedziała PAP prezes Fundacji Pokonać Endometriozę, Lucyna Jaworska Wojtas.

  Wiele kobiet nie wyobraża sobie, by jeden kubeczek menstruacyjny mógł im zastąpić podpaski i tampony. Jednak jak się okazuje, wystarczy go przetestować, by się przekonać, że ma bardzo dużo zalet. Nie dość, że jest ekologiczny, to jeszcze pozwala w perspektywie roku zaoszczędzić około 150 zł. A chroni nas tak samo, jak tradycyjne produkty, których używamy podczas miesiączki.

  Endometrioza to choroba, która dotyka wielu kobiet, najczęściej w wieku 28-35 lat. Jest trudna do zdiagnozowania, powoduje duże dolegliwości, ból i często utrudnia zajście w ciążę. O przyczynach, objawach i najnowocześniejszych metodach leczenia w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z ginekolog, dr Anną Golką-Leszczyńską.

  Od 8 do 20 tysięcy sztuk - tyle przeciętna kobieta zużywa podpasek i tamponów w trakcie swojego życia. Dlatego wraz z ginekologiem Jackiem Tulimowskim przyjrzeliśmy się, czy faktycznie są tak niebezpieczne dla zdrowia, jak niektórzy twierdzą. Na co zwracać uwagę przy ich zakupie? Jak postępować w upalne dni? I czy faktycznie kubeczek menstruacyjny to złoty środek?

  Dzień Higieny Podczas Miesiączki daje kobietom impuls do szukania informacji jak prawidłowo dbać o siebie w "te dni", by zapobiegać infekcjom i zwiększyć komfort. Sposoby zachowania higieny w tym szczególnym czasie omawia dr n.med. Rafał Kuźlik, specjalista położnictwa i ginekologii.