miesiączka

  miesiączka

  Endometrioza to choroba, z którą zmaga się od 10-15 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Mimo że problemem jest ogromny, to wiele pań na postawienie prawidłowej diagnozy musi czekać latami. Co gorsza, nie brakuje lekarzy, którzy twierdzą, że dolegliwości, na które uskarżają się pacjentki to ich "wymysł". Dlaczego tak się dzieje? Jak wygląda codzienne życie kobiet, które zmagają się z tą chorobą?

  Miesiączka to zjawisko naturalne dla większości kobiet i dziewcząt. Jest to temat wciąż tabuizowany i nie zawsze mamy możliwość porozmawiać o tym z osobą doświadczoną, która mogłaby wyjaśnić nam wszystkie zagadnienia z nią związane. Wstyd związany z miesiączkowaniem może spowodować, że kobieta nie będzie wiedziała, że z jej ciałem dzieje się coś niedobrego i powinna wybrać się do lekarza. 

  Zarówno krótki okres, jak i zbyt długa miesiączka powinny skłonić kobietę do wizyty u ginekologa, zwłaszcza w sytuacji, gdy wcześniejsze krwawienia miały inny przebieg. Poznanie przyczyny krótkich miesiączek pozwoli ustalić, czy z organizmem dzieje się coś niedobrego.

  Wiele kobiet nie wyobraża sobie, by jeden kubeczek menstruacyjny mógł im zastąpić podpaski i tampony. Jednak jak się okazuje, wystarczy go przetestować, by się przekonać, że ma bardzo dużo zalet. Nie dość, że jest ekologiczny, to jeszcze pozwala w perspektywie roku zaoszczędzić około 150 zł. A chroni nas tak samo, jak tradycyjne produkty, których używamy podczas miesiączki.

  Od 8 do 20 tysięcy sztuk - tyle przeciętna kobieta zużywa podpasek i tamponów w trakcie swojego życia. Dlatego wraz z ginekologiem Jackiem Tulimowskim przyjrzeliśmy się, czy faktycznie są tak niebezpieczne dla zdrowia, jak niektórzy twierdzą. Na co zwracać uwagę przy ich zakupie? Jak postępować w upalne dni? I czy faktycznie kubeczek menstruacyjny to złoty środek?

  Naprawdę krew nas zalewa, że miesiączka w Polsce to wciąż temat tabu. Co więcej, jako kobiety mamy problem z dostępem do podstawowych środków higienicznych. Na szczęście jest coraz więcej inicjatyw, które przełamują to tabu. Realne wsparcie znajdziemy - dosłownie - w "Różowej Skrzyneczce". Sprawdź, czy taki punkt jest już w Twojej okolicy. I jak sama możesz pomóc.

  Czy menstruacja wciąż jest tematem tabu? Dominika Kulczyk i inne aktywistki zebrane w ramach Okresowej Koalicji starają się o społeczne uznanie i akceptację tego naturalnego i nieodłącznego aspektu kobiecości. Wciąż jest wiele do uświadomienia - dlatego organizowane są akcje takie, jak ta pod Pałacem Kultury i Nauki. Cel? Uwrażliwić społeczeństwo. Motyw? Niepokojące wyniki badań społecznych: co piątej Polki nie stać na podpaski.

  Draż­li­wość, płacz­li­wość, iry­ta­cja… Wiele kobiet cierpi na obja­wia­jący się w ten spo­sób PMS. Warto wie­dzieć, że nie tylko u nich można zaob­ser­wo­wać cykliczne zmiany hor­mo­nalne i związane z nimi wahania nastroju. Doty­czą one także panów. Uważa się, że ponad ¼ męż­czyzn doskwiera tzw. męski okres.

  Ból piersi przed miesiączką jest zmorą wielu kobiet. O ile pojawia się na dzień czy dwa przed okresem, można to jakoś wytrzymać. Jednak jeśli zaczyna się w drugiej fazie cyklu i trwa blisko 2 tygodnie, potrafi znacząco obniżyć standard życia. Czy tak musi być? O tym, w naszym programie, mówiła dr n. med. Agnieszka Nalewczyńska, ginekolog.

  We Włoszech trwa debata na temat wprowadzenia urlopu menstruacyjnego. Gdyby tamtejszy parlament uchwalił takie prawo, kobiecie przysługiwałoby w ciągu miesiąca wolne z powodu "kobiecych" dolegliwości. Czy to dobry pomysł? O zdanie zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: socjolog Karolinę Oponowicz i ginekologa prof. Romualda Dębskiego? Kiedy miesiączka jest bolesna? Jak można walczyć z tymi bólami? Czy wprowadzenie takiego urlopu może osłabić pozycję kobiet na rynku pracy? Zobaczcie, o jaki urlop Marcin Prokop walczyłby dla mężczyzn ;)

  Bóle menstruacyjne mogą zaburzyć stan pycho-fizyczny kobiety uniemożliwiając jej jednocześnie wykonywanie pracy. Z tego też powodu jedna z brytyjskich firm wprowadziła urlopy przysługujące kobietom, które źle znoszą miesiączki. Z urlopu korzystają też między innymi kobiety w Indonezji, Japonii, Korei Południowej. Czy rozwiązanie przyjęłoby się również w Polsce? Z gośćmi Dzień Dobry TVN: prof. Romualdem Dębskim, ginekologiem, położnikiem i Moniką Zakrzewska, socjologiem, trenerem biznesu zastanowiliśmy się nad tym, czy polityka menstruacyjna może negatywnie wpłynąć na wizerunek kobiety na rynku pracy. Czy może to być kolejny argument, dla którego pracodawcy nie będą chcieli zatrudniać kobiet?