Nepal. Nie żyje 16-latka, która została wygnana do chaty menstruacyjnej
Do tragedii doszło w środę, 9 sierpnia, w dystrykcie Baitadi na zachodzie Nepalu. 16-letnia Anita Chand spędzała samotnie noc w oddalonej od rodzinnego domu chacie menstruacyjnej, do czego prawdopodobnie została zmuszona ze względu na miesiączkowe krwawienia. Dziewczyna zmarła tuż po ukąszeniu przez węża. Jej przypadek bada nepalska policja, bowiem zwyczaj (chhaupadi), któremu była poddana, uznawany jest za nielegalny i pochłonął już wcześniej wiele innych ofiar. Zsyłane na kilkudniowe wygnanie kobiety ponosiły śmierć na skutek ataków dzikich zwierząt bądź wdychania dymu z rozpalanych ognisk w pozbawionym okien pomieszczeniu.
Chhaupadi - bezduszny zwyczaj w Nepalu. Na czym polega?
Chhaupadi to wielowiekowa, związana z hinduizmem tradycja wypędzania miesiączkujących kobiet z rodzinnego domu. Panie przechodzące okres uznawane są bowiem za nieczyste i niegodne wstępu do pomieszczeń, w których przebywają ich bliscy, dlatego spędzają noce w tzw. chatach menstruacyjnych.
Ta praktykowana przez Nepalczyków izolacja kobiet została w 2005 roku uznana za nielegalną. Wprowadzone kary (pozbawienie wolności do trzech miesięcy i grzywna w wysokości 3000 rupii nepalskich, czyli około 100 zł) nie powstrzymują jednak tradycjonalistów przed kultywowaniem chhaupadi.
Ostatnia udokumentowana śmierć w związku z tym zwyczajem miała miejsce w 2019 roku. To właśnie wtedy rozwinęła się ogólnokrajowa kampania sprzeciwiająca się dalszemu praktykowaniu chhaupadi. Przedstawiciel ruchu Pashupati Kunwar, który od ćwierć wieku walczy z tabuizacją miesiączkowania, wyznał w rozmowie z "The Guardian", że zniszczono wówczas około 7 tys. chatek menstruacyjnych. Większość z nich została jednak odbudowana przez zwolenników tradycji w trakcie pandemii COVID-19. Nielegalny proceder wciąż trwa.
Więcej informacji na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nepal. Tu niewinne dzieci odsiadują wyroki z rodzicami
- Czy Europejczycy są w stanie zrozumieć kulturę krajów islamskich? "Wschód muzułmański nie jest monolitem"
- Co trzecia kobieta na świecie doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej: "Fakty są szokujące"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: "The Guardian", tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: hadynyah/Getty Images, Twitter/The Guardian